Ucom-ը տրամադրել է ինտերնետ Իջևանի վարժարանին և Ներքին Կարմիրաղբյուրի միջնակարգ դպրոցին
«Յուքոմ» ընկերությունը «Դասավանդի՛ր, Հայաստան» կրթական հիմնադրամի «Սերունդ» ծրագրում ներառված Իջևանի վարժարանին և սահմանամերձ Ներքին Կարմիրաղբյուրի միջնակարգ դպրոցին տրամադրել է շարժական ինտերնետի հասանելիությամբ քարտեր և մոդեմներ՝ նպատակ ունենալով խթանել ժամանակակից առցանց ռեսուրսների կիրառությունը դասապրոցեսում։
«Մեր ընկերությունը ողջունում է մեր բազմամյա գործընկերոջ՝ «Դասավանդի՛ր, Հայաստանի» կողմից սահմանապահ դպրոցներում կիրառվող նորարարական մեթոդները, որոնց անխափան աշխատելու համար անհրաժեշտ է որակյալ ինտերնետ, ինչի հասանելիությունը մեծ պատրաստակամությամբ այս անգամ ապահովեցինք Իջևանի վարժարանում և Ներքին Կարմիրաղբյուրում»,- նշել է «Յուքոմ» ընկերության գլխավոր տնօրեն Արա Խաչատրյանը։
Օրերս «Դասավանդի՛ր, Հայաստան»-ի կողմից իրականացվող հերթական համայնքային այցի շրջանակում «Յուքոմ»-ը հնարավորություն ունեցավ տեղում ծանոթանալու Ներքին Կարմիրաղբյուրի միջնակարգ դպրոցի գործունեությանը։
Մենք խոսեցինք այդ դպրոցում ներգրավված «Սերունդ»-ի Առաջնորդության զարգացման ղեկավար Մարիամ Ալեքսանյանի հետ:
««Սերունդ»-ը պետք է լինի այն ապահով միջավայրը, որտեղ տեղի է ունենում երեխայի համապարփակ զարգացումը։ Այսինքն, խոսքը վերաբերում է ոչ միայն ակադեմիական առաջընթացին (ինչը ևս խիստ կարևոր է), այլև՝ սոցիալ-հուզական ուսումնառությանը։ Եթե հողի հետ երբևէ առնչություն եք ունեցել, կիմանաք, երբ լավ հողի մեջ սերմ ես դնում, վստահ ես, որ լավ բերք ես ստանալու, իսկ երբ հողը լավը չէ, չարչարանքը նույնիսկ կարող է ապարդյուն լինել։ Ներքին Կարմիրաղբյուրի դպրոցն այդ լավ հողն է հենց»,- մեզ հետ զրույցում նշեց Մարիամը։
Դպրոցի տնօրեն Նառա Պապյանը, կարևորելով ինտերնետի հասանելիությունը տարածքում, հատուկ ընդգծեց, որ «Յուքոմ»-ի կողմից տրամադրված շարժական ինտերնետի հասանելիությամբ քարտերը և մոդեմները հնարավորություն կտան սահմանին շատ մոտ ապրող երեխաներին «օգտվելու այն մեծ տրամագծից, որն առաջարկում է մեզ աշխարհը»։
Խոսեցինք նաև 8-րդ դասարանի աշակերտների հետ, որոնք իրենց մաթեմատիկայի ուսուցչի հետ մշակել են բազմապատկման աղյուսակի սերտումը դյուրացնող խաղ։ Վերջինս նույնիսկ արժանացել է փոքր դրամաշնորհի։ Նրանք մեզ պատմեցին, որ այս խաղը թույլ կտա «երեխաներին շատ արագ սովորել բազմապատկման աղյուսակը, իսկ մեծերին՝ վերհիշել այն»։ Աշակերտները նաև մեզ տեղեկացրին, որ դպրոցում գործում են ամենատարբեր խմբակներ՝ մաթեմատիկայի, ռոբոտաշինության, ռազմագիտության, ֆուտբոլի, արվեստի և այլն։ Բացի այդ, նրանցից մեկն ասաց, որ շատ է սիրում կենսաբանություն և քիմիա առարկաները, քանի որ սովորում են իրենց անցած տեսական գիտելիքներն անմիջապես կիրառել հատուկ լաբորատորիա-դասասենյակներում, որտեղ առկա են փորձերի համար նախատեսված բոլոր անհրաժեշտ պարագաները։
Երեխաները նաև հույս հայտնեցին, որ «Յուքոմ»-ի տրամադրած ինտերնետի միջոցով այլևս չեն ունենա կապի խափանում ու դանդաղ աշխատող ինտերնետ՝ դասերի ընթացքում համացանցում ուսումնասիրություններ կատարելու նպատակով։
Հիշեցնենք, որ «Յուքոմ» ընկերությունը մինչ այդ տրամադրել է շարժական ինտերնետի հասանելիությամբ քարտեր և մոդեմներ «Դասավանդի՛ր, Հայաստան» կրթական հիմնադրամի «Սերունդ դպրոցներ» ծրագրում ներառված Դիլիջանի Թախտա թաղամասում գտնվող թիվ 2 հիմնական դպրոցի տարրական դասարանների աշակերտներին։

