Ամառային տեխնոլոգիական ճամբարը հրաժեշտ տվեց 300 պատանի ինժեներների առաջին հոսքին
9-13 տարեկան 300 դպրոցականներից բաղկացած առաջին հոսքը հրաժեշտ տվեց Հանքավանում անցկացվող յոթօրյա տեխնոլոգիական ճամբարին։ Ամառային ճամբարն իրականացվում է 600 դպրոցականների համար՝ Վորլդ Վիժն Հայաստանի, Ucom ընկերության և Ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միության (ԻՏՁՄ) կողմից:
Տեխնոլոգիական ճամբարին մասնակցել են Վորլդ Վիժն Հայաստանի շահառու համայնքների անապահով ընտանիքների երեխաները և մարզերի «Արմաթ» ինժերական լաբորատորիաների սաները: Ամառային ճամբարի առաջին հոսքի 15 թիմերն ակտիվ հանգստի պայմաններում հասցրել են ռոբոտաշինության տարրական գիտելիքներ ձեռք բերել, ստեղծել ռոբոտներ, ծրագրավորել դրանք «Աղվես» համակարգչային ծրագրի օգնությամբ և ցուցադրել իրենց ստեղծած ռոբոտների՝ ուղիղ գծին հետևելու կարողությունը։ Թիմերից 13-ը կարողացել են հաջողությամբ լուծել իրենց առջև դրված խնդիրները:
Հայաստանյան տարբեր մարզերի գյուղերից ու քաղաքներից ժամանած պատանիները ստեղծել են նաև եռաչափ (3D) տպիչ, որը ամառային տեխնոլոգիական ճամբարի 300 մասնակիցների անունից նվիրել են Արցախի Վանք գյուղի դպրոցին։
Տեխնոլոգիական ճամբարի պատանիներն ակտիվորեն մասնակցել են հայրենաճանաչությանն ուղղված արշավների, լողի, ֆուտբոլի և վոլեյբոլի մրցումների:
«Մեզ համար ուրախալի է և ոգևորիչ, որ անապահով ընտանիքների երեխաները և մարզերի «Արմաթ» ինժերական լաբորատորիաների սաները հնարավորություն ունեն միմյանց հետ կիսվելու ինժեներական հմտություններով: Այս ճամբարը վառ օրինակն է մեր ընկերության այն համոզման, որ անկախ մարդու սոցիալական կարգավիճակից, կրթությունը և գիտելիքը, թերևս, լավագույն հիմքն են ցանկացած կարևոր գործի: Ucom-ը, որպես հայկական ընկերություն, մշտապես լինելու է նման նախագծերի աջակից, որոնք այսօր բոլորիս աշխատանքի ծիլերն են ցուցադրում, իսկ վաղը լինելու են Հայաստանի տեխնոլոգիական առաջխաղացման հիմքը», - ասել է Ucom ընկերության մարկետինգի և հաղորդակցության տնօրեն՝ Տիգրան Սաֆարյանը։
Վորլդ Վիժն Հայաստանի երեխաների պաշտպանության և կրթության ծրագրերի ղեկավար Աիդա Մուրադյանը նշել է, - «Վորլդ Վիժնը տարիներ շարունակ երեխաների համար ամառային ճամբարներ է կազմակերպում: Մենք հավատացած ենք, որ այս տարի ևս երեխաները վառ հիշողությունների ու տպավորությունների հետ մեկտեղ տուն են տանում նաև ինժեներական նոր գիտելիքներ ու հմտություններ»:
ԻՏՁՄ գործադիր տնօրեն Կարեն Վարդանյանը նշել է, որ ՀՀ բոլոր դպրոցներում ինժեներական լաբորատորիաների հիմնումը՝ գիտելիքի փուլն է: Գիտելիքին հաջորդում է երեխաների պրակտիկ համագործակցությունը, որի հիմքը նմանատիպ ճամբարների գործարկումն է:

Летний технологический лагерь попрощался с первым потоком из 300 юных инженеров
Первый поток из 300 школьников в возрасте от 9-13 лет попрощался с семидневным технологическим лагерем в Анкаване. Летний лагерь проводится для 600 школьников при поддержке компаний World Vision Армения, Ucom и Союза компаний информационных технологий (СКИТ).
В технологическом лагере приняли участие дети из социально необеспеченных семей региональных общин World Vision Армения, а также ученики региональных инженерных лабораторий «Армат». В условиях творческого и активного отдыха 15 команд первого потока летнего лагеря приобрели базовые знания о строительстве роботов, создали их своими силами, запрограммировали роботов при помощи компьютерной программы «Лиса» и продемонстрировали их умения следовать по заданной прямой. 13 команд успешно выполнили поставленные перед ними задачи.
Ребята, прибывшие из деревень и городов разных регионов Армении, создали трехмерный (3D) принтер, который подарили школе арцахского села Ванк от имени 300 участников летнего технологического лагеря.
Юные инженеры из технологического лагеря приняли активное участие в познавательных походах по родине, в соревнованиях по плаванию, футболу и волейболу.
«Нас радует и вдохновляет, что дети из необеспеченных семей, а также ученики региональных инженерных лабораторий «Армат» имеют возможность поделиться друг с другом инженерными навыками. Этот лагерь является отличным примером твердой уверенности нашей компании в том, что независимо от социального статуса, образование и знания являются наилучшей основой для любого важного дела. Как армянская компания Ucom всегда будет поддерживать такие проекты, которые сегодня показывают ростки нашей общей работы, а завтра станут основой технологического прогресса Армении», - сказал директор по маркетингу и коммуникациям компании Ucom Тигран Сафарян.
Руководитель программ по защите и обучению детей компании World Vision Армения Аида Мурадян отметила: «World Vision организует летние лагеря для детей на протяжении многих лет. Мы уверены, что в этом году тоже ребята наряду с яркими воспоминаниями и впечатлениями увезут домой также новые знания и умения из области инженерии».
Исполнительный директор СКИТ Карен Варданян отметил, что основание инженерных лабораторий во всех школах РА – это фаза знаний. За знаниями последует практическое сотрудничество между ребятами, основой чего является задействование таких лагерей.