ՀԱՊՀ ուսանողները պրակտիկա են անցել Ucom-ի շարժական ցանցի բոլոր բաժիններում
Ուղիղ երեք շաբաթ «Յուքոմ» ընկերության Տեխնիկական տնօրինության բջջային ցանցի տարբեր ստորաբաժանումների աշխատակիցներ հերթական անգամ իրենց մասնագիտական հմտություններով, գիտելիքով ու հեռահաղորդակցության ոլորտի նոու-հաուներով են կիսվել Հայաստանի ազգային պոլիտեխնիկական համալսարանի Տեղեկատվական և հաղորդակցական տեխնոլոգիաների ու էլեկտրոնիկայի ինստիտուտի կապի համակարգեր ամբիոնի 10 ուսանողների հետ։
Պրակտիկան անցել է 8 ստորաբաժանումներում, այդ թվում՝ ռադիոցանցի պլանավորման ու օպտիմիզացիայի, ռադիոցանցի շահագործման (BSS), ծառայությունների որակի վերահսկման (AQP), տրանսմիսիոն բաժիններում։ Ուսանողները մասնակցել են նոր կայանի տեղորոշման աշխատանքներին, սահմանել հիմնական պարամետրերը, ինտեգրել դրանք, շահագործել կայանների ծրագրային հատվածը։ Ապագա ռադիոինժեներները հետևել են, թե ինչպես են սպասարկվում շարժական ցանցի ղեկավարման համակարգերը, վերլուծել են կայանների վիճակագրությունը, ապահովել են կապը բոլոր կայանների ու շարժական հիմնական ցանցի միջև, ինչպես նաև միջազգային կապը։
Հստակ ծրագրային փաթեթներով՝ «Անցկացնում եմ դրայվ-թեսթ, որի միջոցով ուսումնասիրում եմ ցանցի որակը և ծածկույթը», - նշել է ուսանող Նունե Բաղդասարյանը։
«Ucom-ում պրակտիկայի ժամանակահատվածում ուսումնասիրել ենք բոլոր բաժինները․ ռադիոյում ենք եղել, պլանավորում ենք արել, կայանների տեղադրում ենք կատարել, AQP-ում ենք եղել, բաժանորդների հարցերին ենք պատասխանել, թիքեթներ ենք բացել, ուղարկել համապատասխան բաժիններ, որոնք ավելի լուրջ կարող էին խնդիրներին լուծում տալ։ Ինձ դուր է եկել ռադիոբաժինը և BSS-ը, քանի որ ավելի շատ հետաքրքրություն կա ու ավելի խորն ես գիտակցում, թե ինչ մասնագիտությամբ ես սովորում ու հետո ոնց ես շարունակելու այդ մասնագիտությամբ աշխատել։ Մեր կուրսում 5 ուսանող աղջիկներ ունենք, աղջիկները, թե տղաները հավասար սովորում են ու ավելի շատ աղջիներն են ուզում Ucom-ում աշխատել», - պատմել է ՀԱՊՀ հեռահաղորդակցության և ազդանշանների մշակում բաժնի 4-րդ կուրսի ուսանողուհի Թամարա Պողոսյանը։
Պոլիտեխնիկական համալսարանի ուսանողների պրակտիկայի ղեկավար «Յուքոմ» ընկերության ռադիոցանցի ավագ ինժեներ Լիլիա Հուսիկյանն ու բջջային բաժնի ղեկավար Արմեն Այվազյանը խստորեն հետևել են, որ ապագա գործընկերները նաև 24/7 ռեժիմով գործող համակարգի միջոցով սովորեն հետևել կայանների աշխատանքին, էկրանների վրա նկատեն խնդիրները, վերլուծեն ահազանգերը, առաջարկեն լուծումներ։
«Շատ կարևորում ենք համագործակցությունը Հայաստանի ազգային պոլիտեխնիկական համալսարանի հետ։ Այս տարի 10 ուսանող մեզ մոտ անցան իրենց ուսանողական պրակտիկան, դրա ընթացքում ծանոթացան մի շարք տեխնիկական մասնագիտությունների հետ և հասկացան՝ ինչպես կարող են իրենց կարիերայի ուղին կառուցել մեր ընկերությունում, տեսան մեր տեխնիկական թիմը, հասկացան՝ ինչքան բան կարող են մեզնից սովորել։ Իրենց պրակտիկան անցկացրեցին և՛ գրասենյակում, և մայրաքաղաքի փողոցներում՝ թեստ-դրայվեր անելիս և մարզերում՝ բազային կայաններ այցելելիս, պատկերացրեցին՝ իրենց տեսական գիտելիքը ինչպես կարող են գործնականում կիրառել և ինչ գործնական հմտություններ պետք է զարգացնեն, որ սկսեն ռեալ աշխատել։ Կարծում եմ՝ սա փոխշահավետ համագործակցության մոդել է, որովհետև բարձր ներգրավվածություն և լավագույն արդյունք ցուցաբերած այս ուսանողները մեր առաջնային թեկնածուներն են տեխնիկական սկսնակ հաստիքները համալրելու համար», - ասել է «Յուքոմ ընկերության մարդկային ռեսուրսների կառավարման ու կազմակերպական զարգացման տնօրեն Վիկտորյա Բաղդասարյանը։
Պրակտիկայի ավարտին «Յուքոմ» ընկերության կայանների շահագործման և սպասարկման բաժնի անձնակազմի աջակցությամբ ևս մեկ անգամ այցելել են մարզ՝ հասկանալու, թե ինչպես է իրականացվում կայանների սպասարկումը և ինչպես են փոխարինվում խափանված սարքավորումները՝ ալեհավաքները, մոդուլները, մալուխները, գեներատորները և մարտկոցները։

