Ucom-ի տնօրենը բաց դաս անցկացրեց Կոշի «Արմաթ» լաբորատորիայի սաների և «Դասավանդի՛ր, Հայաստան» ծրագրի աշակերտների համար
01/12/2018
Ucom ընկերության և «Դասավանդի՛ր, Հայաստան» կրթական հիմնադրամի «Տեխնոլոգիաները հանուն կրթության» կարգախոսի ներքո իրականացվող գործակցության շրջանակներում երկու ընկերությունների ղեկավարներն այցելել են Արագածոտնի մարզի Կոշ համայնքի միջնակարգ դպրոց։ Ucom ընկերության համահիմնադիրը տեխնիկական ուղվածության բաց դասով է հանդես եկել դպրոցում գործող «Արմաթ» ինժեներական լաբորատորիայի 18 սաների և նրանց հարևան համայնքում՝ Լեռնարոտում սովորող թվով 12 աշակերտների համար։ Վերջիններս «Դասավանդի՛ր, Հայաստան» կրթական հիմնադրամի Առաջնորդության զարգացման ծրագրի շրջանակում գյուղում կենսաբանություն դասավանդող Անուշ Մելքոնյանի աշակերտներն են, ով այս տարի է գործուղվել համայնք։
Այս այցը մասնավերապես Լեռնարոտի աշակերտների համար ճանաչողական բնույթի էր. նրանք հնարավորություն են ստացել ծանոթանալու հարևան գյուղի իրենց հասակակիցների հետ, ծանոթացել են «Արմաթ» ինժեներական լաբորատորիայի գործունեությանը, ինչպես նաև ակտիվ մասնակցել են Ucom ընկերության համահիմնադիր Հայկ Եսայանի բաց դասին։
«Երեխաներին այս կարճ ժամանակահատվածում փորձեցի ներկայացնել, թե ուր է շարժվում աշխարհը, և որ կարևոր է՝ երեխաներն իրենց ոչ թե օգտատերերի դերում տեսնեն, այլ ստանձնեն ստեղծողի պատասխանատվությունը։ Երբ կանգնեն սեփական մասնագիտացման ընտրության առջև, պետք է ճիշտ որոշում կայացնեն․ որովհետև մենք բոլորս հասկանում ենք, որ արհեստական բանականության, համակարգչային տեխնիկայի, ցանցային տրամաբանության, նեյրոնային ցանցերի զարգացումը բերելու է բավականին մեծ թվով մասնագիտությունների վերացմանը։ Եթե այսօր մեր երեխաներին սա չպատմենք, չաջակցենք կողմնորոշվելու հարցում, վաղը նրանք, վերացող մասնագիտություններն ընտրելով, չեն կարողանալու ավելի արժեքավոր բան ստեղծել», - ասել է Ucom ընկերության համահիմնադիր և գլխավոր տնօրեն Հայկ Եսայանը։
«Ուրախ եմ Ucom և «Դասավանդի՛ր, Հայաստան» համագործակցության փաստով։ Արժևորելով այն դերը, որը Հայաստանը ցանկանում է ստանձնել ՏՀՏ ոլորտում, ուզում եմ ընդգծել, որ «Արմաթ»-ների գործունեությունը հենց դպրոցի տարածքում երևի թե ամենակարևոր քայլն է դեպի ապագա, դեպի երկրի զարգացում։ Այդ առումով անելիքները շատ են», - նշել է «Դասավանդի՛ր, Հայաստան» կրթական հիմնադրամի հիմնադիր և ղեկավար Լարիսա Հովհաննիսյանը։
Հավելենք, որ ԱՏՁՄ-ի և Ucom ընկերության միջև ստորագրված համագործակցության հուշագրի համաձայն՝ Ucom ընկերությունը ներդրումներ է կատարում, որպեսզի Հայաստանի 9 մարզերում բացվեն «Արմաթ» անվանումը կրող շուրջ 70 ինժեներական խմբակ-լաբորատորիաներ։ Ucom ընկերության գլխավոր տնօրեն Հայկ Եսայանը անձամբ պարբերաբար այցելում է արդեն իսկ գործող «Արմաթ» խմբակներ, շփվում դպրոցականների հետ, ծանոթանում նրանց ձեռքբերումներին ու առաջադիմությանը:

Директор Ucom провел открытый урок для учащихся лаборатории «Армат» и учеников программы «Teach for Armenia»
01/12/2018
В рамках сотрудничества между компанией Ucom и образовательным фондом «Teach for Armenia», проводимого под лозунгом «Технологии для образования», главы обеих организаций посетили среднюю школу деревни Кош в регионе Арагацотн. Соучредитель компании Ucom провел открытый урок на тему технологий для 18 учащихся инженерной лаборатории «Армат» указанной школы и 12 учеников из села Лернарот. Последние являются учениками учителя биологии Ануш Мелконян, командированной в этом году в рамках программы по развитию лидерства образовательного фонда «Teach for Armenia».
Этот визит особенно познавателен для учеников села Лернарот: они получили возможность познакомиться со своими сверстниками из соседней деревни, ознакомились с деятельностью инженерной лаборатории «Армат», а также приняли активное участие в открытом уроке соучредителя компании Ucom Айка Есаяна.
«За столь короткий промежуток времени я постарался представить детям то, куда движется мир, и что крайне важно, чтобы дети себя видели не в роли потребителей, а взяли бы на себя ответственность созидателей. Когда они встанут перед выбором собственной специализации, то должны будут принять верное решение: поскольку мы все понимаем, что развитие искусственного интеллекта, компьютерной техники, сетевой логики и нейронных сетей приведет к упразднению огромного числа профессий. Если сегодня мы не будем рассказывать об этом нашим детям, если не поможем им определиться, то завтра они, выбирая исчезающие профессии, не смогут создать нечто стоящее», - отметил соучредитель и генеральный директор компании Ucom Айк Есаян.
«Я рада сотрудничеству Ucom и «Teach for Armenia». Осознавая важность той роли, которую Армения желает принять в секторе ИКТ, хочу подчеркнуть, что деятельность лабораторий «Армат» именно на территории школы, вероятно, является самым важным шагом на пути к будущему, к развитию страны. У нас очень много дел в этом направлении»,- сказала основатель и руководитель “Teach for Armenia” Лариса Ованнисян.
Добавим, что в соответствии с меморандумом о сотрудничестве, подписанным между Союзом компаний передовых технологий (СКПТ) и компанией Ucom, последняя инвестирует средства, для того, чтобы в 9 регионах Армении открылось около 70 инженерных клубов-лабораторий, именуемых «Армат». Генеральный директор компании Ucom Айк Есаян лично периодически навещает уже действующие лаборатории «Армат», общается со школьниками, знакомится с их успехами и следит за прогрессом.