Ucom-ի աջակցությամբ Արցախում կայացավ Դիջիքեմփ 2018-ը
ԴիջիՔեմփ ձեռներեցության 6-րդ ամենամյա նորարար ճամբարն այս տարի առաջին անգամ անցկացվեց Արցախում՝ Ծմակահող գյուղում: Բնակավայրի ընտրությունը խորհրդանշական է: Դիջիքեմփի կազմակերպիչները նորարարության և ձեռներեցության հիմունքների ուսուցմանը զուգընթաց ճամբարի մասնակիցներին ծանոթացրել են հայ մեծանուն ճարտարագետ, ֆիզիկոս և գյուտարար Անդրանիկ Իոսիֆյանի հայրենի գյուղին, ոգեշնչել նրանց հրթիռաշինության ու ինժեներության նկատմամբ հետաքրքրությունը մեծացնելու ու ինքնուրույն տեխնոլոգիական ապագա կերտելու համար:
ԴիջիՔեմփ ձեռներեցության նորարության ճամբարին մասնակցել են 15-18 տարեկան 52 պատանի Հայաստանի գրեթե բոլոր մարզերից այդ թվում Արցախից, ինչպես նաև Ջավախքից: Տասնօրյա ճամբարի առաջին օրն ընտրվել են 7 լավագույն գաղափարները, ապա մասնակիցները թիմային աշխատանքների ու մենթորների աջակցության շնորհիվ բարելավել են իրենց գաղափարները: Մասնագիտացված դասընթացներ են անցկացվել Ucom, Instigate, «Աշխարհ» ռազմավարական հետազոտությունների կենտրոնի և այլ ընկերությունների ներկայացուցիչների ու անհատների կողմից: Ճամբարականները նաև համապատասխան գիտելիքներ և հմտություններ են ստացել «Ողջ մնալու արվեստի» հիմնադիր Վովա Վարդանովի խմբի և հուշարձանագետ Սամվել Կարապետյանի կողմից:
Ucom ընկերության համահիմնադիր և գլխավոր տնօրեն Հայկ Եսայանը նույնպես մեկնել է Արցախ պատանի ձեռներեցների հետ հանդիպման: Հ. Եսայանը, իր մասնագիտական ու գործարարության ուղին սկսելով նույնպես պատանի հասակից, նրանց հետ կիսվել է ստարտափի իր փորձով և ուղղորդել նրանց:
«Ստարտափի ֆինանսավորման ժամանակ առաջնայինը միայն գաղափարը չէ, նաև դրա վրա աշխատող թիմն է, առանց որի ոչինչ հնարավոր չէ։ Եվ քանի որ բոլոր թիմերն այստեղ հավասարապես աշխատեցին գաղափարների ձևավորման վրա, մենք դրանց ղեկավարներին միանման մրցանակներ կշնորհենք։ Իսկ հաղթող թիմին Ucom ընկերության կողմից կտրամադրենք 350 հազար դրամ ստարտափի մեկնարկի համար, ինչպես նաև U!Cloud ամպային համակարգում 1 տարվա բաժանորդագրություն», - նշեց Ucom ընկերության համահիմնադիր և գլխավոր տնօրեն Հայկ Եսայանը։
Ժյուրիի անդամների՝ Արցախի Կրթության, գիտության և սպորտի նախարար Նարինե Աղաբալյանի, ԴիջիՔեմփի կազմակերպիչ՝ Առաջատար տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միության (ԱՏՁՄ) գործադիր տնօրեն Կարեն Վարդանյանի, Ucom ընկերության համահիմնադիր և գործադիր տնօրեն Հայկ Եսայանի, Վորլդ Վիժն Հայաստան կազմակերպության ներկայացուցիչ Նարեկ Թութխալյանի և այլ անդամների կողմից RAEEOD նախագիծը՝ ներկայացված Ախալքալակցի մասնակից Գրիգոր Սիմոնյանի գլխավորությամբ թիմով ճանաչվել է լավագույնը և շնորհվել է 1-ին մրցանակ: RAEEOD նախագիծն իրենից ներկայացնում է երաժշտության ունկնդրելու և որոնման բջջային հավելված:
Բոլոր 7 նախագծերի (RAEEOD երաժշտություն ունկնդրելու և որոնման բջջային հավելված, «Դասերդ ով բդի էնե» դպրոցականների ուսմանն օժանդակող համակարգչային ծրագիր, որն արժանացավ Արցախի ԿԳ և սպորտի նախարարության հատուկ մրցանակին՝ դրամական պարգևատրմամբ, «Ազդանշանային մոդուլ»՝ առաջնագծի համար, «Մարզիկի հոգեբանությունը» բջջային հավելված, «Armtour» զբոսաշրջային համակարգչային ծրագիր, «TechnoGuide» թանգարանների ցուցանմուշներին ծանոթացնող ծրագիր, «Project Sapper» (ական փնտրող ռոբոտ) հեղինակները Ucom ընկերության կողմից որպես պարգև ստացել են սմարթֆոններ, ինչպես նաև իրենց նախագծերը կյանքի կոչելու ժամանակ անհրաժեշտ սերվերային տիրույթ:
Նշենք, որ ԴիջիՔեմփն իրականացվում է ԱՏՁՄ-ի կողմից 2013 թ-ից նորարարական գաղափարներ ունեցող պատանիների համար: ԴիջիՔեմփի նպատակն է աջակցել և ուղղորդել ինովացիոն գաղափարներ ունեցող պատանիներին, որպեսզի զարգացնեն իրենց նորարար գաղափարները և դրանք դարձնեն բիզնես ծրագրեր: Ինովացիոն ճամբարի շրջանակում դպրոցականները հանդիպում են առաջատար ՏՏ ընկերությունների ներկայացուցիչներին, խորհրդակցում բիզնես գաղափարների շուրջ, թիմերով աշխատում գաղափարների զարգացման ու կյանքի կոչելու համար, միևնույն ժամանակ մասնակցում ժամանցային ու ճանաչողական միջոցառումների: ԴիջիՔեմփն արդյունավետ հարթակ է «Արմաթ» լաբորատորաների ցանցի դպրոցականների համար, ովքեր ուսումնական տարվա ընթացքում գիտելիքներ են ձեռք բերում և ամռանը բիզնեսի ստեղծման պրակտիկ միջավայրում աշխատում իրենց հասակակիցների հետ:

