Ucom պարտատոմսեր․ առաջին կորպորատիվ պարտատոմսերը հայաստանյան հեռահաղորդակցության ոլորտում
Այս հոդվածում կփորձենք միասին հասկանալ, թե ինչ է պարտատոմսը և, բանկային ավանդի հետ համեմատած, ի՞նչ առավելություն ունի այն: Նախ ասենք, որ դրանք ստացական-պարտավորագիր հիշեցնող փաստաթղթեր են, որոնք հասանելի են յուրաքանչյուրին: Օրինակ՝ որևէ ընկերություն ցանկանում է ինչ-որ նախագծի համար գրավել ներդրում ու որոշում է թողարկել պարտատոմսեր, որոնք ձեռք բերելու դեպքում գնորդը փաստացի դառնում է տվյալ նախագծի ֆինանսավորողը:
Այս ընթացակարգը շատ նման է բանկային ավանդ ներդնելու գործարքին, սակայն ավելի ճկուն տարբերակով: Ո՞րն է պարտատոմսերի առավելությունը, կհարցնեք դուք: Եթե համեմատենք բանկային ավանդի հետ, ապա պարտատոմսերը հնարավոր է յուրաքանչյուր պահի վաճառել, այնինչ բանկային ավանդը պայմանագրով ենթադրում է հստակ ժամանակահատված, որի ընթացքում գումարը հնարավոր չէ հետ վերցնել բանկից: Պարտատոմսերը վաճառելու դեպքում մինչ այդ կուտակած տոկոսադրույքները չեն զրոյանում: Բացի այդ, պարտատոմսերի տոկոսադրույքն ավելի բարձր է, քան բանկային ավանդինը: Օրինակ՝ 2019 թվականին բանկերում դոլարային ավանդների դիմաց տոկոսադրույքը կազմում էր միջինում 4.5%, իսկ «Յուքոմ»-ի պարտատոմսերինը՝ 7.5%, միևնույն ժամանակ դրամային ավանդները հնարավոր էր ներդնել միջինում 9.55%-ով Ucom պարտատոմսերի 11% հետ համեմատած:
«Յուքոմի ֆինանսական հոսքերի դիվերսիֆիկացիայի նպատակով երեք տարի առաջ որոշում կայացվեց թողարկել պարտատոմսեր, ինչի արդյունքում, մասնավորապես, վերազինեցինք մեր ֆիքսված ցանցը և ինտերնետի թեստավորման ու վերլուծության համաշխարհային առաջատար Ookla ընկերության կողմից արժանացանք «Հայաստանում ամենաարագ ֆիքսված ցանց 2021» մրցանակի: Շնորհակալ ենք այն բոլոր մարդկանց, որոնք վստահեցին մեզ ու ձեռք բերեցին մեր պարտատոմսերը», - նշել է «Յուքոմ» ընկերության գլխավոր տնօրեն Արա Խաչատրյանը։
Հիշեցնենք, որ 2019 թվականին «Յուքոմ» ընկերության կողմից թողարկված պարտատոմսերի ծավալը կազմել է 5 մլն ԱՄՆ դոլար՝ 7,5% տարեկան եկամտաբերությամբ և 250 մլն ՀՀ դրամ՝ 11% տարեկան եկամտաբերությամբ։

Облигации Ucom: первые корпоративные облигации в сфере телекоммуникаций в Армении
В этой статье мы попробуем разобраться, что из себя представляет облигация, и в чем ее преимущество над банковским вкладом. Прежде всего, отметим, что это документы, напоминающие расписку-договор, доступные каждому. К примеру, если некая компания хочет привлечь инвестиции в определенные свои проекты и тем самым принимает решение о выпуске облигаций, то при их приобретении покупатель фактически становится финансовым инвестором данного проекта. Эта процедура напоминает операцию по банковскому вкладу, однако его более гибкий вариант. В чем преимущество облигаций? – спросите Вы. Если сравнивать с банковским вкладом, то облигации можно продать в любой момент, а банковский вклад предполагает определенный период, в течение которого деньги не могут быть сняты с банковского счета. В случае продажи облигаций накопленные ранее проценты не обнуляются. К тому же процентная ставка по облигациям выше, чем по банковскому вкладу. К примеру, в 2019 году процентная ставка по долларовым депозитам в банках составляла 4.5%, а по облигациям Ucom - 7.5%, при этом депозиты в драмах можно было инвестировать под 9.55% против 11% по облигациям Ucom.
“С целью диверсификации финансовых потоков компании Ucom три года назад было принято решение о выпуске корпоративных облигаций, в результате чего, в частности, мы модернизировали нашу фиксированную сеть, и компания Ookla, мировой лидер в области тестирования и аналитики интернета, присудила компании Ucom награду за “Самую быструю фиксированную сеть в Армении 2021”. Спасибо всем тем людям, которые доверились нам и приобрели наши облигации ”, - отметил генеральный директор компании Ucom Ара Хачатрян.
Напомним, что объем выпуска облигаций составил 5 млн долларов США с годовой доходностью в 7,5% и 250 млн драмов РА с годовой доходностью в 11%.