Ucom ընկերությունը 15 մլն դրամի նոր մոդեմներ է տրամադրել հակակարկտային կայանների վերազինման համար
Մայիսի 6-ին ՀՀ արտակարգ իրավիճակների նախարարությունում Դավիթ Տոնոյանի և Ucom ընկերության գործադիր տնօրեն Հայկ Եսայանի՝ նախապես ձեռքբերված պայմանավորվածությամբ ստորագրվեց աջակցության վերաբերյալ պայմանագիր: Համաձայն պայմանագրի՝ Ucom ընկերությունը արդիականացված երկքարտանի 2G և 3G հնարավորությամբ 380 մոդեմներ կտրամադրի Հայաստանի ամբողջ տարածքում տեղադրված ու գործող բջջային կապով աշխատող հակակարկտային կայաններին:
Հիմնվելով "Հիդրոօդերևութաբանության և մթնոլորտային երևույթների վրա ակտիվ ներգործության ծառայություն" ՊՈԱԿ-ի նախորդ տարիների վերլուծության վրա, ինչպես նաև արձանագրելով հակակարկտային կայանների աշխատանքում հայտնաբերված խնդիրները, Ucom ընկերությունը 15 մլն դրամի ներդրում է իրականացրել նշյալ կայանները 380 հավելյալ մոդեմներով զինելու համար: Մոդեմները կտեղադրվեն կարկտահարության հնարավոր վտանգ պարունակող համայնքներում գործող կայաններում:
«Որպես հայկական ընկերություն ու Հայաստանի խոշոր տնտեսվարող մենք մեծագույն պատրաստակամությամբ ենք մասնակցել նախորդ տարվա քննարկմանը, որի արդյունքում խոստացել էինք միջոցներ ձեռնարկել գյուղատնտեսության ոլորտի զարգացմանը խոչընդոտող օդերևութաբանական խնդիրներին արձագանքելու ուղղությամբ: Այժմ ուրախությամբ փաստում ենք, որ այս ներդրման արդյունքում ձեռքբերված մոդեմները թույլ կտան մեկի աշխատանքի ուշացման կամ խափանման պարագայում գործի դնել մյուսը և ժամանակին ուղարկել SMS-ները, որոնց օգնությամբ էլ գործարկվում են հակակարկտային կայանները», - ասել է Ucom ընկերության գլխավոր տնօրեն Հայկ Եսայանը:
«Դեռ 5 տարի առաջ սկսված քննարկումներն այսօր տեսանելի արդյունք են տվել: Հակակարկտային կայանների արդիականացման արդյունքում համակարգի խափանման հավանականությունը գրեթե չեզոքացվում է՝ բարձրացնելով բնական աղետներին գյուղական տնտեսությունների դիմակայունության մակարդակը: Շնորհակալ ենք մեր համակարգի հետ ճիշտ և արդյունավետ համագործակցության համար», - ասել է Արտակարգ իրավիճակների նախարար Դավիթ Տոնոյանը:
Կարևորելով հանրապետությունում աղետների ռիսկի նվազեցման գործընթացը՝ կողմերը նշեցին հետագա գործակցության այլ վեկտորներ ևս, որոնք ուղղված կլինեն բնակչության դիմակայունության մակարդակի բարձրացմանը:

On May 6, 2017 in the RA Ministry of Emergency Situations Davit Tonoyan and Hayk Yesayan, the director general at Ucom, in accordance with the earlier agreement between the parties, have signed a contract of support. Under the contract Ucom provides 380 additional 2G and 3G-enabled 2-SIM card modems to upgrade the anti-hail stations placed and operating via mobile network throughout Armenia.
Based on the analysis from the previous years by "Armenian State Hydrometeorological and Monitoring Service" State Non-Commercial Organization, as well as by having recorded the glitches during the anti-hail stations’ exploitation, Ucom has invested 15 mln AMD to equip the aforementioned stations with 380 new modems. The modems will be installed in the communities containing potential hail hazards.
“As an Armenian company and major business in the country it was with greatest willingness that we had participated in the discussion last year, by promising at the end of it to undertake measures and offer solution to the meteorological problems, which are hindering the development of the agricultural sector. Today we are pleased to note, that the modems acquired in a result of this investment will allow to exploit the additional ones in case there are delays or failures with the main modems. Therefore they will allow sending the SMSes on time and thus put the anti-hail stations into operating mode”, - said Hayk Yesayan, director general at Ucom.
“The debates started around 5 years ago now have tangible results. In a result of anti-hail stations modernization the system failure probability is almost offset thus increasing the resilience to natural disasters in the rural economies. We thank you for proper and efficient cooperation with our system”, - said Davit Tonoyan, RA Minister of Emergency Situations.
Having underlined the importance of disaster risk reduction process, the parties have also noted other vectors of further cooperation, which are aimed at raising the population resistance level.