«Այբ» դպրոցում կգործի Ucom Digital Lab համակարգչային սենյակ-լաբորատորիան
Ապրիլի 12-ին Ucom-ի աջակցությամբ «Այբ» դպրոցում պաշտոնապես բացվեց Ucom Digital Lab բացառիկ համակարգչային սենյակ–լաբորատորիան։ Բացման արարողության ժամանակ Ucom ընկերության գլխավոր տնօրեն Հայկ Եսայանը և «Այբ» դպրոցի տնօրեն Արամ Փախչանյանը նաև համագործակցության հուշագիր ստորագրեցին։
Ucom Digital Lab սենյակ-լաբորատորիան նախատեսված է «Այբ» դպրոցի 3-ից 10-րդ դասարանի աշակերտների համար, որտեղ վերջիններս կկարողանան հմտանալ արհեստական բանականության ոլորտում, սովորել ծրագրավորում, համադրել համակարգչային տեխնիկայի հնարավորություններն արվեստի հետ: Համատեղ նախագծի նպատակն է ապահովել մասնագիտական զարգացում, այլընտրանքային կրթության, նոր գաղափարների, ոգեշնչման, շփումների հետաքրքիր և պահանջված ձևաչափեր: Նախագիծը կրթական է և որևէ շահույթ չի հետապնդում:
«Ucom ընկերության կորպորատիվ սոցիալական պատասխանատվության շրջանակներում իրականացվող այս նախագիծը ևս մեկ քայլ է դեպի կրթված, բանիմաց ու ստեղծարար սերնդի ապահովում։ Իսկ ստեղծարար ու ամենակարևորը՝ նորարար սերունդն ապագայի գիտելիքը պետք է ձեռք բերի նույնքան նորարարական, ոգևորիչ և ստեղծագործելը խթանող միջավայրում», - նշեց Ucom ընկերության համահիմնադիր և գլխավոր տնօրեն Հայկ Եսայանը։
«Ժամանակակից աշխարհում առաջատար կարող են համարվել միայն այն ընկերությունները, որոնք ցուցաբերում են սոցիալական հոգածություն, մտածում են ապագայի մասին, իրենց ներդրումն են ունենում այդ ապագայի մեջ։ Ucom-ը մեզ համար նման ընկերության օրինակ է, մի կազմակերպություն, որ ձեռք մեկնեց «Այբ»-ին և առաջարկեց համատեղ աշխատանք՝ նոր սերնդին նորագույն տեխնոլոգիաների շուրջ լավագույն կրթություն մատուցելու համար։ Մենք շատ ուրախ ենք այս գործակցության համար և վստահ ենք, որ այն մեծ հեռանկարներ ունի», - նշեց «Այբ» դպրոցի տնօրեն Արամ Փախչանյանը։
Հավելենք, որ «Այբ» դպրոցում Ucom Digital Lab համակարգչային սենյակ-լաբորատորիայի ներդրմամբ կողմերը համաձայնել են ջանքեր գործադրել գործակցության եզրերն ընդլայնելու, որակապես նոր մակարդակի վրա բարձրացնելու, ավելի մեծ թվով լսարան ընդգրկելու և ավելի մեծ ազդեցություն ապահովելու ուղղությամբ:

Ucom Digital Lab to Operate in “Ayb” School
On April 12, Ucom Digital Lab – an exclusive computer room and laboratory, was officially inaugurated in “Ayb” school with the support of Ucom. During the inauguration ceremony, the Director General of Ucom Hayk Yesayan and the Head of “Ayb” school Aram Pakhchanian signed a memorandum of cooperation.
Ucom Digital Lab is intended for 3-10 grade students of “Ayb” and will help them gain skills in the field of artificial intelligence, learn programming, combine computing techniques with art. This joint project aims at providing professional development, as well as interesting and required formats for alternative education, new ideas, inspiration and contacts. It is an education project and pursues only non-profit objectives.
“This project, implemented within the scope of the CSR activities of Ucom, is another step forward towards having an educated, knowledgeable and creative generation. And, a creative and, most importantly, innovative generation should gain the knowledge of the future in as much innovative and inspiring environment that boosts creativity,” noted Hayk Yesayan, the Co-Founder and Director General at Ucom.
“In the modern world only the companies that provide social care, think about the future and have their contribution to creating that future can be considered as leading. For us, Ucom is an example of such company, which offered a helping hand to “Ayb” and proposed cooperation for the purpose of providing the best education to the new generation, using the latest technologies. We are delighted for this partnership and confident in its big perspectives,” noted the Head of “Ayb” school Aram Pakhchanian.
It is worth adding that by implementation of Ucom Digital Lab in Ayb School, the parties have agreed to make efforts to extend the scope of their cooperation, to take it to a qualitatively new level, to attract a larger audience and to have a bigger impact.