«Կարևոր է, որ «Արմաթ» ինժեներական լաբորատորիաների սաները կարողանան իրականություն դարձնել այն, ինչի մասին այսօր մեզ պատմում են». Հայկ Եսայան
14/04/2017
«Որոշել եմ դառնալ ինժեներ, ոչ թե ծրագրավորող, քանի որ վերջինս բոլորովին այն չէ, ինչ ուզում եմ: Աշխատելու եմ արհեստական բանականությամբ աշխատող մի ռոբոտ ստեղծել: Ռոբոտաշինության դասընթացներին միայնակ աշխատելու ընթացքում շատ հաճախ թերանում էի, սակայն երբ միավորեցի ուժերս ընկերոջս՝ Գարիկի հետ, հաջողություն ունեցա», - համոզմունքով է պատմում Ազատամուտի միջնակարգ դպրոցի «Արմաթ» ինժեներական խմբակ-լաբորատորիայի սան Էդգար Ղալումյանը խմբակի աջակից՝ Ucom ընկերության և Ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միության (ԻՏՁՄ) ներկայացուցիչներին:
Ազատամուտի միջնակարգ դպրոցի «Արմաթ» լաբորատորիայում ինժեներական և ծրագրավորման գիտելիքներ ու հմտություններ ձեռք բերող սաները հիմնականում 6-7-րդ դասարանների աշակերտներ են, ովքեր փորձում են հանրահաշվի, երկրաչափության և ֆիզիկայի դասընթացների ժամանակ սերտած գիտելիքները գործնականում կիրառել: Երեխաներն ինքնուրույն փորձում են ոչ միայն համակարգչի օգնությամբ մոդելավորել, այլև տպել տարբեր առարկաներ, խաղեր ծրագրավորել, անիմացիաներ ստեղծել: Նրանցից մի քանիսն իրենց ունակությունները դրսևորել են նաև տեխնոլոգիական ճամբարում:
«Ուզում եմ դառնալ ճարտարապետ ու ստեղծել այնպիսի շենքեր, որոնց մեջ մարդկանց տեղաշարժը շատ հեշտ կլինի», - երազում է նույն լաբորատորիայի սան Քամալյան Գարիկը:
«Կորպորատիվ սոցիալական պատասխանատվության շրջանակներում իրականացվող այս նախագծի երկարաժամկետ արդյունքը պետք է լինի ստեղծարար, հնարամիտ ու հայրենիքին օգուտ բերող սերունդը: Շատ կարևոր է, որ հետագայում այս երեխաները կարողանան իրականություն դարձնել այն, ինչի մասին այսօր մեզ պատմեցին», - ասել է Ucom ընկերության գլխավոր տնօրեն Հայկ Եսայանը:
Նշենք, որ ԻՏՁՄ-ի և Ucom ընկերության միջև ստորագրված համագործակցության հուշագրի համաձայն՝ Ucom ընկերությունը ներդրումներ է կատարում, որպեսզի Հայաստանի 9 մարզերում բացվեն «Արմաթ» անվանումը կրող շուրջ 70 ինժեներական խմբակ-լաբորատորիաներ։ Ucom ընկերության գլխավոր տնօրեն Հայկ Եսայանը անձամբ պարբերաբար այցելում է արդեն իսկ գործող «Արմաթ» խմբակներ, շփվում դպրոցականների հետ, ծանոթանում նրանց ձեռքբերումներին ու առաջադիմությանը:

“It is important for “Armath” engineering laboratories’ students to bring to life everything they tell us about”, Hayk Yesayan
14/04/2017
«I decided to become an engineer, not a programmer, for that's not what I want. I shall work at the creation of a robot with artificial superintelligence. While working alone during my robotics courses I often failed, but when I united forces with my friend Garik, we succeeded», - convincingly says Edgar Ghalumyan, a student of “Armath” engineering laboratory of Azatamut secondary school in Tavush region, to the supporters of the project from Ucom and Union of the Information Technology Enterprises (UITE).
The children acquiring engineering and programming skills in this laboratory, are mainly 6th-7th grade pupils, who try to apply their knowledge of algebra, geometry and physics. These children try to perform the computer modelling, printing of different items, programme games, create animations. Some of them demonstrated their abilities in a technological camp.
«I want to become an architect and create buildings where the movement of people will be easier than ever», - dreams Garik Qamalyan, a student of the same laboratory.
«In the long-term result of this corporate social responcibility project we should have a creative, inventive generation, the one useful for our homeland. It is important for these children to bring to life everything they told us about», - said Hayk Yesayan, Director General at «Ucom».
Let us note, that according to the Memorandum of Cooperation signed between the Union of Information Technology Enterprises (UITE) and Ucom, the latter invests to open around 70 more engineering club-laboratories named “Armath” in 9 regions of Armenia. Hayk Yesayan, the Director General at “Ucom”, visits the existing “Armath” labs on a regular basis, meets their students, gets acquainted with the their achievements and follows up the progress.