Ucom-ի աջակցությամբ Արցախում կայացավ Դիջիքեմփ 2018-ը
ԴիջիՔեմփ ձեռներեցության 6-րդ ամենամյա նորարար ճամբարն այս տարի առաջին անգամ անցկացվեց Արցախում՝ Ծմակահող գյուղում: Բնակավայրի ընտրությունը խորհրդանշական է: Դիջիքեմփի կազմակերպիչները նորարարության և ձեռներեցության հիմունքների ուսուցմանը զուգընթաց ճամբարի մասնակիցներին ծանոթացրել են հայ մեծանուն ճարտարագետ, ֆիզիկոս և գյուտարար Անդրանիկ Իոսիֆյանի հայրենի գյուղին, ոգեշնչել նրանց հրթիռաշինության ու ինժեներության նկատմամբ հետաքրքրությունը մեծացնելու ու ինքնուրույն տեխնոլոգիական ապագա կերտելու համար:
ԴիջիՔեմփ ձեռներեցության նորարության ճամբարին մասնակցել են 15-18 տարեկան 52 պատանի Հայաստանի գրեթե բոլոր մարզերից այդ թվում Արցախից, ինչպես նաև Ջավախքից: Տասնօրյա ճամբարի առաջին օրն ընտրվել են 7 լավագույն գաղափարները, ապա մասնակիցները թիմային աշխատանքների ու մենթորների աջակցության շնորհիվ բարելավել են իրենց գաղափարները: Մասնագիտացված դասընթացներ են անցկացվել Ucom, Instigate, «Աշխարհ» ռազմավարական հետազոտությունների կենտրոնի և այլ ընկերությունների ներկայացուցիչների ու անհատների կողմից: Ճամբարականները նաև համապատասխան գիտելիքներ և հմտություններ են ստացել «Ողջ մնալու արվեստի» հիմնադիր Վովա Վարդանովի խմբի և հուշարձանագետ Սամվել Կարապետյանի կողմից:
Ucom ընկերության համահիմնադիր և գլխավոր տնօրեն Հայկ Եսայանը նույնպես մեկնել է Արցախ պատանի ձեռներեցների հետ հանդիպման: Հ. Եսայանը, իր մասնագիտական ու գործարարության ուղին սկսելով նույնպես պատանի հասակից, նրանց հետ կիսվել է ստարտափի իր փորձով և ուղղորդել նրանց:
«Ստարտափի ֆինանսավորման ժամանակ առաջնայինը միայն գաղափարը չէ, նաև դրա վրա աշխատող թիմն է, առանց որի ոչինչ հնարավոր չէ։ Եվ քանի որ բոլոր թիմերն այստեղ հավասարապես աշխատեցին գաղափարների ձևավորման վրա, մենք դրանց ղեկավարներին միանման մրցանակներ կշնորհենք։ Իսկ հաղթող թիմին Ucom ընկերության կողմից կտրամադրենք 350 հազար դրամ ստարտափի մեկնարկի համար, ինչպես նաև U!Cloud ամպային համակարգում 1 տարվա բաժանորդագրություն», - նշեց Ucom ընկերության համահիմնադիր և գլխավոր տնօրեն Հայկ Եսայանը։
Ժյուրիի անդամների՝ Արցախի Կրթության, գիտության և սպորտի նախարար Նարինե Աղաբալյանի, ԴիջիՔեմփի կազմակերպիչ՝ Առաջատար տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միության (ԱՏՁՄ) գործադիր տնօրեն Կարեն Վարդանյանի, Ucom ընկերության համահիմնադիր և գործադիր տնօրեն Հայկ Եսայանի, Վորլդ Վիժն Հայաստան կազմակերպության ներկայացուցիչ Նարեկ Թութխալյանի և այլ անդամների կողմից RAEEOD նախագիծը՝ ներկայացված Ախալքալակցի մասնակից Գրիգոր Սիմոնյանի գլխավորությամբ թիմով ճանաչվել է լավագույնը և շնորհվել է 1-ին մրցանակ: RAEEOD նախագիծն իրենից ներկայացնում է երաժշտության ունկնդրելու և որոնման բջջային հավելված:
Բոլոր 7 նախագծերի (RAEEOD երաժշտություն ունկնդրելու և որոնման բջջային հավելված, «Դասերդ ով բդի էնե» դպրոցականների ուսմանն օժանդակող համակարգչային ծրագիր, որն արժանացավ Արցախի ԿԳ և սպորտի նախարարության հատուկ մրցանակին՝ դրամական պարգևատրմամբ, «Ազդանշանային մոդուլ»՝ առաջնագծի համար, «Մարզիկի հոգեբանությունը» բջջային հավելված, «Armtour» զբոսաշրջային համակարգչային ծրագիր, «TechnoGuide» թանգարանների ցուցանմուշներին ծանոթացնող ծրագիր, «Project Sapper» (ական փնտրող ռոբոտ) հեղինակները Ucom ընկերության կողմից որպես պարգև ստացել են սմարթֆոններ, ինչպես նաև իրենց նախագծերը կյանքի կոչելու ժամանակ անհրաժեշտ սերվերային տիրույթ:
Նշենք, որ ԴիջիՔեմփն իրականացվում է ԱՏՁՄ-ի կողմից 2013 թ-ից նորարարական գաղափարներ ունեցող պատանիների համար: ԴիջիՔեմփի նպատակն է աջակցել և ուղղորդել ինովացիոն գաղափարներ ունեցող պատանիներին, որպեսզի զարգացնեն իրենց նորարար գաղափարները և դրանք դարձնեն բիզնես ծրագրեր: Ինովացիոն ճամբարի շրջանակում դպրոցականները հանդիպում են առաջատար ՏՏ ընկերությունների ներկայացուցիչներին, խորհրդակցում բիզնես գաղափարների շուրջ, թիմերով աշխատում գաղափարների զարգացման ու կյանքի կոչելու համար, միևնույն ժամանակ մասնակցում ժամանցային ու ճանաչողական միջոցառումների: ԴիջիՔեմփն արդյունավետ հարթակ է «Արմաթ» լաբորատորաների ցանցի դպրոցականների համար, ովքեր ուսումնական տարվա ընթացքում գիտելիքներ են ձեռք բերում և ամռանը բիզնեսի ստեղծման պրակտիկ միջավայրում աշխատում իրենց հասակակիցների հետ:

With the Support of Ucom the DigiCamp 2018 Took Place in Artsakh
For the first time this year the 6th annual “DigiCamp” innovative camp took place in Artsakh, namely in Tsmakahogh village. The choice of the event venue was symbolic. Alongside with teaching the basics of innovation and entrepreneurship, the organizers of DigiCamp aimed to introduce the native village of the greatest Armenian engineer, physicist and inventor Andranik Iosifian to the participants of DigiCamp, inspire them to raise interest in rocket construction and engineering and in building their technological future all by themselves.
A total of 52 teens in the 15 -18 age group from almost all over Armenia, including Artsakh, as well as Javakhk, participated in the event. On the first day of the 10-day camp the best 7 projects were selected, and then improved through teamwork of participants and with the support of mentors. Specialized courses were held by Ucom, Instigate, "World" Center for Strategic Research and other company representatives and individuals. Camp participants also gained relevant knowledge and skills from a group led by Vova Vardanov, the Founder of "Art of Survival" school, and a monument expert Samvel Karapetyan.
Hayk Yesayan, the Co-founder and Director General at Ucom, also went to Artsakh to meet with the young entrepreneurs. Hayk Yesayan, who has also built his professional and career path from a young age, shared his experience in the field of start-ups with the camp participants and coached them.
"The primary thing to take into account while financing a start-up is not only the project itself, but also the team working on it, without which nothing is possible. And, as far as all the teams here worked equally on the development of projects, we'll award the same prizes to all team leads. And the winning team will get a monetary prize of 350K AMD from Ucom to launch their start-up, as well as a 1-year subscription to U!Cloud cloud system," noted Hayk Yesayan, the Co-founder and Director General at Ucom.
RAEEOD project, which has been brought to DigiCamp by a team led by Grigor Simonyan from Akhalkalak, was recognized the best and awarded the 1st prize by the jury comprised of the Minister of Education, Science and Sports of Artsakh Narine Aghabalyan, DigiCamp organiser, Union of Advanced Technology Enterprises (UATE) Executive Director Karen Vardanyan, Ucom Co-founder and Director General Hayk Yesayan, World Vision Armenia's representative Narek Tutkhalian and others: RAEEOD project is a music listening and search mobile app.
The developers of all the 7 projects (RAEEOD music listening and search mobile app, "Who'll do your lessons?" computer programme helping students in doing lessons, which won the special monetary prize of the Ministry of Education, Science and Sports of Artsakh, Alarm Module for the front-line, Sportsman's Psychology mobile app, Armtour computer tour programme, TechnoGuide museum guide programme, Project Sapper minesweeper robot) received mobile phones from Ucom as a prize, as well as access to server domain required for implementation of their projects.
It should be noted that DigiCamp is being held by the UATE since 2013 and is intended for young people, who have innovative ideas to share. Its key objective is to support and coach these young people, so as to help them develop their innovative projects and translate them into business projects. During this annual event students meet with the representatives of IT companies, discuss business ideas, work in teams on the development and implementation of these ideas, and at the same time participate in recreational and educational activities. DigiCamp is an effective platform for the students of "Armath" laboratory network, who gain knowledge during the academic year and in summer work with their peers in a business environment.