Ucom-ի աջակցությամբ կայացավ տարածաշրջանային ENOG RIPE NCC 12-րդ ինտերնետ համաժողովը
Ս.թ. հոկտեմբերի 3-ից 4-ը Երևանում կայացավ Ցանցային օպերատորների եվրասիական խմբի (ENOG) թվով տասներկուերորդ ամենամյա RIPE NCC տարածաշրջանային համաժողովը:
«Որպես ENOG / RIPE NCC տարածաշրջանային համաժողովի պլատինե հովանավոր ուրախ ենք Հայաստանում հյուրընկալել առաջատար միջազգային և տարածաշրջանային փորձագետներին, ցանցային օպերատորներին, ծառայություններ մատուցողներին, ինտերնետ-հանրության ներկայացուցիչներին, մի խոսքով՝ մեր բոլոր գործընկերներին։ Այստեղ փորձի փոխանակման, ինտերնետ-համայնքի թե՛ տարածաշրջանային, և թե՛ միջազգային մակարդակի կարևորագույն խնդիրների քննարկման համար փայլուն հնարավորություն է ստեղծված։ Քննարկման առանցքային թեմաներից մի քանիսը վերաբերում են նախևառաջ ազատ և անվտանգ մուտքին դեպի համացանց», - նշեց Ucom ընկերության գլխավոր տնօրեն՝ Հայկ Եսայանը:
«Այսօր անվտանգության խնդիրները հնարավոր չէ լուծել մեկ երկրի մակարդակով: Դրանք այնքան են գլոբալացել, որ լուծում կարող են ստանալ բացառապես միջազգային համագործակցության ու մեր ակտիվ մասնակցության արդյունքում», - կարծում է տեղեկատվական անվտանգության հարցերով փորձագետ՝ Սամվել Մարտիրոսյանը:
Քննարկման երկու օրերի ընթացքում մասնակիցներն անդրադարձել են մի շարք կարևոր թեմաների. ինչն է հնարավոր դարձնում DDoS-հարձակումները և ինչպես պայքարել դրանց դեմ; անցումը դեպի ինտերնետ պրոտոկոլի 6-րդ տարբերակ՝ IPv6, որը կոչված է լուծել այն բոլոր խնդիրները, որն ունի ներկայիս՝ IPv4 տարբերակը և որն արդեն ներդրված է Ucom ընկերության կողմից; գործակցությունը գիտական հանրության հետ; կոնվերգենտ առաջարկների պայմաններում DNS-տեխնոլոգիաների նոր հնարավորությունները և այլ խիստ մասնագիտական, սակայն վերջնական օգտագործողի համար չափազանց կարևոր խնդիրներ, որոնք պետք է ապահովեն ինտերնետի անվտանգությունն ու հասանելիությունը Կենտրոնական Ասիայի, Եվրոպայի և Մերձավոր Արևելքի երկրներում:
«Այս համաժողովը մինչ այդ տեղի է ունեցել տարածաշրջանի բազմաթիվ երկրներում, որոնցից են՝ Ռուսաստանը, Ուկրաինան, Վրաստանը, իսկ այժմ նաև՝ Հայաստանը: Հանդիպման սրահում հավաքվել են ոլորտի 200 գիտակներ, ովքեր ունակ են գործնական քայլեր առաջարկել իրական բարեփոխումների համար», - ասել է RIPE NCC համաժողովի հանրային կապերի պատասխանատու՝ Սերժ Ռադովչիչը:
Միջոցառմանը ներկա էին նաև ՀՀ տրասպորտի, կապի և ՏՏ նախարար՝ Վահան Մարտիրոսյանը և ամերիկյան ինտերնետի ռահվիրա, մի շարք RFC-ների (Request for Comments) ու Unix ծրագրային ապահովման մի քանի համակարգերի հեղինակ՝ Փոլ Վիքսին:

On October 3-4, 2016 the 12th annual RIPE NCC Regional Meeting of the Eurasia Network Operators Group (ENOG) took place in Yerevan.
“As platinum sponsor of the ENOG / RIPE NCC Regional Meeting, we are glad to host in Armenia the leading international and regional experts, network operators, service providers, internet community representatives, in a word, - all our partners. ENOG / RIPE NCC Regional Meeting is an excellent platform for experience exchange and discussion of the most important regional and international issues concerning the internet community. Some of the key topics relate, first of all, to free and safe access to the Internet”, - said Hayk Yesayan, the General Director at Ucom.
“Nowadays, it is impossible to handle security issues at a local level. Due to globalization, these issues can be solely handled through international cooperation and our active involvement”, - says Information Security expert Samvel Martirosyan.
During the 2-day discussion the participants have touched upon a number of key topics, such as: what makes DDoS attacks possible and how to combat them; transition to IPv6, which is called to solve all the problems with current version of Internet protocol (IPv4) and which is already implemented by Ucom; cooperation with the scientific community; new features of DNS technologies in convergent solutions and other highly professional, but too important issues for the end users, which should ensure Internet security and accessibility in the countries of Central Asia, Europe and Middle East.
“This meeting has been held in many countries of the region, among them, Russia, Ukraine and Georgia. Today Armenia has replenished the list of these countries. 200 field experts have gathered together, ready to propose practical steps towards real ameliorations”, - said Chief Communications Officer for RIPE NCC Serge Radovcic.
Vahan Martirosyan, the RA Minister of Transport, Communications and IT, and Paul Vixie, the American Internet pioneer, author of several RFCs and some Unix software were also present in the event.