«Մենք հպարտանում ենք «Արմաթ» ինժեներական լաբորատորիաների սաներով», -Ucom-ի գլխավոր տնօրեն
Օրերս Աշտարակի Նորայր Սիսակյանի անվան թիվ 5 ավագ դպրոցի «Արմաթ» ինժեներական խմբակ-լաբորատորիայի սաները հյուրընկալել էին նախագծի պատասխանատուներին Ucom ընկերությունից և Ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միությունից (ԻՏՁՄ):
Շրջայցի ժամանակ «Արմաթի» սաները ցուցադրել են այն ամենն, ինչ սովորել են ընթացիկ տարում: Երեխաները հմտացել են «Աղվես» և «Կրիա» ծրագրերի օգնությամբ խաղեր ստեղծելու, մուլտֆիլմեր պատրաստելու, մաթեմատիկական հաշվարկներ իրականացնելու մեջ: Նրանցից ոմանք մասնակցել են, իսկ շատերը դեռ պատրաստվում են մասնակցություն ունենալ Դիջիկոդ և «Բաց խաղ» առաջնություններին:
«Վերջերս հմտացել ենք եռաչափ տպիչի օգտագործման մեջ ու ծրագրային մոդելներից զատ նախապատրաստվում ենք ամանորին, տպում ենք խաղալիքներ, որոնցով և կզարդարենք մեր լաբորատորիան», - նշում է թիվ 5 ավագ դպրոցի «Արմաթ» ինժեներական լաբորատորիայի սան Աննա Գրիգորյանը:
«Այս շրջայցները մեզ հնարավորություն են ընձեռում հասկանալ, թե ինչ հմտություններ են ձեռք բերել “Արմաթ” լաբորատորիաների սաները և ինչպես են գործնականում կարողանում կիրառել այստեղ սերտած գիտելիքները: Տեսնելով ընդամենը մի քանի ամսվա աշխատանքի արդյունքը՝ մենք միայն հպարտանում ենք այս լաբորատորիաների սաներով», - ասել է Ucom ընկերության գլխավոր տնօրեն Հայկ Եսայանը:
«Լաբորատորիայում անվճար հիմունքներով ծրագրավորում սովորելուց ու ինժեներական հմտություններ ձեռք բերելուց բացի շատերս կողմնորոշվում ենք մեր ապագա մասնագիտության ընտրության հարցում: Եթե մինչ խմբակ հաճախելը պատկերացում չունեինք ՏՏ ոլորտի բազմաթիվ հնարավորությունների վերաբերյալ, ապա հիմա շատ բան հստակ ուրվագծվել է», - պատմում է նույն լաբորատորիայի սան Թառումյան Լիլիթը:

“We are proud of “Armath” engineering laboratories’ students”, - director general at Ucom
Recently the pupils of “Armath” engineering club-laboratory of Ashtarak high school number 5 after Norayr Sissakian hosted the project representatives from Ucom and Union of the Information Technology Enterprises (UITE).
During the tour the pupils of “Armath” demonstrated everything they have learnt throughout the current year. The children became skilled in creating games, doing animation, performing mathematical calculations with the help of «Scratch» and «K-Turtle» programs. Some of them also participated and many of them are yet to take part in the DigiCode and “Open Game” championships.
«Recently we mastered the usage of a 3D printer and in addition to the syllabus program models we get prepared for the New Year, by printing toys, which will be used to decorate our laboratory», - said Anna Grigoryan, a pupil at «Armath» engineering club-laboratory of the 5th high school.
«These visits give us an opportunity to understand what skills were acquired by the students of “Armath” engineering labs and how they practically apply the knowledge gained in here. By having a look at the results of a few months’ work only, we are more than proud of these labs’ students», - said Hayk Yesayan, director general at «Ucom».
«Apart from free learning of programming and acquiring the engineering skills in the laboratory, many of us seriously consider their future métier. If before attending to the laboratory we had no idea about the numerous opportunities of the IT sphere, now the picture is much clearer for us», - said Tarumyan Lilit, the pupil at the same laboratory.