При содействии Ucom в Арцахе состоялся Диджикемп 2018
6-ой ежегодный инновационный лагерь предпринимательства ДиджиКемп в этом году впервые был организован в Арцахе, в деревне Цмакаох. Выбор данного поселения крайне символичен. Наряду с обучением азам инновации и предпринимательства организаторы Диджикемпа ознакомили участников лагеря с родной деревней известного армянского инженера, физика и изобретателя Андраника Иосифяна, воодушевили их, чтобы увеличить интерес к ракетному строительству и инженерии, рассказали о реальной возможности построения собственного технологического будущего.
В инновационном лагере предпринимательства ДиджиКемп приняли участие 52 школьника в возрасте от 15 до 18 лет из почти всех регионов Армении, в том числе - из Арцаха и Джавахка. В первый же день 10-дневного лагеря были отобраны 7 лучших идей, которые были улучшены, благодаря командной работе участников и поддержке менторов. Представители компаний Ucom, Instigate, центра стратегических исследований «Мир» и других компаний, а также частные лица провели тренинги. Участники лагеря получили соответствующие знания и навыки от основателя группы «Искусство выживания» Вовы Вартанова и памятниковеда Самвела Карапетяна.
Соучредитель и генеральный директор компании Ucom Айк Есаян также присутствовал на встрече с молодыми предпринимателями в Арцахе. А. Есаян, который также начинал свой профессиональный и карьерный путь в юном возрасте, поделился с ребятами своим опытом стартапера, став для них отличным наставником.
«При финансировании стартапа приоритетом является не только сама идея, но и работающая над ней команда, без которой ничего не получится. И поскольку все здешние команды одинаково поработали над развитием идей, мы награждаем руководителей команд идентичными призами. А выигравшей команде от компании Ucom мы предоставим 350 тысяч для запуска стартапа, а также годовую подписку на облачную систему U!Cloud», - отметил соучредитель и генеральный директор компании Ucom Айк Есаян.
Члены жюри: министр образования и науки Арцаха Нарине Агабалян, организатор Диджикемпа – исполнительный директор Союза компаний передовых технологий (СКПТ) Карен Варданян, соучредитель и генеральный директор компании Ucom Айк Есаян, представитель организации World Vision Армения Нарек Тутхалян и другие, признали командный проект RAEEOD, представленный под руководством участника из Ахалкалаки Григора Симоняна, лучшим и присудили ему первое премиальное место. Проект RAEEOD – это мобильное приложение для прослушивания и поиска музыки.
Авторы всех 7 проектов (мобильного приложения для прослушивания и поиска музыки RAEEOD, вспомогательной компьютерной программы для школьников «Кто за тебя выучит уроки», которая удостоилась специальной денежной награды министерства образования, науки и спорта Арцаха, «Сигнального модуля» для передовой линии фронта, мобильного приложения «Психология спортсмена», туристической компьютерной программы «Armtour», ознакамливающей с музейными экспонатами программы «TechnoGuide», робота-миноискателя «Project Sapper») в качестве награды от компании Ucom получили смартфоны, а также необходимое серверное пространство для реализации своих проектов.
Отметим, что Диджикемп реализуется усилиями СКПТ с 2013 года для подростков, у которых есть инновационные идеи. Целью Диджикемп является поддержка и наставничество молодых людей с инновационными идеями для того, чтобы они смогли развить их и превратить в бизнес-проекты. В рамках инновационного лагеря школьники встречаются с представителями ведущих компаний в области передовых технологий, совещаются по поводу бизнес-идей, командно работают по развитию и претворению этих идей в жизнь и в то же время участвуют в развлекательных и познавательных мероприятиях. Диджикемп – это эффективная платформа для учащихся сети лабораторий «Армат», поскольку они приобретают знания на протяжении учебного года и в течение лета работают со своими сверстниками в практической среде по созданию бизнеса.