Ucom պարտատոմսեր․ առաջին կորպորատիվ պարտատոմսերը հայաստանյան հեռահաղորդակցության ոլորտում
Այս հոդվածում կփորձենք միասին հասկանալ, թե ինչ է պարտատոմսը և, բանկային ավանդի հետ համեմատած, ի՞նչ առավելություն ունի այն: Նախ ասենք, որ դրանք ստացական-պարտավորագիր հիշեցնող փաստաթղթեր են, որոնք հասանելի են յուրաքանչյուրին: Օրինակ՝ որևէ ընկերություն ցանկանում է ինչ-որ նախագծի համար գրավել ներդրում ու որոշում է թողարկել պարտատոմսեր, որոնք ձեռք բերելու դեպքում գնորդը փաստացի դառնում է տվյալ նախագծի ֆինանսավորողը:
Այս ընթացակարգը շատ նման է բանկային ավանդ ներդնելու գործարքին, սակայն ավելի ճկուն տարբերակով: Ո՞րն է պարտատոմսերի առավելությունը, կհարցնեք դուք: Եթե համեմատենք բանկային ավանդի հետ, ապա պարտատոմսերը հնարավոր է յուրաքանչյուր պահի վաճառել, այնինչ բանկային ավանդը պայմանագրով ենթադրում է հստակ ժամանակահատված, որի ընթացքում գումարը հնարավոր չէ հետ վերցնել բանկից: Պարտատոմսերը վաճառելու դեպքում մինչ այդ կուտակած տոկոսադրույքները չեն զրոյանում: Բացի այդ, պարտատոմսերի տոկոսադրույքն ավելի բարձր է, քան բանկային ավանդինը: Օրինակ՝ 2019 թվականին բանկերում դոլարային ավանդների դիմաց տոկոսադրույքը կազմում էր միջինում 4.5%, իսկ «Յուքոմ»-ի պարտատոմսերինը՝ 7.5%, միևնույն ժամանակ դրամային ավանդները հնարավոր էր ներդնել միջինում 9.55%-ով Ucom պարտատոմսերի 11% հետ համեմատած:
«Յուքոմի ֆինանսական հոսքերի դիվերսիֆիկացիայի նպատակով երեք տարի առաջ որոշում կայացվեց թողարկել պարտատոմսեր, ինչի արդյունքում, մասնավորապես, վերազինեցինք մեր ֆիքսված ցանցը և ինտերնետի թեստավորման ու վերլուծության համաշխարհային առաջատար Ookla ընկերության կողմից արժանացանք «Հայաստանում ամենաարագ ֆիքսված ցանց 2021» մրցանակի: Շնորհակալ ենք այն բոլոր մարդկանց, որոնք վստահեցին մեզ ու ձեռք բերեցին մեր պարտատոմսերը», - նշել է «Յուքոմ» ընկերության գլխավոր տնօրեն Արա Խաչատրյանը։
Հիշեցնենք, որ 2019 թվականին «Յուքոմ» ընկերության կողմից թողարկված պարտատոմսերի ծավալը կազմել է 5 մլն ԱՄՆ դոլար՝ 7,5% տարեկան եկամտաբերությամբ և 250 մլն ՀՀ դրամ՝ 11% տարեկան եկամտաբերությամբ։

Ucom Bonds: the First Corporate Bonds in the Armenian Telecom Field
In this article we will try to understand what a bond is and what are the advantages of that as compared to the bank deposit. First of all, let's note that those are documents resembling a receipt-agreement, available to everyone. For example, if a certain company wants to attract investments in a certain project and thereby decides to issue bonds, then when those are acquired, the buyer actually becomes a financial investor in the initial project. This procedure resembles a bank deposit operation, but the more flexible version of it. What is the advantage of bonds? - you might ask. As compared to a bank deposit, the bonds can be sold at any time, while the bank deposit presupposes a specific period during which the money can’t be withdrawn from the bank account. In the event of the sale of bonds, the previously accumulated interest is not reset. In addition, the interest rate on bonds is higher than on bank deposits. For example, in 2019, the interest rate on dollar deposits in banks was 4.5%, and on Ucom bonds - 7.5%, while deposits in drams could be invested at 9.55% versus 11% on Ucom bonds.
“In order to diversify financial flows, three years ago Ucom decided to issue corporate bonds, as a result of which, among other things, we upgraded our fixed network, and Ookla, the world leader in internet testing and analytics, awarded Ucom with “The fastest fixed network in Armenia 2021” award. We are grateful to all the people who trusted us and bought our bonds”, noted Ara Khachatryan, Director General at Ucom.
Let’s us remind, that the issue volume of bonds amounted to USD 5 million with an annual yield of 7.5% and 250 million AMD with an annual yield of 11%.