Ucom-ը գերազանցությամբ է կատարել ՀՀ-ում կայացած ԱԺ ընտրությունների հետ կապված տեխնիկական աշխատանքը
«Յուքոմ» փակ բաժնետիրական ընկերությունը գերազանցությամբ է իրականացրել 2021 թվականի հունիսի 20-ին կայացած ԱԺ ընտրությունների ժամանակ 1500 տեղամասերից քվեարկության ընթացքի, արդյունքների ամփոփման գործընթացի տեսանկարահանումը և միաժամանակյա համացանցային ուղիղ հեռարձակումը նոր ստեղծված կայքի միջոցով։
Պայմանագրով նախատեսված 1500 տեսախցիկի փոխարեն տեղադրվել էին 1517-ը։ Ընտրություններում մասնակցած բոլոր քաղաքական ուժերին, ինչպես նաև պետական պատկան մարմիններին առանձին հնարավորություն է տրվել առցանց և ուղիղ եթերի ռեժիմում հետևել ԱԺ ընտրությունների ողջ ընթացքին։ Ucom ընկերության 200-ից ավելի օպտիկամանրաթելային ցանցի նախագծման, տեղակայման ու սպասարկման մասնագետներ գործուղվել էին Հայաստանի բոլոր մեծ քաղաքներ՝ անհրաժեշտության դեպքում տեխնիկական ցանկացած հարցի արագ արձագանքելու համար։ Հայաստանի տարածքով մեկ տեղակայված տվյալների կենտրոններում ներկա գտնվող հերթապահ թիմերին տրամադրվել է տեխնիկական միջոցների լրացուցիչ գործիքակազմ, որպեսզի ցանկացած անսարքություն ակնթարթորեն շտկվի։
«Ահռելի աշխատանք է կատարվել վերջին 2 ամսվա ընթացքում, իսկ հունիսի 19-ից 21-ն Ucom-ի ամբողջ տեխնիկական անձնակազմը, որոնց թվում էին շարժական և ֆիքսված ցանցի մեր բոլոր մասնագետները, առհասարակ 24/7 ռեժիմով հերթապահություն է իրականացրել։ Կատարված աշխատանքի ծավալը, որակը ու նախապատրաստվելու համար սեղմ ժամկետները հաշվի առնելով՝ իրապես հիմքեր ունեմ շնորհավորելու մեր գործընկերներին վստահված աշխատանքը պատասխանատու և արհեստավարժ կերպով իրականացնելու կապակցությամբ», - ասել է Ucom ընկերության գլխավոր տնօրեն Արա Խաչատրյանը։
«ՀՀ կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովը բարձր է գնահատում հանձնաժողովի և Ucom-ի միջև ձևավորված համագործակցությունը։ Կազմակերպությունը հանձնաժողովի հետ իրականացրել է մասշտաբային ծրագիր՝ արհեստավարժ կերպով և սահմանված կարգով ապահովելով հունիսի 20-ի ԱԺ արտահերթ ընտրությունների 1500-ից ավելի տեղամասերից քվեարկության ընթացքի, արդյունքների ամփոփման գործընթացի տեսանկարահանումը և միաժամանակյա համացանցային ուղիղ հեռարձակումը, ինչն իր հերթին նպաստել է տեղամասային ընտրական հանձնաժողովների աշխատանքների թափանցիկության բարձրացմանը և հանրության կողմից ընտրական գործընթացների նկատմամբ վստահության ամրապնդմանը»,- նշել է ՀՀ կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի նախագահ Տիգրան Մուկուչյանը։
Հիշեցնենք, որ Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովը հունիսի 8-ի արտահերթ նիստի ժամանակ թույլ է տվել «Յուքոմ» ՓԲ ընկերությանը, որպեսզի վերջինս 1500 տեղամասերից իրականացնի ուղիղ հեռարձակում՝ քվեարկության ընթացքի և քվեարկության արդյունքների ամփոփման գործընթացի տեսանկարահանում և միաժամանակյա համացանցային հեռարձակում իրականացնելու նպատակով։ Ուղիղ հեռարձակումն իրականացվել է նոր ստեղծված կայքի միջոցով։

Ucom прекрасно справилась с техническими работами в связи с состоявшимися в Армении парламентскими выборами
15/07/2021
ЗАО «Юком» прекрасно справилось с реализацией видеозаписи и одновременной прямой трансляцией посредством недавно созданного веб-сайта всего процесса проведения голосования и подсчета результатов на 1500 избирательных участках в рамках парламентских выборов 20 июня 2021 года.
Вместо 1500 камер, предусмотренных договором, были установлены 1517. Всем политическим силам, участвующим в выборах, а также государственным органам была предоставлена отдельная возможность наблюдать за всем процессом парламентских выборов онлайн и в прямом эфире. Более 200 специалистов по проектированию, установке и обслуживанию оптоволоконной сети Ucom были направлены во все крупные города Армении, чтобы при необходимости оперативно реагировать на любые технические вопросы. Дежурным бригадам, находящимся в дата-центрах, расположенных по всей территории Армении, был предоставлен дополнительный инструментарий технических средств для немедленного устранения любой неисправности.
«За последние 2 месяца была проделана колоссальная работа, а с 19 по 21 июня весь технический персонал Ucom, включая всех наших специалистов по мобильной и фиксированной сетям, дежурил в режиме 24/7. С учетом объема, качества проделанной работы и коротких сроков на подготовку, у меня действительно есть все основания поздравить коллег с ответственным и профессиональным выполнением порученной им работы», – отметил генеральный директор компании Ucom Ара Хачатрян.
«Центральная избирательная комиссия РА высоко оценивает сотрудничество между комиссией и Ucom. Компания совместно с комиссией реализовала масштабную программу, профессиональным образом обеспечив видеозапись процесса голосования, процесса подведения итогов, а также одновременную онлайн-трансляцию в прямом эфире с более чем 1500 участков во время внеочередных выборов 20 июня, что, в свою очередь, поспособствовало повышению прозрачности в работе участковых избирательных комиссий и укреплению общественного доверия к избирательным процессам», - сказал председатель Центральной избирательной комиссии РА Тигран Мукучян.
Напомним, что во время внеочередного заседания 8 июня Центральная избирательная комиссия дала разрешение ЗАО «Юком» осуществить прямую трансляцию с 1500 избирательных участков с целью видеозаписи процесса голосования, процесса подведения итогов голосования и одновременной онлайн-трансляции. Прямая трансляция велась посредством недавно созданного веб-сайта.