Ավարտին են մոտենում Ericsson ընկերության 4G+ տեխնոլոգիայի ներդրման աշխատանքները Ucom-ի ցանցում
Օրերս Երևան աշխատանքային այցով էին ժամանել Էրիքսոն ընկերության տնօրենի ավագ տեղակալ, վաճառքի տնօրեն` Յան Վայերբայը, նույն ընկերության Եվրասիայի տարածաշրջանի 11 երկրների (ներառյալ՝ Բելառուսը, Ուկրաինան, Մոնղոլիան, Հայաստանը) հաճախորդների բաժնի ղեկավար՝ Վոյչեկ Բայդան և Հյուսիսային Եվրոպայի ու Կենտրոնական Ասիայի տարածաշրջանի բաժնի ղեկավար՝ Փիթեր Լորինը:
Աշխարհի 180 երկրներում ներկայացված հենց Ericsson ընկերությանն է վստահվել Ucom-ի 4G+ ցանցի ներդրման պատիվը: Համատեղ աշխատանքների մեկնարկի մասին հայտարարվել է մարտ ամսին, իսկ այժմ երկու ընկերությունները ծրագրի իրականացման ավարտին են մոտենում:
Ericsson ընկերության բարձրաստիճան ներկայացուցիչների խոսքով Հայաստանի հեռահաղորդակցության շուկան համաշխարհային չափանիշներով համարվում է զարգացած: Նրանք ոգևորված են, որ հայաստանյան Ucom ընկերությանն են տրամադրում այնպիսի առաջատար շուկաներում ներդրված մի տեխնոլոգիա, ինչպիսիք են Հյուսիսային Ամերիկայի, Կորեայի, Ճապոնիայի, Չինաստանի որոշ հատվածների, և անշուշտ՝ եվրոպական որոշ երկրների հեռահաղորդակցության շուկաները:
«Իմ անմիջական պատասխանատվության տակ գտնվող 11 երկրների մեջ սա առաջինն է, որտեղ մենք իրագործում ենք այդ լուծումը: Սարքավորումների և ծրագրային ապահովման տեսանկյունից սա շատ յուրահատուկ տեխնոլոգիա է, որն ապահովում է ցանցի բարձր կատարողականություն, առավելագույն որակ և օգտագործման փորձառություն», - ասել է Ericsson ընկերության Եվրասիայի տարածաշրջանի հաճախորդների բաժնի ղեկավար՝ Վոյչեկ Բայդան:
Խոսելով հայաստանյան լանդշաֆտի ու դրա հետ կապված «Ericsson Ռադիո Լուծում» գերժամանակակից համակարգի ներդրման բարդությունների մասին, պարոն Բայդան համոզմունք է հայտնել, որ բավականին հեշտությամբ կարող են ցանցի լավ ծածկույթ ու լավ հզորություն ապահովել Հայաստանում Ucom-ի բաժանորդների համար, անկախ նրանից, թե նրանք քաղաքում են, փոքր գյուղում, թե սարերում, քանի որ նրա կարծիքով Ասիայի որոշ խիստ բարձրադիր լեռնային շրջաններում և Աֆրիկայի անապատներում ցանցի ներդրման բարդություններն անհամեմատ ավելի շատ են:
«Մենք ժամանել ենք այստեղ Ucom ընկերության հաջողության մասը կազմելու նպատակով, այն պահին, երբ ընթացքի մեջ է այդ ընկերության կողմից հաջորդ սերնդի ցանցի գործարկումը: Ericsson-ում մենք տրամադրում ենք վերջին տեխնոլոգիական լուծումները, որոնք կյանքի կկոչեն այս ցանցը, ընդ որում ոչ միայն 3G-ն ու 4G-ն, այլև բարձր կարգի LTE-ն, որտեղ օգտագործվում են կրիչների ագրեգացման տեխնոլոգիան ու օդային ալեհավաքները, այսինքն՝ մեր ընկերության ամենավերջին ու լավագույն արտադրանքը», - ասել է Ericsson ընկերության Հյուսիսային Եվրոպայի ու Կենտրոնական Ասիայի տարածաշրջանի բաժնի ղեկավար՝ Փիթեր Լորինը:
Հյուրերը մեծ գոհունակություն են հայտնել նաև հայաստանյան աշխատանքներն իրականացնող տեխնիկական անձնակազմի վերաբերյալ, ովքեր արհեստավարժ կերպով են իրականացնում միջազգայնորեն մշակված սարքավորումների տեղադրումը և ամենօրյա գործարկումը:
«Սեպտեմբերին բոլորս ականատես կլինենք այն բանի, թե ինչպես կարելի է համաշխարհային մակարդակի որակյալ ծառայություններ մատուցող հայկական ընկերություն ունենալ Հայաստանում: Մեր տեխնիկական աշխատակազմը շատ պատրաստված է, այս ամբողջ ընթացքում միայն պրոֆեսիոնալիզմով են զարմացրել իրենց միջազգային գործընկերներին: Կարող եմ գոհունակությամբ ասել, որ մեր տեխնիկական անձնակազմի շնորհիվ է, որ հետխորհրդային երկրների մեջ Հայաստանն առաջինն է ներդնում այս տեխնոլոգիական ոլորտի նորագույն լուծումը», - նշել է Ucom ընկերության գլխավոր գործադիր տնօրեն՝ Հայկ Եսայանը:

