Ucom-ը Հայաստանում անցկացվելիք ՏՏ Համաշխարհային համաժողովի՝ WCIT 2019-ի տեխնիկական հովանավորն է
Ucom ընկերությունը Երևանում հոկտեմբերի 6-9 կայանալիք ՏՏ Համաշխարհային համաժողովի՝ WCIT 2019-ի տեխնիկական հովանավորն է։ WCIT 2019-ն անցկացվում է «Ապակենտրոնացման ուժը» կարգախոսի ներքո։ Համաժողովը հյուրընկալվում է Հայաստանում՝ ՀՀ կառավարության բարձր հովանու ներքո և աջակցությամբ։ ՏՏ համաշխարհային համաժողովը հիմնադրել է Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների և ծառայությունների համաշխարհային դաշինքը` WITSA-ն։ Համաժողովը կազմակերպում է Առաջատար տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միությունը` UATE-ն։
Համաշխարհային մասշտաբով ամենակարևոր ՏՏ իրադարձությունը Հայաստանում հյուրընկալելը հնարավոր է դարձել Ucom ընկերության համահիմնադիր և զարգացման գծով տնօրեն Ալեքսանդր Եսայանի ջանքերի շնորհիվ, ով հանդիսանում է նաև WITSA տնօրենների խորհրդի անդամ և ԱՏՁՄ նախագահ։
«Բանակցությունների արդյունքը հայտնի է դարձել դեռևս 2016 թվականի հոկտեմբերին, երբ Ucom-ի աջակցությամբ Հայաստանի 9 մարզերում ներդրվող «Արմաթ» ինժեներական լաբորատորիները Բրազիլիայում տեղի ունեցած WITSA Global Excellence Award մրցանակաբաշխությունում «Կայուն զարգացման» (Sustainable growth) անվանակարգում մրցանակի էին արժանացել: Մրցանակաբաշխությունն ավանդաբար անցկացվում է 6 անվանակարգում ՏՏ համաշխարհային համաժողովի (WCIT) շրջանակում` Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների և ծառայությունների համաշխարհային ալյանսի (WITSA) կողմից», - նշել է Ucom ընկերության համահիմնադիր և գլխավոր տնօրեն Հայկ Եսայանը։
Երևանյան համաժողովին սպասվում է ավելի քան 2000 մասնակից՝ 70 երկրից․ տեխնոլոգիական ոլորտի առաջատարներ, գործադիր տնօրեններ և ներդրողներ, հանրաճանաչ բանախոսներ, քաղաքականություն սահմանողներ և պետական պաշտոնյաներ, գիտնականներ ու տեխնոլոգներ։

Ucom – технический спонсор WCIT 2019 – Всемирного конгресса по ИТ, который пройдет в Армении
Компания Ucom является техническим спонсором WCIT 2019 – Всемирного конгресса по ИТ, который будет проведен в Ереване с 6 по 9 октября. WCIT 2019 будет проведен под слоганом «Сила децентралицации». Конгресс состоится в Армении при содействии и под высоким патронажем правительства Республики Армения. Всемирный конгресс по информационным технологиям (WCIT) был учрежден Всемирным альянсом по информационным технологиям и услугам (WITSA). Его основной организационный орган - Союз предприятий передовых технологий (UATE).
Проведение самого важного в мире ИКТ-мероприятия в Армении стало возможным благодаря усилиям соучредителя и директора по развитию компании Ucom Александра Есаяна, который также является членом совета директоров WITSA и президентом СКПТ (UATE).
«Итоги переговоров были объявлены еще в октября 2016 года, когда инженерные лаборатории «Армат» были удостоены награды на церемонии награждения WITSA Global Excellence Award в Бразилии, в номинации «Устойчивое развитие» («Sustainable Growth»). Церемония награждения традиционно проводится в 6 номинациях в рамках всемирной конференции в области информационных технологий (WCIT), организуемой Международным альянсом информационных технологий и услуг», - отметил соучредитель и генеральный директор компании Ucom Айк Есаян.
На Конгрессе в Ереване ожидается участие более 2000 участников из 70 стран: крупнейшие мировые лидеры и руководители ведущих компаний в области ИКТ индустрии, инвесторы, политики и правительственные чиновники, предприниматели и ученые. WCIT 2019 - это уникальная возможность для Армении показать миру армянский талант и перспективы в сфере науки и технологий.