Студенты Национального политехнического университета Армении прошли стажировку во всех подразделениях мобильной связи Ucom
22/07/2022
Ровно три недели сотрудники различных отделов мобильной связи технического директората компании «Ucom» в очередной раз делились своими профессиональными навыками, знаниями и ноу-хау в сфере телекоммуникаций с десятью студентами факультета информационных и телекоммуникационных технологий и электроники Национального политехнического университета Армении (НПУА).
Стажировка была проведена в 8 подразделениях, в том числе в отделах планирования и оптимизации радиосети, эксплуатации радиосети (BSS), контроля качества услуг (AQP) и в отделе трансмиссии. Студенты приняли участие в работах по локализации новой станции, определению основных параметров, их интеграции, эксплуатации программного обеспечения станций. Будущие радиоинженеры следили за тем, как обслуживаются системы управления мобильной сетью, анализировали статистику станций, обеспечивали связь между всеми станциями и опорной мобильной сетью, а также международную связь.
При помощи конкретных программных пакетов: «провожу драйв-тест, посредством которого изучаю качество и покрытие сети», - отметила студентка Нуне Багдасарян.
«В период стажировки в Ucom мы изучили работу всех отделов: были в радио-отделе, занимались планированием, устанавливали станции, побывали в AQP, отвечали на вопросы абонентов, открывали запросы, перенаправляли их в соответствующие отделы, которые могли бы на более серьезном уровне решить задачи. Мне понравились подразделения радиосвязи и BSS, поскольку там интереснее, и ты глубже осознаешь, какой профессии учишься и как будет впоследствии работать в этой роли. У нас на курсе 5 студенток, и девушки, и парни учатся одинаково, но по большей части именно девушки хотят работать в Ucom», - рассказала Тамара Погосян, студентка 4 курса факультета телекоммуникаций и обработки радиосигналов НПУА.
Руководитель практики студентов политехнического университета, старший инженер радиосети компании Ucom Лилия Усикян и руководитель мобильного департамента Армен Айвазян строго следили за тем, чтобы будущие коллеги научились также следить за работой станций посредством системы, действующей в режиме 24/7, замечать проблемы, анализировать сигналы тревоги и предлагать решения.
«Мы придаем большое значение сотрудничеству с Национальным политехническим университетом Армении. В этом году 10 студентов прошли у нас студенческую практику, во время которой познакомились с рядом технических профессий и осознали, как проложить свой карьерный путь в нашей компании, увидели нашу техническую команду, поняли, сколькому могут у нас научиться. Свою практику провели как в офисе, так и на улицах столицы, проводя драйв-тесты, а также в регионах, посетив базовые станции; представили, как можно применить свои теоретические знания на практике и какие практические навыки им следовало бы развить, чтобы начать реально работать. Полагаю, что это модель взаимовыгодного сотрудничества, потому что именно эти студенты, проявившие высокую вовлеченность и лучшие результаты, являются нашими основными кандидатами на пополнение технических вакансий начального уровня», - сказала Виктория Багдасарян, директор по управлению персоналом и организационному развитию компании «Ucom».
По окончании стажировки при поддержке сотрудников отдела эксплуатации и обслуживания станций компании «Ucom» студенты еще раз посетили один из регионов страны, чтобы понять, как осуществляется обслуживание станций и как происходит замена вышедшего из строя оборудования: антенн, модулей, кабелей, генераторов и аккумуляторов.