Ucom обеспечила интернетом Иджеванский колледж и среднюю школу Неркин Кармирахпюр
Компания Ucom в рамках программы Seroond Schools образовательного фонда “Teach For Armenia”, с целью содействовать использованию современных онлайн-ресурсов в классе, предоставила Иджеванскому колледжу и средней школе Неркин Кармирахпюр SIM-карты Ucom с доступом к мобильному интернету, а также модемы.
«Компания Ucom приветствует инновационные методы, используемые нашим многолетним партнером “Teach For Armenia” в приграничных школах, для бесперебойной работы которых требуется качественный интернет, наличие чего мы с большой готовностью обеспечили на этот раз в Иджеванском колледже и Неркин Кармирахпюре», - отметил генеральный директор компании Ucom Ара Хачатрян.
На днях, в рамках очередного визита сообщества, проводимого организацией “Teach For Armenia”, Ucom имела возможность на месте ознакомиться с деятельностью средней школы Неркин Кармирахпюр.
В ходе визита мы побеседовали с работающей в данной школе менеджером по развитию лидерства в Seroond Schools Мариам Алексанян.
«Seroond Schools должна быть той безопасной средой, в которой происходит всестороннее развитие ребенка. Иными словами, речь идет не только об успеваемости в академическом плане (что тоже очень важно), но и о социально-эмоциональном обучении. Если Вы когда-либо работали с почвой, то знаете, что когда вы сеете семена в хорошую почву, Вы уверены, что получите хороший урожай, а когда почва нехорошая, старания могут быть даже напрасными. Школа Неркин Кармирахпюр и есть эта добротная почва», - в беседе с нами пояснила Мариам.
Директор школы Нара Папян, придавая особое значение доступности интернета на территории, подчеркнула, что предоставленные SIM-карты Ucom с доступом к мобильному интернету и модемы позволят детям, проживающим в непосредственной близости от границы, «наслаждаться тем большим диаметром возможностей, который предлагает нам мир».
Мы также поговорили с восьмиклассниками, которые вместе со своим учителем математики разработали игру, облегчающую изучение таблицы умножения. Дети даже получили небольшой грант за данную игру. Они нам рассказали, что эта игра позволит «детям очень быстро выучить таблицу умножения, а взрослым вспомнить ее». Учащиеся также сообщили нам, что в школе есть различные кружки: математики, робототехники, военной подготовки, футбола, искусства и другие. Кроме того, один из них сказал, что любит биологию и химию, так как свои теоретические знания они учатся применять сразу в специальных классах-лабораториях, где есть все необходимое оборудование для проведения экспериментов.
Дети также выразили надежду, что благодаря интернету, предоставляемому компанией Ucom, у них больше не будет сбоя связи и медленного интернета для проведения исследований в интернете во время уроков.
Напомним, что ранее компания Ucom в рамках содействия программе Seroond Schools образовательного фонда “Teach For Armenia” предоставила ученикам основной школы №2 в Дилижане, находящейся в районе Тахта, SIM-карты Ucom с доступом к мобильному интернету, а также модемы для обеспечения учебного процесса.