Ucom ԵՎ Calix ընկերությունների համագործակցության շնորհիվ Հայաստանը կդառնա գերժամանակակից լուծումներին հասանելիություն ունեցող աշխարհում առաջատար երկիր
19/10/2016
Ucom ընկերության կողմից Հայաստանում գործարկվելիք Calix AXOS E-Series համակարգերի միջոցով հնարավոր կլինի համակցել ընկերության օպտիկամանրաթելային ենթակառուցվածքները՝ այսպիսով ստեղծելով 10Գբ/վ արագությամբ համակցված ցանց
Լոնդոն, 19 հոկտեմբերի, 2016թ. – Աշխարհում SDA տեխնոլոգիաների առաջատար Calix, Inc. (Նյու Յորքի ֆոնդային բորսայում գրանցված է որպես CALX) ընկերությունն այսօր հայտարարեց հայկական հեռահաղորդակցության շուկայում ծառայություններ մատուցող Ucom նորարարական ընկերության հետ իր համագործակցության մասին, որի շրջանակներում հայ սպառողին հասանելի կդառնան NG-PON2 տեխնոլոգիաների առավելությունները: 2017թ. սկզբին նախատեսված Calix AXOS NG-PON2 համակարգերի նախնական փորձարկումներով՝ Ucom-ը Հայաստանում կմեկնարկի նոր՝ 10 Գբ/վ (վայրկյանում 10 գիգաբիթ) արագությամբ կապի ծառայությունները, ինչպես նաև կհամակցի իր ցանցային ենթակառուցվածքները՝ այսպիսով պարզեցնելով իր բիզնես գործընթացները:
Հայաստանում առաջինը FTTH տեխնոլոգիայով ծառայություններ մատուցող Ucom ընկերության և Calix-ի միջև երկարատև համագործակցությունը հանգեցրել է հայկական հեռահաղորդակցության շուկայի վերափոխմանը: Ucom-ն իր հաճախորդներին առաջարկում է ձայնային, հեռուստատեսային և տվյալների փոխանցման առաջատար ծառայություններ՝ միաժամանակ շարունակաբար ընդլայնելով իր կոմերցիոն և շարժական կապի ծառայությունների պորտֆելը: Անցած տարի Ucom-ը ձեռք բերեց Orange Armenia ընկերության 100% բաժնետոմսերը՝ այսպիսով արագացնելով և ավարտին հասցնելով Հայաստանում առաջատար 4G+/ LTE գերարագ ցանցի ներդրման աշխատանքները և առաջինը հանդես գալով 4-ը 1-ում ծառայությունների առաջարկով:
«Calix ընկերությունը գործուն մասնակցություն է ունեցել մեր FTTH ցանցի զարգացման գործում, որը, կարծում ենք, Հայաստանում ներկայումս գործող ամենաընդարձակ և առաջատար ցանցն է», - ասաց Ucom ընկերության բիզնեսի զարգացման գծով տնօրեն և ընկերության փոխտնօրեն Ալեքսանդր Եսայանը: «Լինելով ՕՊՄԹ ցանցով ծառայություններ մատուցող առաջատար ընկերություն՝ մենք վստահ ենք, որ Calix ընկերությունն արժեքավոր դերակատարում կունենա դեպի NG-PON2 և AXOS E-Series տեխնոլոգիաներ անցումային փուլում: Մենք մշտապես ունեցել ենք մի տեսլական. դառնալ ամենաառաջատար նորարարական ընկերությունն ինչպես տեխնոլոգիաների, այնպես էլ ծառայությունների մատուցման ոլորտներում, և NG-PON2-ն կատարյալ միջոց է բիզնեսներին մտուցվող ծառայություններն ընդլայնելու և մեր սեփականությունը հանդիսացող շարժական կապի կայանները կապակցելու համար: Calix-ի հետ համագործակցությունը մեզ հնարավորություն է ընձեռում մեր գործունեությունը տեղափոխել հաջորդ մակարդակ՝ մեկ անգամ ևս նոր շունչ հաղորդելով մեր երկրում լայնաշերտ ծառայությունների շուկային»:
Ucom ընկերության ղեկավարն ընկերության՝ NG-PON2 ծառայությունների հետ կապված հետագա ծրագրերի վերաբերյալ լրացուցիչ մասնրամասներ կհաղորդի այսօր՝ Լոնդոնի ժամանակով 09:00-ին, Լոնդոնի ExCel Convention կենտրոնի Service Monetization Track Room-ում կայանալիք Broadband World ֆորումի շրջանակներում անցկացվող «NG-PON2. Ապագան այսօր այստեղ» խորագրով կլոր սեղան-քննարկման ժամանակ: Կլոր սեղան-քննարկումը կնախագահի Ovum ընկերության գլխավոր խորհրդատու Ջուլի Կունցլերը՝ AT&T, Verizon, և Vodafone Group ընկերությունների ներկայացուցիչների հետ համատեղ:
«Լինելով Calix AXOS E-Series համակարգերով NG-PON2 ծառայությունները Հայաստանում առաջինը գործարկող ընկերություն՝ Ucom-ը կշարունակի իր գործունեությամբ տարբերվել հեռահաղորդակցության շուկայի մյուս մասնակիցներից և պահպանել առաջատարի իր դիրքն այս ոլորտում ծառայություններ մատուցող այլ ընկերությունների նկատմամբ», - նշեց Calix ընկերության տարածքային գրասենյակի փոխնախագահ Ջոզեֆ Հադդադը: «NG-PON2 ծառայություններն, իսկապես, նոր շունչ կհաղորդեն Ucom-ի՝ որպես հեռահաղորդակցության ծառայություններ մատուցող ընկերության գործունեությանը, որը ցանկանում է օգուտ քաղել շարժական և ամրակցված կապի ծառայությունների համակցման առավելություններից, ինչպես նաև Հայաստանին, որի քաղաքացիները ձգտում են հասանելիություն ունենալ առաջատար լայնաշերտ ծառայություններին: Մենք շատ հպարտ ենք Ucom ընկերության հետ մեր բազմամյա համագործակցության համար, որի նպատակն է վերափոխել Ucom-ի ցանցը, և ակնկալում ենք, որ այս ընկերությունը կունենա շարունակական հաջողություններ, քանի որ NG-PON2 տեխնոլոգիաների գործարկմամբ Ucom-ի ցանցն ու վերջինիս կողմից մատուցվող ծառայությունները կտեղափոխվեն մեկ այլ՝ նոր մակարդակ»:

