Հայաստանի ազգային պատկերասրահում մեկնարկում է Ucom-ի աջակցությամբ իրականացված «360° Մեծ Հայք» նախագծի ցուցադրությունը
16/05/2017
Ս.թ. մայիսի 16-ից հունիսի 16-ը Հայաստանի ազգային պատկերասրահում կցուցադրվեն Արևմտյան Հայաստանի և Կիլիկիայի հայկական թագավորության մշակութային հուշարձանների 360° պատկերները:
«Ucom» ընկերությունը և «360° Stories»-ն մի կարևորագույն նախագիծ իրականացրեցին նախորդ տարվա ընթացքում, որպեսզի պարզեն, թե ինչ գիտեն սերունդները մեր պատմական հայրենիքի մասին ու կորուսյալ գանձերից որոնքեն դեռ կանգուն մնացել և ինչ վիճակում են այժմ: Ինչպիսի՞ առանձնահատկություններ ունեն Մուշի, Վանի, Սասունի, Ուրֆայի և այլ հայտնի բնակավայրերի ճարտարապետական կառույցները: Հայ նկարիչների ու վարպետաց վարպետների մտքի թռիչքի և ձեռքի աստվածատուր տաղանդիարգասիքների ո՞ր մասն է մնացել այնտեղ՝ Արևմտյան Հայաստանում: Նկարահանող խումբը 360 աստիճան պատկերի օգնությամբ արձանագրել է մայր հայրենիքի կարևորագույն պատմամշակութային և բնության հուշարձանները:
«Համոզված լինելով, որ դժվարին, իսկ երբեմն նաև կյանքի համար վտանգավոր պայմաններում հավաքագրված ամբողջ նյութը կարող է անհրաժեշտ լինել գիտական վերլուծությունների, ուսումնասիրությունների, պատմական արխիվների համար, «Ucom» ընկերությունը հպարտությամբ է նախաձեռնել այս արշավը», - ասել է Ucom ընկերության գլխավոր տնօրեն Հայկ Եսայանը:
Արշավախմբի բոլոր նախաձեռնողները և մասնակիցները վստահ են, որ գալու է այն օրը, երբ այս գանձերը կվերականգնվեն ու կփայլեն իրենց նախնական վեհապանծ տեսքով միացյալ Մեծ Հայքի կազմում:
Ucom ընկերությունը հատուկ շնորհակալություն է հայտնում «Kilikia Tour» ընկերությանը և Հայաստանի ազգային պատկերասրահին նախագծին մեծագույն աջակցություն ցուցաբերելու համար:

В Национальной картинной галерее Армении проходит выставка проекта Ucom “Великая Армения: 360°”
С 16 мая по 16 июня сего года в Национальной картинной галерее Армении будут выставлены изображения культурных памятников Западной Армении и Армянского царства Киликии в расширении 360°.
Компании “Ucom” и “360° Stories” в течение предыдущего года реализовали важнейший проект, для того чтобы выяснить, что знают поколения о нашей исторической родине, какие из потерянных сокровищ все еще сохранены и в каком они сейчас состоянии. Каковы особенности архитектурных сооружений Муша, Вана, Сасуна, Урфы и других известных поселений? Какая часть гениальных творений армянских художников и мастеров, а также результатов их божественного таланта осталась там, в Западной Армении? Съемочная группа при помощи 360-градусных изображений запечатлила наиболее важные памятники исторических, культурных и природных богатств древней родины.
“Будучи убежденной, что весь материал, собранный в труднейших, а порой и в опасных для жизни условиях может быть необходим для научных трудов, исследований, исторических архивов, компания “Ucom” с гордостью реализовала данную экспедицию”, - сказал генеральный директор компании Ucom Айк Есаян.
Все организаторы и участники экспедиционной группы убеждены, что наступит день, когда эти сокровища будут восстановлены и воссияют в своем первозданном величественном виде в составе единой Великой Армении.
Компания “Ucom” выражает особую благодарность компании “Kilikia Tour” и Национальной картинной галерее Армении за огромную поддержку при осуществлении проекта.