Ucom-ը հանդես է եկել նորարարական առաջարկով, որը թույլ կտա մոռանալ ռոմինգի մասին Հայաստանում եվ Ռուսաստանում
05/09/2017
2017 թ. սեպտեմբերի 5-ին Ucom ընկերության գլխավոր տնօրեն Հայկ Եսայանի և MTT ընկերության (Aiva Mobile բրենդ) գլխավոր տնօրենի տեղակալ, «Միջօպերատորական գործակցություն» բիզնես-միավորի տնօրեն Անդրեյ Աժիգիրովի համատեղ մամլո ասուլիսին հայտարարվեց նոր՝ «Ունիվերսալ Պլյուս» ծառայության մեկնարկի մասին:
Dual-SIM տեխնոլոգիայի շնորհիվ Ucom-ի բաժանորդները բացառիկ հնարավորություն կստանան մեկ SIM-քարտում համատեղելու երկու հեռախոսահամար՝ հայկական և ռուսական. հայկական համարը` Հայաստանում օգտագործելու համար, ռուսականը՝ Ռուսաստանում:
«Aiva Mobile-ի հետ մեզ հաջողվել է հայկական շուկայի համար հեղափոխական առաջարկ ստեղծել, որը Ucom-ի բաժանորդներին թույլ կտա ընդմիշտ մոռանալ Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև ռոմինգի մասին: Հայաստանում բաժանորդները կօգտագործեն հայկական հեռախոսահամարը «Ունիվերսալ Պլյուս» հետվճարային սակագնային պլանով և ներառված րոպեներով կկարողանան զանգել նաև Ռուսաստանի բոլոր ցանցեր, իսկ Ռուսաստանում կօգտվեն ռուսական համարից «Իմ Հայաստան» կանխավճարային սակագնային պլանով և կզանգեն Հայաստանի բոլոր ցանցեր մատչելի սակագներով», - մանրամասնեց Ucom ընկերության գլխավոր տնօրեն Հայկ Եսայանը:
Այս սակագնային պլանը ստեղծվել է Ucom շարժական կապի հաճախորդների շրջանում անցկացված հետազոտության արդյունքների հիման վրա, հաշվի առնելով այն փաստը, որ միջազգային զանգերի 70 տոկոսից ավելին իրականացվում է դեպի Ռուսաստան: Գլխավոր տնօրենի խոսքով նմանօրինակ գործակցության աշխարհագրությունն ընդլայնվելու է՝ Ucom-ին դարձնելով իրապես համահայկական օպերատոր:
«Ունիվերսալ Պլյուս» հետվճարային ծառայության հետ բաժանորդները ոչ միայն ձեռք են բերում 1 SIM-քարտ 2 համարով՝ հայկական և ռուսական, այլև սակագնային պլանում ներառված րոպեները կարողանում են օգտագործել Հայաստանից Ռուսաստանի բոլոր ցանցեր զանգեր կատարելու համար: Ինչպես Հայաստանում, այնպես էլ Ռուսաստանում գտնվելիս ցանկացած համարով ստացված բոլոր մուտքային զանգերն անվճար են: Ավելին, ռոմինգում գտնվելիս բաժանորդը կարող է զանգեր ընդունել ոչ միայն հայկական, այլ նաև ռուսական համարին:
«Ռուսաստանը և Հայաստանը պատմականորեն սերտ տնտեսական և մշակութային հարաբերություններ են հաստատել: Հայաստանը ԱՊՀ-ում ամենազարգացած հեռահաղորդակցության շուկաներից մեկն է, ուստի բարձր որակի ծառայությունները և մատչելի գները, ինչպես նաև Aiva Mobile ցանցի ներսում ռոմինգի բացակայությունը մեծ պահանջարկ կունենան Ucom-ի բաժանորդների շրջանում», - նշեց «Միջօպերատորական գործակցություն» բիզնես-միավորի տնօրեն Անդրեյ Աժիգիրովը:
Ռուսաստան ժամանելուն պես բաժանորդն ստանում է SMS-ծանուցում, որն առաջարկում է ընտրել Aiva-Mobile ցանցը: Հեռախոսի էկրանին հավաքելով ծառայության հատուկ USSD հրահանգը` կախված բաժանորդի գտնվելու վայրից, վերջինս ստանում է Aiva Mobile-ի մոսկովյան կամ պետերբուրգյան հեռախոսահամար:

Компания Ucom запустила инновационное предложение, позволяющее забыть о роуминге в Армении и России
5 сентября, 2017 года на совместной пресс-конференции генерального директора компании Ucom Айка Есаяна и заместителя генерального директора, директора бизнес-единицы “Межоператорское взаимодействие” MTT (бренд Aiva Mobile) Андрея Ажигирова было объявлено о запуске новой услуги “Универсальный Плюс”.
Благодаря технологии Dual-SIM, абоненты Ucom имеют возможность воспользоваться двумя телефонными номерами на одной SIM-карте – от Ucom на территории Армении, и от Aiva Mobile на территории России.
“Нам совместно с Aiva Mobile удалось разработать революционное для армянского рынка предложение, позволяющее абонентам Ucom навсегда забыть о роуминге между Арменией и Россией. В Армении абоненты смогут воспользуются армянским номером с постоплатным тарифным планом “Универсальный Плюс” и смогут использовать включенные в тарифный план минуты также для звонков во все российские сети, а в России они воспользуются российским номером с предоплатным тарифным планом “Моя Армения” и смогут звонить во все армянские сети по доступному тарифу”, - пояснил генеральный директор компании Ucom Айк Есаян.
Данный тарифный план был разработан на основе результатов опроса, проведенного среди клиентов мобильной связи Ucom, с учетом того, что более 70% международных звонков совершается в Россию. По словам генерального директора, география такого партнерства будет расширяться, что сделает Ucom действительно панармянским оператором.
С постоплатной услугой “Универсальный Плюс” абоненты не только приобретают 1 SIM-карту с 2 номерами: армянским и российским, но и получают возможность использовать минуты, включенные в тарифный план, для звонков из Армении во все сети России. При нахождении как в России, так и в Армении все входящие звонки на любой из номеров являются бесплатными. Более того, если абонент находится в роуминге, то может принимать звонки не только на армянский, но и на российский номер.
“Россия и Армения исторически находятся в тесном контакте, экономическом и культурном. Армения - один из наиболее развитых телекоммуникационных рынков в СНГ, поэтому высокое качество услуг и выгодные цены, равно как и безроуминговое пространство внутри сети Aiva Mobile будут широко востребованы абонентами Ucom”, - прокомментировал заместитель генерального директора, директор бизнес-единицы “Межоператорское взаимодействие” MTT Андрей Ажигиров.
По прибытии в Россию, абоненту приходит SMS-уведомление с предложением выбрать сеть Aiva Mobile. Набрав на телефоне короткую сервисную команду USSD, в зависимости от региона своего пребывания, абонент получает московский или петербургский телефонный номер Aiva Mobile.