Դիլիջանում ամփոփվեցին «Արմաթ» ամառային տեխնոճամբարի առաջին հոսքի արդյունքները
Հուլիսի 1-10 Դիլիջանի Մոնթե Մելքոնյանի անվան վարժարանում անցկացվել է «Արմաթ» ամառային տեխնոլոգիական ճամբարի առաջին մասը՝ նախատեսված 10-13 տարեկան երեխաների համար։ Շուրջ 220 աշակերտ և 14 ջոկատավար Հայաստանի բոլոր մարզերից, այդ թվում՝ Արցախից ու Ջավախքից, մասնակցում էին ճամբարին։
«Արմաթ» տեխնոճամբարի ընթացքում դպրոցականները, որոնք մեծ մասամբ «Արմաթ»-ի սաներ են, նախապես կազմված թիմերով սովորեցին Arduino հարթակի միջոցով ստեղծել խելացի LED լույսերի կառավարման համակարգ, տվիչների միջոցով ստանալ տարբեր տեսակի տվյալներ (հեռավորություն, լուսավորություն, գույներ և այլն)։ Ճամբարի ընթացքում նրանք նաև սովորեցին ռոբոտ կոնստրուկտորներ հավաքել, ծրագրավորել: Թիմերի առջև վերջնական նպատակ էր դրվել պատրաստելու ինքնակառավարվող ռոբոտներ, մասնավորապես՝ սև գծին հետևող ռոբոտ։
Բացի ռոբոտատեխնիկական ուղղվածությունից` ճամբարը ներառում էր մշակութային և սպորտային բաղադրիչներ։ Ճամբարի ընթացքում աշակերտները սովորեցին հայկական պարեր Գագիկ Գինոսյանի հետ և ծանոթացան ողջ մնալու արվեստին Վովա Վարդանովի խմբի հետ:
«Արմաթ» տեխնոճամբարի ավարտին տեղի ունեցավ գծին հետևող ռոբոտների եզրափակիչ մրցույթ, որին հաջորդեց հաղթող թիմերի մրցանակաբաշխությունը: Մրցանակաբաշխությանը ներկա էին Ucom ընկերության ներկայացուցիչները և պարգևատրեցին դպրոցականներին խրախուսական նվերներով: Հաղթող թիմի բոլոր անդամներն ստացան խելացի ժամացույցներ, իսկ լավագույնները՝ էլեկտրական սկուտերներ։ Թիմը ղեկավարող ջոկատավարն ստացավ պլանշետ: Երկրորդ տեղը զբաղեցրած թիմի բոլոր անդամներին տրվեցին սմարթ ժամացույցներ, իսկ ջոկատավարին՝ պլանշետ:
«Արդեն 4-րդ տարին է, որ Ucom ընկերությունը պատիվ ունի աջակցելու արմաթցիների միջև անցկացվող տեխնոճամբարների իրականացմանը և հետևելու երեխաների առաջընթացին, նոր սերնդի ինժեներներական խմբակների հաջողությանը։ Ucom-ը շարունակելու է աջակցել երկրում տեխնոլոգիական կրթությանը և ջանք չի խնայի, որպեսզի Հայաստանը վերականգնի տեխնոլոգիապես զարգացած և նորարար երկրի իր համբավը», - նշել է Ucom ընկերության մարկետինգի և հաղորդակցության տնօրեն Տիգրան Սաֆարյանը։
Ճամբարին մասնակցում էին հետևյալ համայնքների դպրոցականները՝
Երևան, Արմավիր, Ռանչպար, Նորակերտ, Դամալա, Քարվաճառ, Արտենի, Ագարակ (Սյունիք), Ագարակ (Արագածոտն), Մաստարա, Աշնակ, Ագարակավան, Կաքավաձոր, Դիլիջան, Սոթք, Ճամբարակ, Գավառ, Նորատուս, Ակունք, Գյումրի, Սարատակ, Հայկավան(Շիրակ), Վահրամաբերդ, Հադրութ, Քաջարան, Կովսական, Ասկերան, Մարտակերտ, Սոս, Լորուտ, Արևածագ, Մեծ Այրում, Վանաձոր, Այգեպար, Չորաթան, Իջևան, Արտաշատ, Հարթավան, Լուսագյուղ, Բերձոր, Մարտունի (Արցախ), Իշխանաձոր, Վարդենիս, Դրախտիկ, Վահան, Կաթնաղբյուր, Ապարան:
Հիշեցնենք, որ 2019 թվականի հուլիսի 11-19 Դիլիջանի Մոնթե Մելքոնյան ռազմամարզական վարժարանում կկայանա «Արմաթ» ամառային տեխնոլոգիական ճամբարի 2-րդ հոսքը՝ այս անգամ նախատեսված 14-17 տարեկան պատանիների համար:

RESULTS OF THE FIRST FLOW OF "ARMATH" SUMMER TECHNOCAMP SUMMED UP IN DILIJAN
On July 1-10, the college named after Monte Melkonian in Dilijan hosted the first flow of participants of "Armath" summer technocamp for children aged between 10 and 13. Around 220 schoolchildren and 14 team leaders from all the regions of Armenia, including Artsakh and Javakhk, participated in the camp.
At "Armath" technocamp the schoolchildren, mostly students of "Armath" engineering labs, in pre-established teams learned to create a smart management system of LED lights with the help of Arduino platform as well as receive various information about distance, lighting, colors, etc. through sensors. They also learned to assemble and program robots. The ultimate goal set for the teams was to design self-controlled robots, in particular, black line following robots.
In addition to robotics, the camp also offered cultural and sports components. At the camp the children learned Armenian folk dances with Gagik Ginosyan as well as got familiarized with the the art of survival thaught by the team of Vova Vartanov.
At the end of "Armath" technocamp, the final competition of black line following robots took place followed by the awards ceremony of winners. The representatives of Ucom were present at the awards ceremony and awarded the schoolchildren with incentive gifts. All members of the winning team received smart watches, and the best ones - electric scooters. The winning team leader received a tablet. All members of the team, having taken the 3rd place, received smart watches, and the team leader - a tablet.
"It's already the 4th year that Ucom has the honour to support "Armath" technocamp for Armath students and track children's progress as well as the success of engineering labs of new generation. Ucom will continue to support technological education in Armenia and will make every effort to restore Armenia's reputation as a technologically advanced and innovative country," said Tigran Safaryan, Marketing and Communications Director at Ucom.
Schoolchildren from Yerevan, Armavir, Ranchpar, Norakert, Damala, Karvachar, Arteni, Agarak (Syunik), Agarak (Aragatsotn), Mastara, Ashnak, Agarakavan, Kaqavadzor, Dilijan, Sotq, Tchambarak, Gavar, Noratus, Akunq, Gyumri, Saratak, Haykavan (Shirak), Vahramaberd, Hadrut, Kajaran, Kovsakan, Askeran, Martakert, Sos, Lorut, Arevatsag, Mets Ayrum, Vanadzor, Aygepar, Choratan, Ijevan, Artashat, Hartavan, Lusagyugh, Berdzor, Martuni (Artsakh), Ishkhanadzor, Vardenis, Drakhtik, Vahan, Katnaghbyur and Aparan participated in the camp.
Let us reming, that on July 11-19, the college named after Monte Melkonian in Dilijan will host the second flow of participants of "Armath" summer technocamp, this time for children aged between 14 and 17.