Ucom-ն աջակցում է 42 Երեվան ծրագրավորման անվճար դպրոցին
Ucom ընկերությունը շարունակում է աջակցել Հայաստանում տեխնոլոգիական կրթության ոլորտում կարևոր նախագծերին և արտոնյալ պայմաններով ապահովել է 300 Մբ/վրկ արագությամբ ֆիքսված ինտերնետի հասանելիությունը 42 Երևան ծրագրավորման դպրոցի համար։
Ֆրանսիական 42 ծրագրավորման դպրոցն ունի 30-ից ավելի կենտրոն ամբողջ աշխարհում` Սեուլից մինչև Ամստերդամ և Ռիո Դե Ժանեյրո: 2020 թվականին Եվրոպական միության կողմից ֆինանսավորմամբ ծրագրավորման անվճար դպրոցը եկավ նաև Հայաստան: 42-ի առաքելությունն է բարձրակարգ կրթություն տրամադրել յուրաքանչյուրին` անկախ սոցիալական դրությունից: ԵՄ Թումո ինժեներական և կիրառական գիտությունների համալիրի գլխավոր նախագծերից մեկի` Թումո լաբորատորիաների մաս կազմող դպրոցում առանց որևէ նախապայմանի կարող է ուսանել 18 տարին լրացած յուրաքանչյուր անձ: Պարտադիր չէ անգամ ոլորտում գիտելիքների առկայությունը: Ուսանողներն ընդունվելիս հանձնում են բացառապես տրամաբանությունն ու հիշողությունն ստուգող թեստ:
«Ucom-ը պատրաստակամությամբ է աջակցում նմանօրինակ կրթական նախաձեռնություններին: Մենք մշտապես սատարել ենք կրթության ոլորտում նորարարական և հետաքրքիր լուծումներով ծրագրերին: Տպավորիչ է 42 Երևանի կրթական մեթոդաբանությունը, համաձայն որի ուսանողը շարժվում է առաջ իրեն հետաքրքիր նախագծերով` համագործակցելով իր դասընկերների հետ», - նշել է Ucom ընկերության գլխավոր տնօրեն Արա Խաչատրյանը։

Ucom поддерживает бесплатную школу программирования «42 Ереван»
Ucom продолжает поддерживать важные проекты в области технологического образования в Армении, на этот раз обеспечивая на специальных условиях доступ в интернет со скоростью в 300 Мб/сек для школы программирования «42 Ереван», являющейся частью комплекса ЕС Tumo.
Французские школы программирования «42» имеют более 30 центров по всему миру, от Сеула до Рио-де-Жанейро и Амстердама. В 2020 году финансируемая Евросоюзом бесплатная школа программирования прибыла в Армению. Миссия «42» состоит в том, чтобы дать более качественное образование каждому, вне зависимости от социального статуса. В школе одного из основных проектов комплекса инженерных и прикладных наук ЕС Tumo, которая при этом входит в состав лабораторий Tumo, без каких-либо предварительных условий сможет учиться любой человек старше 18 лет. При этом не требуется даже изначального наличия знаний в этой области. При поступлении студенты сдают только тест на логику и память.
«Ucom с готовностью поддерживает подобные образовательные инициативы. Мы всегда содействовали новаторским и увлекательным образовательным программам. У «42 Ереван» впечатляющая методика обучения, согласно которой ученик продвигается вперед в рамках интересующих его проектов, при сотрудничестве со своими одноклассниками», - отметил генеральный директор компании Ucom Ара Хачатрян.