Տեխնոլոգիական ճամբարի պատանիներն իրենց ստեղծած եռաչափ տպիչները նվիրել են Շուշիի, Վանքի և Ճարտարի դպրոցներին
27/07/2016
Ավարտվել է Հանքավանում անցկացվող ամառային տեխնոլոգիական ճամբարի 2-րդ հոսքը, որին մասնակցել են 9-13 տարեկան դպրոցականներ ՀՀ տարբեր մարզերի գյուղերից ու քաղաքներից: Այն իրականացվել է Ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միության (ԻՏՁՄ), Ucom ընկերության և Վորլդ Վիժն Հայաստանի կողմից՝ երկու հոսքով և ընդհանուր թվով՝ 600 դպրոցականների համար:
Տեխնոլոգիական ճամբարին մասնակցել են մարզերում գործող «Արմաթ» ինժեներական լաբորատորիաների սաներն ու Վորլդ Վիժն Հայաստանի շահառու համայնքների անապահով ընտանիքների երեխաները: Ամառային ճամբարի երկրորդ հոսքի 15 թիմերն ակտիվ հանգստի պայմաններում հասցրել են ռոբոտաշինության տարրական գիտելիքներ ձեռք բերել, ստեղծել ռոբոտներ, ծրագրավորել դրանք «Աղվես» համակարգչային ծրագրի օգնությամբ և ցուցադրել իրենց ստեղծած ռոբոտների՝ ուղիղ գծին հետևելու կարողությունը. Առաջադրանքն անթերի կատարել են Իջևանի «Արմաթ» ինժեներական խմբակ-լաբորատորիայի սաները: Երկրորդ հորիզոնականն են զբաղեցրել Տավուշի մարզի Կոթի և Բերքաբեր գյուղերի ինժեներական խմբակ-լաբորատորիաների սաները, ովքեր որպես պարգև ստացել են ռոբոշինության հավաքածու:
Ամառային տեխնոլոգիական ճամբարի պատանիներն ստեղծել են նաև եռաչափ (3D) տպիչներ, որոնք ամառային տեխնոլոգիական ճամբարի մասնակիցների անունից նվիրել են Շուշիի, Վանքի և Ճարտարի դպրոցներին:
Տեխնոլոգիական ճամբարի պատանիները յուրացրել են նաև ողջ մնալու արվեստի հմտություններ (լեռնագնացություն, կրակային պատրաստություն, փակ տարածությունում կողմնորոշվելու հմտություններ և այլն), ակտիվորեն մասնակցել են հայրենաճանաչությանն ուղղված արշավների, ինտելեկտուալ բրեյն-ռինգ խաղի, լողի, ֆուտբոլի, վոլեյբոլի մրցումների:
Խոսելով մասնակիցների տեխնոլոգիական կրթության մասին, Ucom ընկերության գլխավոր տնօրեն Հայկ Եսայանը նշել է. «20 տարի անց այս երեխաներն են ղեկավարելու այս երկիրը և առաջնորդելու են մեզ, մշակելով Հայաստանում ՏՏ ոլորտի զարգացման նորագույն ուղղություններ։ Իսկ այսօր մենք հպարտորեն կանգնած ենք իրենց տեխնոլոգիական կրթության հիմքում»:
«Շատ ուրախալի է գիտակցել, որ տարիներ անց Հայաստանում կլինեն տեխնոլոգիական ոլորտի մասնագետներ, որոնց համար այս ճամբարը ելակետային ու որոշիչ եղավ՝ հանդիսանալով ապագա մասնագիտության ընտրության հիմք։ Այն ոգևորությունն ու հետաքրքրությունը, որ նկատվում է մասնակիցների մոտ դրա ապացույցն են։ Ուստի կարող ենք փաստել, որ տեխնոլոգիական ճամբարն իր նպատակին հասել է», - նշել է Վորլդ Վիժն Հայաստանի Արագածոտնի մարզի ծրագրերի ղեկավար՝ Թամարա Բարբակաձեն։
ԻՏՁՄ գործադիր տնօրեն Կարեն Վարդանյանը, դիմելով ճամբարականներին, նշել է, - «Շատ հպարտ եմ, որ կանգնած եմ Հայաստանի ապագա առաջնորդների առջև և համոզված եմ, որ տարիներ անց դուք եք կազմակերպելու հայրենաճանաչության, ռոբոտաշինության և այլ դասընթացներ ապաագա դպրոցականների համար: Հպարտ եմ նաև, որ մեր աշխատանքը շարունակական է լինելու: Դա նշանակում է, որ մեր երկիրը լինելու է հզոր, անպարտելի և օրինակելի»:

Юные инженеры из технологического лагеря подарили созданные собственноручно трехмерные принтеры школам Шуши, Ванка и Чартара
27/07/2016
В технологическом лагере Анкавана подошли к завершению работы второго потока школьников в возрасте от 9-13 лет из разных деревень и городов регионов Армении. Летний лагерь проводится двумя потоками для общего числа в 600 школьников, при поддержке компаний World Vision Армения, Ucom и Союза компаний информационных технологий (СКИТ).
В технологическом лагере приняли участие ученики региональных инженерных лабораторий «Армат» и дети из социально необеспеченных семей региональных общин World Vision Армения. В условиях творческого и активного отдыха 15 команд второго потока летнего лагеря приобрели базовые знания о строительстве роботов, создали их своими силами, запрограммировали роботов при помощи компьютерной программы «Лиса» и продемонстрировали их умения следовать по заданной прямой. Задание было безупречно выполнено учениками инженерного клуба-лаборатории «Армат» города Иджевана. Второе место заняли ученики инженерных клубов-лабораторий деревень Коти и Беркабер Тавушской области, которые в качестве подарка получили роботостроительную коллекцию.
Участники летнего технологического лагеря создали также трехмерные (3D) принтеры, которые подарили школам Шуши, Ванка и Чартара.
Юные инженеры из технологического лагеря освоили навыки искусства выживания (альпинизм, готовность к стрельбе, ориентация в закрытом пространстве и т.д.), приняли активное участие в познавательных походах по родине, интеллектуальной игре «Брейн-ринг», в соревнованиях по плаванию, футболу и волейболу.
Говоря о технологическом образовании участников, генеральный директор компании Ucom Айк Есаян отметил: «20 лет спустя эти дети будут управлять этой страной и возглавлять нас, разрабатывая новейшие направления развития информационных технологий в Армении. А сегодня мы с гордостью стоим у истоков их технологического образования».
«Очень приятно осознавать, что спустя годы в Армении будут технические специалисты, для которых лагерь стал основой и решающим при выборе будущей профессии. Тот энтузиазм и интерес, который ощущается у участников, является доказательством этого. Поэтому можно утверждать, что технологический лагерь достиг своей цели», - отметила руководитель программ региона Арагацотн в World Vision Армения Тамара Барбакадзе.
Исполнительный директор СКИТ Карен Варданян, обратившись к участникам лагеря, отметил: «Я очень горжусь, что стою перед будущими лидерами Армении, и уверен, что спустя годы, Вы будете организовывать познавательные походы по родине, уроки роботостроения и другие занятия для будущих школьников. Я также горд, что наша работа будет продолжена. Это означает, что наша страна будет сильной, непобедимой и образцовой».