Ucom-ի աջակցությամբ մեկնարկում է «Բարքեմփ Երևան 2017»-ը
Մայիսի 27-ից 28-ը Երևանում կկայանա տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտում սիրված երիտասարդական (չ)կոնֆերանս «Բարքեմփ Երևան 2017»-ը:Արդեն 9 տարի է, ինչ Բարքեմփ Երևանը մեկ հարկի տակ միավորում է ՏՏ ոլորտի հազարավոր մասնագետների: (Չ)կոնֆերանսի նպատակն է գիտելիքների,հմտությունների և փորձի փոխանակումը, ինչպես նաև ՏՏ ոլորտում նոր կապերիստեղծումը:
(Չ)կոնֆերանսին այս տարի ելույթներով հանդես կգան վեց միջազգային հյուրեր՝ ծրագրավորող Յան Ուալդեբոյերը` Գերմանիայից, Էդուարդ Ուրլիչը` Չեխիայից,Իլյա Կլիմովը՝ Ուկրաինայից, լուսանկարիչ Էնդրյու Ռովաթը` Կանադայից,Եկատերինա Տկաչովան և Եկատերինա Երոշենկոն՝ Ռուսաստանից:
Այս տարի ևս «Բարքեմփ Երևան 2017»-ին սպասվում են վարպետության դասերՏՏ ոլորտի լավագույն մասնագետների կողմից, աշխատաշուկա, որինմասնակցելու են տասնյակ ՏՏ ընկերություններ: Միջոցառմանժամանակացույցին և հյուրերի ցանկին կարելի է ծանոթանալ
(չ)կոնֆերանսի պաշտոնական կայքում և ֆեյսբուքյան էջում:
Արդեն 4 տարի է, ինչ ԲարՔեմփ Երևան գլխավոր գործընկերն է Ucomընկերությունը: «ՏՏ ոլորտի զարգացումը Հայաստանի համար ազգայինանվտանգության խնդիր է ու բառիս բուն իմաստով ռազմավարականնշանակություն ունի: Այս առումով հատկանշական է, որ Ucom-ը նպաստում էՀայաստանի 9 մարզերում «Արմաթ» խմբակ-լաբորատորիաների բացմանը,որտեղ սովորող դպրոցականները հիմնականում 6-7-րդ դասարաններիաշակերտներ են, ովքեր փորձում են հանրահաշվի, երկրաչափության և ֆիզիկայիդասընթացների ժամանակ սերտած գիտելիքները գործնականում կիրառել: Բացի այդ Discovery Science-ը և Ucom ընկերությունը երիտասարդ գիտնականների և նորարարների համար մրցույթ են հայտարարել: Ապագայի հաղորդակցման մասին լավագույն գաղափարի հեղինակը կմեկնի Նիդերլանդներ և կայցելի Եվրոպական տիեզերական գործակալության գլխավոր գրասենյակ», - ասել է ընկերության գլխավոր տնօրեն Հայկ Եսայանը:
Հովանավորներն են Workfront Armenia, SFL LLC, Ginosi Apartelsընկերությունները: Բարքեմփ Երևանը կարելի է գտնել Facebook-ում` https://www.facebook.com/barcampevn, Twitter-ում` @barcampam, Instagram-ում` https://www.instagram.com/barcamp_yerevan/: (Չ)կոնֆերանսի պաշտոնական հաշթեգն է #barcampevn17:
ԲարՔեմփը ոչ ֆորմալ մթնոլորտում բաց քննարկումներ և մտքերի ազատ փոխանակում ապահովող միջոցառման ձևաչափ է: ԲարՔեմփ Երևան միջոցառումները ամբողջությամբ կազմակերպվում են կամավորների ջանքերով,ովքեր հայաստանյան տեղեկատվական տեխնոլոգիաների և մեդիա ոլորտի ներկայացուցիչներ են: Հայաստանում Բարքեմփը անցկացվում է 2009թ-ից:Առաջին Բարքեմփ Երևանին մասնակիցների թիվը հասնում էր 200-ից 300-ի, իսկ8 տարի անց՝ գերազանցեց 3000-ը:

При поддержке Ucom стартует “БарКемп Ереван 2017”
С 27 по 28 мая в Ереване будет проведена популярная в области информационных технологий, молодежная (не)конференция «БарКемп Ереван 2016». Вот уже 9 лет “БарКемп Ереван” объединяет под одной крышей тысячи специалистов в области медиа и информационных технологий. Целью (не)конференции является обмен знаниями, умениями и опытом, а также создание новых связей в сфере ИТ.
В этом году на (не)конференции выступят шесть международных гостей: программист Ян Уалдебойер из Германии, Эдуард Урлич из Чехии, Илья Климов из Украины, фотограф Эндрю Роват из Канады, Екатерина Ткачева и Екатерина Ерошенко из России.
В этом году также на “БарКемп Ереван 2017” ожидаются мастер-классы от лучших специалистов в области ИТ, рынок труда при участии десятков компаний из области информационных технологий. С расписанием и списком гостей мероприятия можно ознакомиться на официальном сайте (не)конференции и странице в Facebook.
Уже 4 года подряд генеральным партнером “БарКемпа Ереван” является компания Ucom. “Развитие ИТ-сектора в Армении является вопросом национальной безопасности и имеет стратегическое значение в прямом смысле слова. В связи с этим следует отметить, что Ucom способствует открытию инженерных клубов-лабораторий “Армат” в 9 регионах Армении, в которых обучаются в основном ученики 6-7 классов, которые пытаются на практике применить знания, полученные на уроках алгебры, геометрии и физики. Кроме того, Discovery Science и компания Ucom объявили конкурс для юных ученых и новаторов. Автор лучшего проекта, посвященного связи будущего, отправится в Нидерланды, в офис Европейской космической ассоциации”, - отметил генеральный директор компании Ucom Айк Есаян.
Спонсорами являются компании Workfront Armenia, SFL LLC, Ginosi Apartels. БарКемп Ереван можно найти в Facebook—е: https://www.facebook.com/barcampevn, Twitter-е: @barcampam, Instagram-е: https://www.instagram.com/barcamp_yerevan/. Официальным хэштегом (не)конференции является #barcampevn2017.
БарКемп – это формат мероприятия, обеспечивающий открытые дискуссии и свободный обмен мнениями в неофрмальной атмосфере. Мероприятия БарКемп Ереван полностью организуются усилиями волонтеров, которые являются представителями армянской сферы медиа и информационных технологий. В Армении БарКемп проводится с 2009 года. Число участников первого БарКемпа составило от 200 до 300 человек, а по истечении 8 лет превысило 3000.