Հայտնի են ԴիջիԿոդ ծրագրավորման մրցույթի արդյունքները
Փետրվարի 11-ին Գյումրու տեխնոլոգիական կենտրոնում տեղի է ունեցել ԴիջիԿոդ կիրառական ծրագրավորման պատանեկան ամենամյա մրցույթը, որն իրականացվում է Ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միության (ԻՏՁՄ) կողմից Ucom ընկերության աջակցությամբ: Մրցույթի հիմնական նպատակն է խրախուսել և զարգացնել դպրոցականների ալգորիթմական մտածողությունը, աշակերտներին խաղ սպառողից վերածել խաղ ստեղծողի, բացահայտել տաղանդավոր պատանիներին և հնարավորություն տալ զարգացնել ստեղծագործական ունակությունները:
ԻՏՁՄ նախագահ Ալեքսանդր Եսայանը ԴիջիԿոդի մեկնարկին ողջունել է մրցույթի մասնակիցներին և նշել. «Տեխնոլոգիական կրթության զարգացումը ԻՏՁՄ-ի ռազմավարական ուղղություններից մեկն է: Մենք մշտապես իրականացնում ենք կրթական ծրագրեր և խրախուսական մրցույթներ՝ կարևորելով դրանց մարզային հավասարաչափ բաշխվածությունը: Պատահական չէ, որ մրցույթն անցկացվում է Գյումրիում, իսկ մասնակիցները ներկայացնում են բոլոր մարզերի և Արցախի դպրոցները»:
«Ուրախալի է, որ կիրառական ծրագրավորման պատանեկան մրցույթին մասնակցում են նաև «Արմաթ» ինժեներական լաբորատորիաների սաները, որոնց տեխնոլոգիական մտածողության ձևավորմանն ու զարգացմանը նպաստում է նաև Ucom ընկերությունը», - ասել է Ucom ընկերության մարկետինգի և հաղորդակցության գծով տնօրեն Տիգրան Սաֆարյանը:
360 հայտերից ԴիջիԿոդի եզրափակիչ փուլ անցած 40 դպրոցականները մրցել են մինչև 13 տարեկան և 13 տարենանից բարձր տարիքային խմբերում: Նրանք աշխատել են Scratch Մասաչուսեթսի տեխնոլոգիական համալսարանի (MIT) կողմից մշակված գրաֆիկական ծրագրավորման միջավայրում:
Այսպիսով՝ մասնագիտական ժյուրիի քվեարկության արդյունքում «Լավագույն խաղ» անվանակարգում նշված տարիքային խմբերում հաղթել են համապատասխանաբար Գավառի 3-րդ դպրոցի աշակերտ Արեն Բադալյանը իր «Հետաքրքիր մաթեմատիկա» խաղով և Գյումրու թիվ 23 դպրոցի աշակերտ Ռազմիկ Սարգսյանը իր «Պայքար կեսի համար» խաղով:
«Լավագույն վիրտուալ լաբորատորիա» անվանակարգի հաղթողներն են Երևանի Smart City կենտրոնի սան Հելեն Քոսոյանը իր «Խելացի վերելակ» և Արծվաբերդի դպրոցի աշակերտ Վահագն Զարգարյանը իր «Physics lab» խաղով:
«Լավագույն մտահաղացում» անվանակարգի հաղթողն է Վանաձորի թիվ 19 դպրոցի աշակերտ Արամ Խաչատրյանը իր «Կատականա» խաղով, իսկ «Լավագույն դիզայն» անվանակարգում հաղթող է ճանաչվել Վանաձորի ՀՊՃՀ-ի ավագ դպրոցի սան Վահե Ասլոյանը իր «After World» խաղով: Խրախուսական մրցանակի է արժանացել Ծովագյուղի դպրոցի սան Կոլյա Մարգարյանը իր «Թվերի զարմանահրաշ աշխարհում» խաղով:
Այս տարի առաջին անգամ երկու տարիքային խմբերի համար սահմանվել էր նաև «Արմաթի մրցանակ» անվանակարգը, որի հաղթողներին որոշել են ՀՀ բոլոր մարզերի հենց «Արմաթ» ինժեներական լաբորատորիաների սաները իրենց վիդեոքվեարկությամբ: Այսպիսով՝ «Արմաթի մրցանակին» արժանացել են Գյումրու ընտանիք կենտրոնի սան Սահակ Սահակյանը (Help C# to get programmers Love) և Տավուշի մարզի Գանձաքար գյուղի աշակերտ Մովսես Մարդանյանը (Mr. Marvin):
ԴիջիԿոդ ծրագրավորման մրցույթի հաղթողները ԻՏՁՄ-ի, Ucom և Huawei ընկերությունների կողմից ստացել են դրամական պարգևներ, բջջային հեռախոսներ, վերապատրաստման և տեխնոլոգիական ճամբարներին մասնակցելու հնարավորություն:
ԴիջիԿոդ մրցույթի գլխավոր գործընկերն է Ձեռնարկությունների ինկուբատոր հիմնադրամը, գործընկեր՝ Huawei ընկերություն:

On February 11 Gyumri Technology Center hosted the annual DigiCode Applied Programming Youth Contest, initiated by the Union of Information Technology Enterprises (UITE) with the support of Ucom. The main goal of the contest is to encourage and develop algorithmic thinking of schoolchildren, turn them from game consumers into game designers, reveal talented children and provide opportunities for development of their creative abilities.
UITE Chairman Aleksandr Yesayan welcomed the participants of the contest and said: “The development of technological education is one of the strategic directions of the UITE. We always implement educational programs and promotional contests and emphasize the importance of access of all children from Armenia and Artsakh to such programs and contests on an equal basis. And, it’s not by chance that DigiCode Programming Contest is held in Gyumri and represented by the schoolchildren from Armenia and Artsakh”.
“It’s good to see that the students of “Armath” engineering laboratories also participate in DigiCode Applied Programming Youth Contest. It should be noted that Ucom as well contributes to and boosts the formation and development of technological thinking of these children,” said Tigran Safaryan, the Marketing and Communications Director at Ucom.
Forty children from 360 participants have reached the finals and competed in “under 13” and “above 13” age categories. They have worked in a Scratch graphical programming environment, developed by the Massachusetts Institute of Technology (MIT).
So, based on the vote of the professional jury, the winners in “Best Game” nomination category in the above-mentioned age categories are Aren Badalyan from Gavar school N 3 with his “Interesting Mathematics” game and Razmik Sargsyan from Gyumri school N 23 with his “Fight for Half” game.
The winners in “Best Virtual Lab” nomination category are Helen Kosoyan from Yerevan Smart City Center with her “Smart Elevator” game and Vahagn Zargaryan from Artsvaberd school with his “Physics Lab” game.
The winner in “Best Idea” category is Aram Khachatryan from Vanadzor school N 19 with his “Katakana” game, and the winner in “Best Design” category is Vahe Asloyan from Vanadzor high school of the State Engineering University of Armenia with his “After World” game. The Promotion Award has been granted to Kolya Margaryan from Tsovagyugh school for his “The Fascinating World of Numbers” game.
For the first time this year the contest has “Armat Award” nomination category. The winners in this category have been determined by video voting of the students of all “Armat” laboratories, operating in the regions of Armenia. So, “Armath Award” has been granted to Sahak Sahakyan from Gyumri Family Center (Help C# to get programmers Love) and Movses Mardanyan from Gandzakar school, Tavush region (Mr. Marvin).
The winners of DigiCode received monetary awards, mobile phones, as well as opportunities for training and participation in technology camps from the UITE, Ucom and Huawei companies.
The general partner of DigiCode is the Enterprise Incubator Foundation (EIF), partner – Huawei company.