«Մենք հպարտանում ենք «Արմաթ» ինժեներական լաբորատորիաների սաներով», -Ucom-ի գլխավոր տնօրեն
Օրերս Աշտարակի Նորայր Սիսակյանի անվան թիվ 5 ավագ դպրոցի «Արմաթ» ինժեներական խմբակ-լաբորատորիայի սաները հյուրընկալել էին նախագծի պատասխանատուներին Ucom ընկերությունից և Ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միությունից (ԻՏՁՄ):
Շրջայցի ժամանակ «Արմաթի» սաները ցուցադրել են այն ամենն, ինչ սովորել են ընթացիկ տարում: Երեխաները հմտացել են «Աղվես» և «Կրիա» ծրագրերի օգնությամբ խաղեր ստեղծելու, մուլտֆիլմեր պատրաստելու, մաթեմատիկական հաշվարկներ իրականացնելու մեջ: Նրանցից ոմանք մասնակցել են, իսկ շատերը դեռ պատրաստվում են մասնակցություն ունենալ Դիջիկոդ և «Բաց խաղ» առաջնություններին:
«Վերջերս հմտացել ենք եռաչափ տպիչի օգտագործման մեջ ու ծրագրային մոդելներից զատ նախապատրաստվում ենք ամանորին, տպում ենք խաղալիքներ, որոնցով և կզարդարենք մեր լաբորատորիան», - նշում է թիվ 5 ավագ դպրոցի «Արմաթ» ինժեներական լաբորատորիայի սան Աննա Գրիգորյանը:
«Այս շրջայցները մեզ հնարավորություն են ընձեռում հասկանալ, թե ինչ հմտություններ են ձեռք բերել “Արմաթ” լաբորատորիաների սաները և ինչպես են գործնականում կարողանում կիրառել այստեղ սերտած գիտելիքները: Տեսնելով ընդամենը մի քանի ամսվա աշխատանքի արդյունքը՝ մենք միայն հպարտանում ենք այս լաբորատորիաների սաներով», - ասել է Ucom ընկերության գլխավոր տնօրեն Հայկ Եսայանը:
«Լաբորատորիայում անվճար հիմունքներով ծրագրավորում սովորելուց ու ինժեներական հմտություններ ձեռք բերելուց բացի շատերս կողմնորոշվում ենք մեր ապագա մասնագիտության ընտրության հարցում: Եթե մինչ խմբակ հաճախելը պատկերացում չունեինք ՏՏ ոլորտի բազմաթիվ հնարավորությունների վերաբերյալ, ապա հիմա շատ բան հստակ ուրվագծվել է», - պատմում է նույն լաբորատորիայի սան Թառումյան Լիլիթը:

«Мы гордимся учениками инженерных лабораторий «Армат»», - генеральный директор компании Ucom
На днях учеников старшей школы номер 5 им. Норайра Сисакяна в Аштараке посетили ответственные за проект “Армат” представители компании Ucom и Союза компаний информационных технологий (СКИТ).
Во время визита ученики лабораторий “Армат” продемонстрировали все то, чему научились за весь текущий год. Дети приобрели навыки в создании игр, мультфильмов и в проведении математических рассчетов при помощи программ “Лиса” и “Черепаха”. Некоторые из них приняли участие, а многие пока еще планируют свое участие в чемпионатах DigiCode и «Открытая игра».
“В последнее время мы поднаторели в использовании трехмерных принтеров и помимо печати моделей, указанных в программе обучения, мы сейчас готовимся к Новому году и печатаем игрушки, которыми и украсим нашу лабораторию”, - отметила ученица инженерной лаборатории “Армат” старшей школы номер 5 Анна Григорян.
“Эти визиты дают нам возможность понять, какие навыки приобрели ученики лаборатории «Армат» и как они умеют практически применять приобретенные здесь знания. Видя работу всего лишь нескольких месяцев, мы только можем гордиться учениками этих лабораторий”, - сказал генеральный директор компании Ucom Айк Есаян.
«Помимо бесплатного обучения программированию и приобретения инженерных навыков в лаборатории, многие из нас определяются с выбором будущей профессии. Если до посещения кружка у нас не было ни малейшего представления о множестве возможностей в сфере ИТ, то сейчас многое обрело четкие очертания», - рассказывает ученица той же лаборатории Тарумян Лилит.