The Introduction of Ericsson's 4G+ Technology into Ucom's Networks Approaches the Final Stage
Recently Jan Wäreby, SVP, Head of Sales, Wojciech Bajda, Head of Customer Unit Eurasia, which covers 11 countries (Belarus, Ukraine, Mongolia, Armenia inclusive) and Peter Laurin, the Head of Region Northern Europe and Central Asia paid a working visit to Yerevan.
The honor to introduce Ucom's 4G+ network is entrusted to Ericsson, which is being represented in 180 countries all over the world. The launch of cooperative work was announced in March, and now both companies approach the final stage of project implementation.
According to the top-managing representatives of Ericsson, the Armenian telecommunications market is considered to be one of the advanced as per world standards. They are excited to provide the Armenian Ucom with a technology, introduced in such leading markets like North America, Korea, Japan, some parts of China, and, of course, the telecom markets of some European countries.
«Out of 11 countries I have in my portfolio, this is the first implementation. It’s a very unique technology from the hardware and software point of view, which secures high performance of the network, superior quality and user experience», - said Wojciech Bajda, Head of Customer Unit Eurasia at Ericsson.
Speaking about the landscape and associated with that complications with introduction of the latest «Ericsson's Radio Solution», Mr. Bajda expressed confidence that they can quite easily provide good coverage and good capacity for Ucom subscribers in the country, regardless if this is a city, or a small village, or the mountains. According to him Armenian landscape is not as challenging as many mountainous countries in Asia or deserts of Africa, where the network introduction is far more complexed.
«We are here from Ericsson to visit the Armenian market and also to be part of the success of Ucom, when they now launch the next generation network. It’s a very advanced network, we have the latest technology, enabling this network, not only from sort of 3G, 4G, but also advanced LTE - with the carrier aggregation as well as the air antennas - which is our latest and greatest product», - said Peter Laurin, the regional Head from Ericsson for Region Northern Europe and Central Asia.
The guests have also expressed great satisfaction with the technical staff performance, which installs and puts into daily operation the internationally designed equipment in a professional way.
«In September we will witness the fact of how one can have an Armenian company, delivering global level quality services within Armenia. Our technical staff is well-trained, during the entire period they have astonished their international counterparts with an exceptional professionalism. I can state with satisfaction, that it is thanks to our technical staff, Armenia amongst all post-Soviet countries is the first to introduce this innovative technology solution», - said Hayk Yesayan, the CEO at Ucom.