«Այբ» դպրոցում կգործի Ucom Digital Lab համակարգչային սենյակ-լաբորատորիան
Ապրիլի 12-ին Ucom-ի աջակցությամբ «Այբ» դպրոցում պաշտոնապես բացվեց Ucom Digital Lab բացառիկ համակարգչային սենյակ–լաբորատորիան։ Բացման արարողության ժամանակ Ucom ընկերության գլխավոր տնօրեն Հայկ Եսայանը և «Այբ» դպրոցի տնօրեն Արամ Փախչանյանը նաև համագործակցության հուշագիր ստորագրեցին։
Ucom Digital Lab սենյակ-լաբորատորիան նախատեսված է «Այբ» դպրոցի 3-ից 10-րդ դասարանի աշակերտների համար, որտեղ վերջիններս կկարողանան հմտանալ արհեստական բանականության ոլորտում, սովորել ծրագրավորում, համադրել համակարգչային տեխնիկայի հնարավորություններն արվեստի հետ: Համատեղ նախագծի նպատակն է ապահովել մասնագիտական զարգացում, այլընտրանքային կրթության, նոր գաղափարների, ոգեշնչման, շփումների հետաքրքիր և պահանջված ձևաչափեր: Նախագիծը կրթական է և որևէ շահույթ չի հետապնդում:
«Ucom ընկերության կորպորատիվ սոցիալական պատասխանատվության շրջանակներում իրականացվող այս նախագիծը ևս մեկ քայլ է դեպի կրթված, բանիմաց ու ստեղծարար սերնդի ապահովում։ Իսկ ստեղծարար ու ամենակարևորը՝ նորարար սերունդն ապագայի գիտելիքը պետք է ձեռք բերի նույնքան նորարարական, ոգևորիչ և ստեղծագործելը խթանող միջավայրում», - նշեց Ucom ընկերության համահիմնադիր և գլխավոր տնօրեն Հայկ Եսայանը։
«Ժամանակակից աշխարհում առաջատար կարող են համարվել միայն այն ընկերությունները, որոնք ցուցաբերում են սոցիալական հոգածություն, մտածում են ապագայի մասին, իրենց ներդրումն են ունենում այդ ապագայի մեջ։ Ucom-ը մեզ համար նման ընկերության օրինակ է, մի կազմակերպություն, որ ձեռք մեկնեց «Այբ»-ին և առաջարկեց համատեղ աշխատանք՝ նոր սերնդին նորագույն տեխնոլոգիաների շուրջ լավագույն կրթություն մատուցելու համար։ Մենք շատ ուրախ ենք այս գործակցության համար և վստահ ենք, որ այն մեծ հեռանկարներ ունի», - նշեց «Այբ» դպրոցի տնօրեն Արամ Փախչանյանը։
Հավելենք, որ «Այբ» դպրոցում Ucom Digital Lab համակարգչային սենյակ-լաբորատորիայի ներդրմամբ կողմերը համաձայնել են ջանքեր գործադրել գործակցության եզրերն ընդլայնելու, որակապես նոր մակարդակի վրա բարձրացնելու, ավելի մեծ թվով լսարան ընդգրկելու և ավելի մեծ ազդեցություն ապահովելու ուղղությամբ:

В школе «Айб» открылась компьютерная комната-лаборатория Ucom Digital Lab
12 апреля при поддержке компании Ucom в школе «Айб» официально открылась исключительная по своим возможностям компьютерная комната-лаборатория Ucom Digital Lab. Во время церемонии открытия генеральный директор компании Ucom Айк Есаян и директор школы «Айб» Арам Пахчанян подписали меморандум о сотрудничестве.
Комната-лаборатория Ucom Digital Lab предназначена для учеников от 3-его по 10-ый классы школы «Айб», где они смогут приобрести навыки в области искусственного интеллекта, изучить программирование, а также комбинировать возможности компьютерных технологий с искусством. Целью совместного проекта является обеспечение и продвижение узкоспециального развития, альтернативного образования, новых идей, интересных и востребованных форматов вдохновения и коммуникации. Проект является образовательным и не преследует цели получения прибыли.
«Данный проект, реализуемый в рамках корпоративной социальной ответственности компании Ucom является еще одним шагом на пути к созданию образованного, сведующего и творческого поколения. А созидающее и, самое главное, инновативное поколение должно приобретать знания будущего в не менее инновативной, вдохновляющей и творческой среде», - отметил соучредитель и генеральный директор компании Ucom Айк Есаян.
«В современном мире передовыми могут считаться только те компании, которые проявляют социальную ответственность, думают о будущем, имеют свой вклад в это будущее. Ucom для нас является примером именно такой компании, которая протянула руку сотрудничества школе «Айб» и предложила совместную работу по обеспечению нового поколения лучшим образованием с применением новейших технологий. Мы очень рады этому партнерству и уверены, что у него большие перспективы», - сказал директор школы «Айб» Арам Пахчанян.
Добавим, что с основанием Ucom Digital Lab в школе «Айб» стороны договорились приложить усилия для расширения сотрудничества, его поднятия на качественно новый уровень, привлечения большей аудитории и обеспечения более значимого воздействия.