Ucom-ն ահազանգում է․ ՀԾԿՀ-ն անհավասար մրցակցային պայմաններ է առաջարկում կապի օպերատորներին
Այսօր ցանկանում ենք հանրայնացնել «Յուքոմ» հայկական ընկերությանը հուզող մի խնդիր, որի մասին ինքներս ցավով ենք տեղեկացել։ Խոսքը Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի՝ մեր գնահատմամբ՝ կողմնակալ վերաբերմունքի դրսևորման մասին է, որի արդյունքում որոշումները հարմարեցվում են շարժական կապի շուկայի 60%-ից ավելիին տիրապետող կապի օպերատորին։
Մանրամասնենք՝ ՀԾԿՀ-ն սույն թվականի դեկտեմբերի 12-ին 811-821ՄՀց և 852-862ՄՀց ռադիոհաճախականությունների օգտագործման համար տրամադրվող թույլտվության մրցույթ է հայտարարել և, ըստ մեզ, պարտավոր էր նույն պայմանները (մասնավորապես՝ մեկնարկային գին) սահմանել, որոնք սահմանել էր 2013թ.-ին նույնպիսի կապի որակ ընձեռող ռադիոհաճախականության (LTE +) օգտագործման թույլտվության մրցույթի ժամանակ, որին «Յուքոմ» ընկերությունը մասնակցել է և ձեռք է բերել այդ թույլտվությունը՝ դրա դիմաց վճարելով 6,225 մլրդ ՀՀ դրամ: Ընդ որում, այդ թույլտվությունը «Յուքոմ»-ին տրվել է բացառապես տվյալների փոխանցման ծառայություններ մատուցելու սահմանափակմամբ (առանց ձայնային ծառայությունների)։
Չունենալով նշյալ ռադիոհաճախականությունների օգտագործման թույլտվությունը՝ «ՄՏՍ Հայաստան»-ն այս տարվա ընթացքում, մեր ունեցած տեղեկություններով՝ համապատասխան ռադիոհաճախականություններով (LTE+) աշխատող ցանց է կառուցել (ձեռք է բերել համապատասխան սարքավորումներ և տեղադրել), ըստ երևույթին, վստահ լինելով մրցույթի՝ իրենց համար հաղթական արդյունքի վրա։
«Յուքոմ» ընկերությունն անընդունելի է համարում միևնույն ռեսուրսի օգտագործման թույլտվության համար մեկնարկային գինը մեկ օպերատորի համար սահմանել 6,225 մլրդ ՀՀ դրամ, իսկ մյուսի համար այն քառապատիկ անգամ իջեցնել՝ հասցնելով մինչև 1,5 մլրդ ՀՀ դրամ։ Այսօր, պետական բյուջեի միջոցների սղության պայմաններում, երբ յուրաքանչյուր լուման կարևոր է երկրի տնտեսության առողջացման համար, ՀԾԿՀ-ն մի քանի միլիարդ դրամով ցածր գին է սահմանել միևնույն ռեսուրսի օգտագործման թույլտվության համար։ «Յուքոմ» ընկերությունը գտնում է, որ այդպիսով «ՄՏՍ Հայաստանը» փորձում է շարժական կապի բարձր արագությունների (LTE+) շուկա մտնել անհավասար մրցակցային պայմաններով։

Ucom сообщает: Комиссия по регулированию общественных услуг предлагает неравные условия конкуренции операторам связи
30/12/2018
Сегодня мы хотим обнародовать проблему, волнующую компанию Ucom, о которой сами узнали с прискорбием. Речь идет о предвзятом, по нашей оценке, отношении Комиссии по регулированию общественных услуг, в результате которого решения подстраиваются под оператора связи, имеющего свыше 60% рынка мобильной связи.
Поясним, 12 декабря сего года КРОУ объявила тендер на использование радиочастот в 811-821 МГц и 852-862 МГц и, по нашему мнению, была обязана установить те же условия (в частности, начальную цену), которые установила в 2013 году во время тендера на использование радиочастот (LTE+), предоставляющих возможность одинакового качества связи, в котором в свое время компания Ucom приняла участие и приобрела разрешение, заплатив за него 6,225 млрд драмов. Причем, компании Ucom это разрешение было дано с лимитацией до предоставления исключительно услуг передачи данных (без права предоставления голосовых услуг).
Не имея разрешения на использование вышеупомянутых радиочастот, МТС Армения в течение этого года, по нашим сведениям, построила сеть, работающую в соответствующих радиочастотах (LTE+) (приобрела и установила оборудование), очевидно, будучи уверенной в победном для себя исходе тендера.
Компания Ucom считает неприемлемым установление начальной цены одного и того же ресурса в 6,225 млрд драмов для одного оператора, а для другого снижать цену вчетверо, доведя ее до 1,5 млрд драмов. Сегодня, в условиях дефицита бюджета, когда каждая копейка важна для восстановления экономики страны, КРОУ установила цену за использование одного и того же ресурса на несколько милиардов ниже предыдущей. Компания Ucom считает, что таким образом, МТС Армения пытается войти на рынок высокоскоростной мобильной связи (LTE+) на неравных конкурентных условиях.