Ucom-ը շարունակում է ապահովել ինտերնետի աշխատանքը տրաֆիկի աննախադեպ աճի պայմաններում
Վերջին շաբաթներին Ucom ընկերության ֆիքսված ու շարժական ցանցերն աշխատում են գերբեռնված ռեժիմով, ինչը պայմանավորված է Հայաստանի Հանրապետությունում տեսաբովանդակության նկատմամբ պահանջարկի շեշտակի աճով։
«Ճիշտ ժամանակին Ucom-ի տվյալների կենտրոններում տեղադրված Facebook-ի և Youtube-ի շտեմարաններն այսօր առավելագույն ծավալով օժանդակում են տեսաբովանդակության նկատմամբ պահանջարկի բավարարմանը», - նշեց Ucom ընկերության համահիմնադիր և գլխավոր տնօրեն Հայկ Եսայանը։
Գերբեռնված են ոչ միայն միջազգային կապուղիները, այլև Ucom-ի հիմնական ցանցային սարքավորումները և երթուղիչները։ Տեխնիկական ստորաբաժանման մասնագետներն աշխատում են արտակարգ ռեժիմով առկա ցանցային ռեսուրսների առավելագույն արդյունավետ օգտագործման ուղղությամբ։
Ինտերնետ տրաֆիկի անհամաչափ կտրուկ աճն սկսվեց ապրիլի 13-ից և, հետզհետե ավելանալով, ապրիլի 22-ին և 23-ին հասավ 260 գիգաբիթ/վայրկյան առավելագույն արժեքին։ Համեմատության համար նշենք, որ մինչ այդ Ucom-ի ցանցում պիկ-ժամերին ինտերնետ տրաֆիկի սպառումը չէր գերազանցում 80-90 գիգաբիթ/վայրկյանը։
«Տրաֆիկի ծավալների նման կտրուկ աճին տեխնիկապես որևէ ցանց պատրաստ չէ։ Միջազգային փորձը ցույց է տալիս, որ սովորաբար ցանցի և կապուղիների պլանավորումը կատարվում է տրաֆիկի օրինաչափ ծավալներից մոտ 20-30% ավելի ռեզերվային թողունակությունն ապահովելու հաշվարկով։ Իսկ վերջին օրերին տրաֆիկի պահանջարկն ավելացել է ոչ թե 20, 30 կամ 50, այլ միջինում մոտ 300%-ով», - հավելեց Հայկ Եսայանը։
Նշենք, որ Ucom ընկերությունը շարունակում է գործադրել բոլոր ջանքերը՝ ցանցի բնականոն աշխատանքն ապահովելու ուղղությամբ։

Ucom продолжает обеспечивать работу интернета в условиях беспрецедентного роста трафика
В течение последних недель фиксированная и мобильная сети компании Ucom работают в перегруженном режиме, что обусловлено резким увеличением спроса на видеоконтент в Республике Армения.
«Своевременно установленные кеши Facebook-а и Youtube в дата-центре компании Ucom в полном объеме задействованы для удовлетворения сегодняшнего спроса на видеоконтент», - отметил сооснователь и генеральный директор компании Ucom Айк Есаян.
Перегружены не только международные каналы связи, но и основное сетевое оборудование и маршрутизаторы компании Ucom. Специалисты технического отдела работают в усиленном режиме для обеспечения максимально эффективного использования имеющихся сетевых ресурсов.
Непропорционально резкий рост интернет-трафика начался с 13 апреля и, постепенно увеличиваясь, 22 и 23 апреля достиг максимальной величины в 260 гигабит/сек. Для сравнения отметим, что до этого в сети Ucom в часы-пик потребление интернет-трафика не превышало80-90 гигабит/сек.
«Ни одна сеть технически не приспособлена к столь резкому увеличению объемов трафика. Международный опыт показывает, что обычно планирование сетей и маршрутов рассчитывается, исходя из необходимости обеспечить резервную пропускную способность, превышающую обычный объем трафика на 20-30%. А в последние дни спрос на трафик увеличился не на 20, 30или 50, а в среднем на 300%», - добавил Айк Есаян.