Благодаря партнерству между компаниями Calix и Ucom Армения будет выведена в мировые лидеры по показательным и революционным решениям NG-PON2
19/10/2016
Системы Calix AXOS серии E будут использованы для конвергенции доступа к оптоволоконной инфраструктуре Ucom по всей стране, создав унифицированную сеть бизнес-услуг, мобильного трафика и домашних телекоммуникационных услуг со скоростью в 10 Гб/сек.
ЛОНДОН –19 октября, 2016 – Компания Calix, Inc. (CALX на Нью-Йоркской фондовой бирже), мировой лидер в абонентском доступе к интернету, объявила сегодня о том, что будет сотрудничать с армянским инновационным провайдером услуг связи - компанией Ucom для внедрения преимуществ системы NG-PON2 по всей стране, которая призвана обеспечить непревзойденный доступ к широкополосным услугам для абонентов фиксированной и мобильной связи. Предварительные испытания системы Calix AXOS NG-PON2 запланировано на начало 2017 года, после чего компания Ucom использует технологию PON нового поколения с целью предоставления бизнес и мобильных услуг, а также объединения отдельных сетей для бизнес абонентов и пользователей домашних телекоммуникационных услуг в единую сеть со скоростью до 10 Гб/сек, таким образом упростив все процедуры коммерческой деятельности.
Долгосрочное партнерство между компанией Ucom, первым поставщиком услуг оптоволоконной связи на дом в Армении, и компанией Calix привело к транформации армянского телекоммуникационного ландшафта. Ucom предлагает передовые услуги по передаче голоса, видео и данных физическим лицам, постоянно расширяя коммерческое и мобильное портфолио. В прошлом году компания Ucom приобрела акции компании Orange Armenia, ускорив внедрение самой быстрой сети 4G+/ LTE Advanced по всей стране и первой начав предоставление услуг 4Play в стране.
“Calix играет важную роль в развертывании нашей сети FTTH (оптоволоконная связь на дом), которая на данный момент является самой обширной и передовой сетью в Армении”, - отметил Александр Есаян, директор по развитию бизнеса и заместитель генерального директора компании Ucom. “Будучи лидером в предоставлении оптоволоконной связи, мы уверены, что Calix станет ценным партнером на пути нашего перехода к технологии NG-PON2 и AXOS серии E. Мы всегда задавались целью быть самым передовым поставщиком услуг в Армении, прокладывая путь к новым технологиям и услугам, а NG-PON2 является идеальным средством для расширения оптоволоконных услуг для бизнес-абонентов, а также для подключения наших собственных мобильных систем. Партнерство с Calix позволит Ucom вывести это видение на новый уровень, еще раз трансформировав ландшафт широкополосных услуг в нашей стране”.
Александр Есаян представит больше информации о планах компании в связи с внедрением системы NG-PON2 в ходе панельной дискуссии под названием “NG-PON2: Будущее уже здесь, сегодня”, модератором которой является Джули Кунстлер, главный консультант компании Ovum, вместе с представителями компаний AT&T, Verizon и Vodafone Group, сегодня в 9 утра по лондонскому времени в зале Service Monetization Track в рамках мирового форума Broadband World, проводимого в конференц-центре ExCeL в Лондоне.
«Так как компания Ucom первой в Армении устанавливает услуги NG-PON2 через систему Calix AXOS серии E, она продолжит дифференцировать себя на рынке и быть впереди других поставщиков услуг в стране», - отметил Джозеф Хаддад, вице-президент по данному региону в Calix. «NG-PON2 станет поистине преобразующей для таких поставщиков услуг, как Ucom, которые хотят воспользоваться преимуществами сети конвергентных услуг, объединяющих услуги мобильной связи, бизнеса, и домашних услуг в единую сеть, в особенности для таких стран, как Армения, граждане которой жаждут расширения широкополосных услуг. Мы очень гордимся своим многолетним партнерством с Ucom в этот трансформационный период и с нетерпением ожидаем продолжительного успеха компании при использовании NG-PON2, которая позволит перенести действующую сеть и услуги на новый уровень”.