Ucom-ը և «Դասավանդի՛ր, Հայաստան» կրթական հիմնադրամը համագործակցության հուշագիր են ստորագրել
Ucom ընկերությունը եւ «Դասավանդի՛ր, Հայաստան» կրթական հիմնադրամը համագործակցության հուշագիր են ստորագրել։ Գործակցությունն իրականացվելու է «Տեխնոլոգիաները հանուն կրթության» կարգախոսի ներքո։
«Այս գործակցությունը հնարավոր է դարձել՝ հաշվի առնելով ժամանակի մարտահրավերներին արձագանքելու և նորարարություններին հետևելու անհրաժեշտությունը։ Մենք կիսում ենք այն համոզմունքը, որ ժամանակակից տեխնոլոգիաների կիրառումը նպաստում է որակյալ կրթության մատչելիության բարձրացմանը և որ հանրակրթական համակարգում ներդրումները հնարավորություն կտան հեռանկարային առումով Հայաստանը դարձնել տեղեկատվական տեխնոլոգիաների և հեռահաղորդակցության ոլորտի առաջատար երկրներից մեկը», - նշել է Ucom ընկերության համահիմնադիր և գլխավոր տնօրեն Հայկ Եսայանը։
«Մենք ջանում ենք ստեղծել այնպիսի պայմաններ, որտեղ մեր ծրագրի մասնակիցները կունենան լայն հնարավորություններ իրականացնելու իրենց նորարարական նախագծերը՝ կիրառելով դրանք սեփական դասասենյակներում։ Համոզված ենք, որ այս համագործակցությունը կարող է կարևոր նշանակություն ունենալ՝ նպաստելով աշակերտների շրջանում ժամանակակից տեխնոլոգիաների նկատմամբ հետաքրքրության բարձրացմանը», - ասել է «Դասավանդի’ր, Հայաստան»-ի հիմնադիր եւ ղեկավար Լարիսա Հովhաննիսյանը։
Երկու կազմակերպությունները շարունակաբար համատեղ ծրագրեր են կյանքի կոչել, մասնավորապես՝ Բագարանում բացված «Արմաթ» լաբորատորիայի նախագիծը, նաև իրականացրել են համատեղ միջոցառումներ։ Ստորագրված հուշագրի նպատակն է համատեղել Ucom ընկերության և «Դասավանդի՛ր Հայաստան» հիմնադրամի ջանքերը՝ հանրակրթության բնագավառում նորարար տեխնոլոգիաների ներդրման և համապատասխան մասնագետների ներգրավման ուղղությամբ։

Ucom и образовательный фонд “Teach for Armenia” подписали меморандум о сотрудничестве
Компания Ucom и образовательный фонд “Teach for Armenia” подписали меморандум о сотрудничестве. Сотрудничество будет осуществляться под лозунгом «Технологии для образования».
«Данное сотрудничество стало возможным с учетом необходимости реагировать на вызовы времени и следовать по пути инноваций. Мы разделяем убежденность в том, что использование современных технологий в перспективе способствует повышению доступа к качественному образованию и что инвестиции в систему общего образования позволят превратить Армению в одну из ведущих стран в области информационных технологий и телекоммуникаций», - отметил соучредитель и генеральный директор компании Ucom Айк Есаян.
«Мы стараемся создать такие условия, при которых участники нашей программы будут иметь широкие возможности реализации своих инновационных проектов, применяя их в своих классах. Уверены, что это сотрудничество может сыграть важную роль в повышении интереса учащихся к современным технологиям», - сказала основатель и руководитель “Teach for Armenia” Лариса Ованнисян.
Обе организации последовательно реализовывали совместные проекты, в частности проект открывшейся в Багаране лаборатории «Армат», а также другие совместные мероприятия. Целью подписанного меморандума является объединение усилий компании Ucom и фонда “Teach for Armenia” по внедрению инновационных технологий в области общего образования и привлечению соответствующих специалистов.