Արցախում ռոմինգի սակագինը նվազել է մինչև 5 դրամ․հայաստանյան օպերատորների հայտարարությունը
Արցախում գործող շարժական կապի օպերատոր «Ղարաբաղ Տելեկոմ» ՓԲԸ ցանցի մասնակի վերականգնման, թողունակության ավելացման և հայաստանյան երեք օպերատորների ու «Ղարաբաղ Տելեկոմ» ՓԲԸ միջև քննարկումների արդյունքում պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել ռոումինգի սակագների իջեցման վերաբերյալ` ucom.am/ArtsakhStrong:
Ըստ այդմ՝ 2020թ. հոկտեմբերի 1-ի ժամը 18:00-ից սկսած` «Ղարաբաղ Տելեկոմ» ՓԲԸ ցանցում ռոումինգի մուտքային (մինչ այդ գործող սակագինը՝ 14 դրամ) և ելքային` դեպի ՀՀ բոլոր ցանցերի (մինչ այդ գործող սակագինը՝ 28 դրամ), ինչպես նաև դեպի «Ղարաբաղ Տելեկոմ» ՓԲԸ շարժական ու ֆիքսված ցանցերի (մինչ այդ գործող սակագինը՝ 28 դրամ) հեռախոսահամարներին զանգերի համար սակագինը կկազմի 5 դրամ՝ 1 րոպեի համար:
SMS (կարճ) հաղորդագրությունների սակագինը նույնպես կկազմի 5 դրամ:
Հայտարարված սակագինը կգործի մինչև հավելյալ տեղեկացում:
Սակագների իջեցումը պայմանավորված է «Ղարաբաղ Տելեկոմ» ՓԲԸ որոշումով՝ հաշվի առնելով ներկայում օպերատորի տեխնիկական հնարավորությունները:
Միևնույն ժամանակ, հորդորում ենք զանգեր կատարել բացառապես ծայրահեղ անհրաժեշտության դեպքում՝ «Ղարաբաղ Տելեկոմ» ՓԲԸ ցանցը գերբեռնվածությունից հնարավորինս զերծ պահելու համար:
Թյուրըմբռնումներն ու շահարկումները կանխելու նպատակով, հարկ ենք համարում ևս մեկ անգամ տեղեկացնել, որ ռոումինգը ոլորտի ստանդարտ է, որը տեխնիկապես ներդրված է՝ հիմք ընդունելով հեռահաղորդակցության ոլորտի միջազգային և ներպետական իրավական կարգավորումները:
Հայաստանյան օպերատորները ռոումինգը վերացնելու իրավասություն չունեն, գործում են պետության կողմից տրամադրված լիցենզիաների և ՀԾԿՀ կողմից ընդունված իրավական ակտերի շրջանակներում՝ բացառապես ՀՀ միջազգայնորեն ճանաչված սահմաններում:

Тариф роуминга в Арцахе снижен до 5 драмов: заявление операторов Армении
В результате переговоров между тремя армянскими операторами и ЗАО “Карабах Телеком”, частичного восстановления сети и увеличения пропускной способности мобильного оператора Арцаха, было достигнуто соглашение о снижении тарифов на роуминг: ucom.am/ArtsakhStrong
Таким образом, с 1 октября 2020 г., с 18:00 входящие (прежний тариф 14 драмов) и исходящие (прежний тариф 28 драмов) звонки во все сети Армении, а также на все номера мобильной и фиксированной сетей ЗАО «Карабах Телеком» (прежний тариф 28 драмов) составит 5 драмов за 1 минуту.
Тариф на SMS (короткие) сообщения по вышеуказанным направлениям также составит 5 драмов.
Объявленный тариф будет действовать до дополнительного уведомления.
Снижение тарифов обусловлено решением ЗАО “Карабах Телеком”, с учетом текущих технических возможностей оператора.
В то же время, мы настоятельно просим Вас звонить только в случае крайней необходимости, чтобы не перегружать сеть “Карабах Телеком”.
Во избежание недоразумений и лишних спекуляций, мы считаем необходимым еще раз подчеркнуть, что роуминг - это стандарт, который технически реализуется на основе международных и местных правовых норм в области телекоммуникаций.
Армянские операторы не имеют права отменять роуминг, они действуют в рамках выданных государством лицензий и правовых актов, принятых КРОУ, исключительно в пределах международно признанных границ Республики Армения.