Discovery Science-ը և Ucom ընկերությունն ամփոփեցին երիտասարդ գիտնականների և նորարարների մրցույթի արդյունքները
25/09/2017
Ապագայի հաղորդակցման միջոցների մասին լավագույն գաղափարի հեղինակներ Սամսոն և Հրանտ Հայրապետյանները կմեկնեն Նիդերլանդներ և կայցելեն Եվրոպական տիեզերական գործակալության գլխավոր գրասենյակ
Այսօր Ucom-ի գրասենյակում ամփոփվեցին Discovery Science ճանաչողական, ժամանցային ալիքի և Ucom ընկերության կողմից հայտարարված երիտասարդ գիտնականների և նորարարների մրցույթի արդյունքները: Ապագայի հաղորդակցման միջոցների մասին նորարար և խիստ արդիական գաղափարի հեղինակները՝ եղբայրներ Սամսոն և Հրանտ Հայրապետյանները, ճանաչվեցին հաղթող և արժանացան Ամստերդամում Եվրոպական տիեզերական գործակալության գլխավոր գրասենյակ մեկնելու պատվին:
Ռուսաստանաբնակ Հայրապետյան եղբայրներն իրենց ամառային արձակուրդը Հայաստանում են անցկացրել: Մրցույթի մասին տեղեկանալով՝ երեք գաղափար են ներկայացրել, որոնցից ժյուրիի անդամներին առավելապես տպավորել է խուլ ու համրերի համար նախատեսված սարքը: Սարքը ձեռքին են կրում այնպես, որ այն կարողանա ձեռքի շարժումները վերարտադրել ձայնային տարբերակով, իսկ ձայնը հոլոգրաֆիկ տեսախցիկի օգնությամբ փոխակերպել տեսատարբերակի:
Մրցույթի ժյուրիի առանձնահատուկ ուշադրությանը և շնորհակալագրի է արժանացել 12-ամյա գյումրեցի Նարեկ Հարությունյանի եռաչափ հաղորդակցման մասին գաղափարը: Նարեկը «Արմաթ» ինժեներական լաբորատորիայի սան է: Ըստ նրա` ապագայում մարդիկ կունենան այնպիսի սարք, որը թույլ կտա Երևանում գտնվող մեկին և, օրինակ, Փարիզում բնակվող մեկ ուրիշի հանդիպել միմյանց աշխարհի ցանկացած կետում: Սարքը թույլ կտա տեսնել իրար, օրինակ, Գերմանիայի սրճարաններից մեկում:
«Ucom ընկերությունը շարունակական աջակցություն է ցուցաբերում «Արմաթ» ինժեներական լաբորատորիաներին, որոնց ներուժն իսկապես մեծ է: Ուրախ եմ, որ նման միջազգային մրցույթներում «Արմաթ»-ի սաներն ապացուցում են իրենց մրցունակությունը և դրվատանքի են արժանանում», - նշեց Ucom ընկերության գլխավոր տնօրեն Հայկ Եսայանը:
Ժյուրիի անդամներին տպավորել է նաև «Այբ» դպրոցի բարձր դասարանների աշակերտներ Անի Ազնաուրյանի, Արեն Ազնաուրյանի և Դավիթ Աբրահամյանի կողմից մշակված և հետաքրքիր տեսահոլովակի միջոցով ներկայացված գաղափարը: Ըստ պատանի գիտնականների՝ ապագայի հաղորդակցումը կկատարվի այնպիսի ցանցի միջոցով, որը չի ստեղծի բնապահպանական խնդիրներ, կօգտագործի արևային էներգիայի հզորությունը, կարտադրի թթվածին ու կնպաստի կանաչ տարածքների ընդլայնմանը:
Վերջին երկու նախագծերի հեղինակներն ստացել են խրախուսական մրցանակներ և շնորհակալագրեր: Հիշեցնենք, որ մրցույթին կարող էին մասնակցել մինչև 16 տարեկան բարձր դասարանների աշակերտները: Նրանք պետք է վառ գաղափարներ ներկայացնեին այն մասին, թե ինչպես են մարդիկ միմյանց հետ հաղորդակցվելու ապագայում:

Discovery Science and Ucom Summed Up the Results of Young Scientists and Innovators Contest
The best idea on how people will communicate in the future brought victory to Samson and Hrant Hayrapetyan brothers, who got the chance to travel to the Netherlands and visit the headquarters of the European Space Agency
Today at the headquarters of Ucom, the results of young scientists and innovators contest, launched by the cognitive and entertainment TV-channel of Discovery Science, have been summed up. Samson and Hrant Hayrapetyan brothers, who have presented an innovative and highly topical project on what communication will look like in the future, were recognized the winners of contest and got the chance to visit the European Space Agency in Amsterdam.
Currently living in Russia Hayrapetyan brothers have spent their summer holidays in Armenia. Having learnt about the contest, they presented three projects, one out of which has mostly impressed the jury. It’s about a gadget meant for the deaf-and-dumb people. This gadget should be worn on the hand so that it can translate hand movements into speech and then convert speech into video via holographic camera.
The idea on 3D means of communication by 12-year-old Narek Harutyunyan from Gyumri got special attention of the jury and Narek was awarded a letter of acknowledgement for such a bright idea. Narek is a student of “Armath” engineering laboratory. According to him, in the future people will possess such a device that will allow someone living, for example, in Yerevan to meet someone living in Paris in any part of the world. This device will enable seeing each other, for instance, at a café in Germany.
“Ucom continuously supports “Armath” engineering laboratories, the potential of which is really big. I’m pleased that the students of “Armath” prove their competitiveness in international contests and are praised for that,” noted Hayk Yesayan, General Director at Ucom.
The jury was also impressed by the idea presented in a video by “Ayb” high school students Ani Aznauryan, Aren Aznauryan and Davit Abrahamyan. According to these young scientists, in the future people will communicate via network that will not create environmental problems, will use the solar energy and generate oxygen, thus contributing to the expansion of green zones.
Authors of the last two projects received encouragement gifts and certificates of appreciation. Let us remind that the contest was open to schoolchildren aged up to 16. They were to present bright ideas on what communication would look like in the future.