Ucom-ի աջակցությամբ Հայաստանում ներդրվող «Արմաթ» ինժեներական լաբորատորիաները կգործեն նաև Հնդկաստանում
20/02/2018
Ucom-ի աջակցությամբ ներդրվող հայկական «Արմաթ» ինժեներական լաբորատորիաների փորձնական ծրագիրը կներդրվի նաև Հնդկաստանի դպրոցներում։ Այս առիթով փետրվարի 19-ին Հնդկաստանի Հայդերաբադ քաղաքում պաշտոնապես մեկնարկած ՏՏ համաշխարհային համաժողովի (WCIT) ընթացքում կնքվել է համագործակցության հուշագիր ԻՏՁՄ-ի՝ ի դեմս գործադիր տնօրեն Կարեն Վարդանյանի եւ Հնդկաստանի Lexicon PR Management Service-ի՝ ի դեմս գործադիր տնօրեն Ռամա Լութրայի միջեւ։
Ավելին, Ucom ընկերության զարգացման գծով տնօրեն Ալեքսանդր Եսայանը WCIT-ի կազմակերպիչ՝ Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների և ծառայությունների համաշխարհային ալյանսի (World Information Technology and Services Alliance-WITSA) կողմից ընտրվել է որպես WITSA Տնօրենների Խորհրդի անդամ: Քանի որ մի քանի օրից Հնդկաստանում անցկացվող WCIT-ի էստաֆետը փոխանցվելու է Հայաստանին, Ա. Եսայանը ներկայացրել է WCIT 2019-ի նախապատրաստական աշխատանքների ընթացքը:
«Մի պահ պատկերացրեք, որ ՏՀՏ ոլորտի համաշխարհային գուռուները, ժամանակակից «ստիվջոբսերը» մի օր հայտնվեն Հայաստանում, ի՜նչ ներդրումներ կարելի է ներգրավել երկիր, ի՜նչ աստիճանի հնարավոր է աշխուժացնել մեր երկրի բիզնես միջավայրը, ի՜նչ կարևոր միջնորդ կարելի է հանդիսանալ Արևմուտքի և ԵԱՏՄ երկրների ու Իրանի միջև, որքա՜ն կբարձրանա մեր երկրի միջազգային վարկանիշը», - նշեց Ալեքսանդր Եսայանը։
«Ucom-ը կարևորում է ՏՀՏ ոլորտի աշխուժացմանն ուղղված բոլոր քայլերը և շատ ոգեշնչված է «Արմաթ» լաբորատորիաների գաղափարի լիցենզավորմամբ։ Հայաստանից կարտահանվի ոչ միայն 10 տարեկանից ինժեներական կրթություն ստանալու գաղափարը, այլև հայկական սարքավորումները՝ եռաչափ տպիչներ, շաղափային հաստոցներ, ռոբոտաշինության համար նախատեսված առանձին մասեր և այլն», - մանրամասնեց Ucom ընկերության գործադիր տնօրեն Հայկ Եսայանը։

“Armath” Engineering Labs Sponsored by Ucom in Armenia to be Installed in India
The Armenian “Armath” engineering laboratories, established in Armenia with the support of Ucom, will be also established in the Indian schools as a pilot project. On this occasion an agreement was signed between Karen Vardanyan, Executive Director of the UITE and Rama Luthra, Executive Director of Lexicon PR Management Service during the World Congress on Information Technologies (WCIT) officially started at Hyderabad, India, on February 19.
Moreover, Aleksandr Yesayan, Business Development Director at Ucom, was elected by the World Information Technology and Services Alliance-WITSA as a Board member of WISTA. As far as in a couple of days Armenia will take up the baton to hold the WCIT in Armenia next year, currently underway in India, A. Yesayan presented the progress of preparatory works carried out in this relation.
“Just imagine for a moment that the world ITT gurus, nowadays “Stevejobses” will one day be in Armenia! Imagine the scope of investments we can attract, imagine how we can animate our business environment, what an important role Armenia can assume as an interface between the West and the EAEU countries and Iran, how the international rating of Armenia will increase!” said Aleksandr Yesayan.
“Ucom emphasizes the importance of every action taken towards animating the ITT sphere and is greatly inspired by licensing the concept of “Armath” laboratories. Not only the concept of getting engineering education from the age of 10 will be exported from Armenia, but also the Armenian equipment, such as 3D printers, drilling machines, separate components intended for robotics, etc.,” detailed Hayk Yesayan, Director General at Ucom.