Ամառային տեխնոլոգիական ճամբարը հրաժեշտ տվեց 300 պատանի ինժեներների առաջին հոսքին
9-13 տարեկան 300 դպրոցականներից բաղկացած առաջին հոսքը հրաժեշտ տվեց Հանքավանում անցկացվող յոթօրյա տեխնոլոգիական ճամբարին։ Ամառային ճամբարն իրականացվում է 600 դպրոցականների համար՝ Վորլդ Վիժն Հայաստանի, Ucom ընկերության և Ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միության (ԻՏՁՄ) կողմից:
Տեխնոլոգիական ճամբարին մասնակցել են Վորլդ Վիժն Հայաստանի շահառու համայնքների անապահով ընտանիքների երեխաները և մարզերի «Արմաթ» ինժերական լաբորատորիաների սաները: Ամառային ճամբարի առաջին հոսքի 15 թիմերն ակտիվ հանգստի պայմաններում հասցրել են ռոբոտաշինության տարրական գիտելիքներ ձեռք բերել, ստեղծել ռոբոտներ, ծրագրավորել դրանք «Աղվես» համակարգչային ծրագրի օգնությամբ և ցուցադրել իրենց ստեղծած ռոբոտների՝ ուղիղ գծին հետևելու կարողությունը։ Թիմերից 13-ը կարողացել են հաջողությամբ լուծել իրենց առջև դրված խնդիրները:
Հայաստանյան տարբեր մարզերի գյուղերից ու քաղաքներից ժամանած պատանիները ստեղծել են նաև եռաչափ (3D) տպիչ, որը ամառային տեխնոլոգիական ճամբարի 300 մասնակիցների անունից նվիրել են Արցախի Վանք գյուղի դպրոցին։
Տեխնոլոգիական ճամբարի պատանիներն ակտիվորեն մասնակցել են հայրենաճանաչությանն ուղղված արշավների, լողի, ֆուտբոլի և վոլեյբոլի մրցումների:
«Մեզ համար ուրախալի է և ոգևորիչ, որ անապահով ընտանիքների երեխաները և մարզերի «Արմաթ» ինժերական լաբորատորիաների սաները հնարավորություն ունեն միմյանց հետ կիսվելու ինժեներական հմտություններով: Այս ճամբարը վառ օրինակն է մեր ընկերության այն համոզման, որ անկախ մարդու սոցիալական կարգավիճակից, կրթությունը և գիտելիքը, թերևս, լավագույն հիմքն են ցանկացած կարևոր գործի: Ucom-ը, որպես հայկական ընկերություն, մշտապես լինելու է նման նախագծերի աջակից, որոնք այսօր բոլորիս աշխատանքի ծիլերն են ցուցադրում, իսկ վաղը լինելու են Հայաստանի տեխնոլոգիական առաջխաղացման հիմքը», - ասել է Ucom ընկերության մարկետինգի և հաղորդակցության տնօրեն՝ Տիգրան Սաֆարյանը։
Վորլդ Վիժն Հայաստանի երեխաների պաշտպանության և կրթության ծրագրերի ղեկավար Աիդա Մուրադյանը նշել է, - «Վորլդ Վիժնը տարիներ շարունակ երեխաների համար ամառային ճամբարներ է կազմակերպում: Մենք հավատացած ենք, որ այս տարի ևս երեխաները վառ հիշողությունների ու տպավորությունների հետ մեկտեղ տուն են տանում նաև ինժեներական նոր գիտելիքներ ու հմտություններ»:
ԻՏՁՄ գործադիր տնօրեն Կարեն Վարդանյանը նշել է, որ ՀՀ բոլոր դպրոցներում ինժեներական լաբորատորիաների հիմնումը՝ գիտելիքի փուլն է: Գիտելիքին հաջորդում է երեխաների պրակտիկ համագործակցությունը, որի հիմքը նմանատիպ ճամբարների գործարկումն է:

Technological Summer Camp in Hanqavan Bids Farewell to the First Flow of 300 Young Engineers
The first flow of 300 schoolchildren aged 9-13, bid farewell to the seven-day Technology Camp in Hanqavan. The Summer Camp is organized for 600 schoolchildren by World Vision Armenia, Ucom and Union of Information Technology Enterprises (UITE).
The Technology Camp was attended by children from socially vulnerable regional communities of World Vision Armenia as well as pupils of “Armath” engineering laboratories from regions. In an atmosphere of creative and active recreation 15 teams of the Summer Camp managed to acquire some basic knowledge in robotics, create robots themselves, program them with the help of the “Fox” computer program and demonstrate the ability of their robots to follow the straight line. 13 teams have been able to successfully solve their tasks.
The youngsters from various villages and towns of the Armenian regions have created a three-dimensional (3D) printer, which was presented to the Vank village school of Artsakh on behalf of 300 participants of the Technology Summer Camp.
The young engineers of the Technology Camp took active part in cognitive trips throughout Armenia, as well as in swimming, football and volleyball competitions.
“We are happy and excited that children from socially vulnerable families and the pupils of the regional “Armath” engineering laboratories have a possibility to share engineering skills with one another. This Camp is a good example of our company’s conviction, that regardless of the social status, the education and knowledge are the best foundation for any important endeavor of a man. As an Armenian company, Ucom shall always be supportive of such projects, which display the potential of our joint efforts, but tomorrow those shall be the basis for the technological progress in Armenia”, - said Tigran Safaryan, the Director of Marketing and Communications at Ucom.
Aida Muradyan, the head of child protection and education programs at World Vision Armenia, noted: “The World Vision has been organizing summer camps for children for many years. We believe that this year as well children will take home bright memories and impressions alongside with the new knowledge and skills in engineering”.
Karen Vardanyan, the Executive Director at UITE noted, that the establishment of the engineering laboratories in all schools is the knowledge phase. The knowledge shall be followed by practical cooperation between the children, the basis for which is the operation of such camps.