Ucom-ի տեխնկական աջակցությամբ կայացել է ազատ ոճի ըմշամարտի Ստեփան Սարգսյանի անվան գավաթի 25-րդ խաղարկությունը
20/06/2023
Օրերս «Յուքոմ» ընկերության տեխնիկական աջակցությամբ Երևանի «Միկա» մարզադահլիճում կայացել է Եվրոպայի չեմպիոն, Աշխարհի եռակի գավաթակիր, Օլիմպիական խաղերի փոխչեմպիոն, ԽՍՀՄ սպորտի վաստակավոր վարպետ, ազատ ոճային ըմբիշ Ստեփան Սարգսյանի անվան գավաթի 25-րդ խաղարկությունը:
Մրցաշարին մասնակցել է 125 ըմբիշ 14 երկրից, այդ թվում՝ Կանադայից, Ֆրանսիայից, Գերմանիայից, Ուկրաինայից, Տաջիկստանից, Ղազախստանից, Բահրեյնից և այլն։ Հայաստանից մասնակցել են բոլոր անվանի ըմբիշները: Ընդհանուր հաշվարկում հայ ըմբիշները նվաճել են 3 ոսկե և 1-ական արծաթե և բրոնզե մեդալ: Մրցումները նախընտրական էին Սերբիայում կայանալիք Աշխարհի առաջնության համար, որը վարկանիշային է Օլիմպիական խաղերի համար:
«Պատրաստակամությամբ ենք աջակցել մրցաշարի կայացմանը՝ տրամադրելով հասանելիություն Հայաստանում ամենաարագ ինտերնետ կապին և ապահովելով բազմաթիվ երկրներից միջազգային այս մրցաշարն ուղիղ հեռարձակմամբ դիտելու հնարավորությունը», - ասել է «Յուքոմ» ընկերության գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը։
Մրցաշարի մրցանակային ֆոնդը 80 հազար ԱՄՆ դոլար էր, որը բաշխվել է 10 քաշային կարգում մրցանակային տեղ զբաղեցրած 40 ըմբիշի միջև: Դրամական պարգև են ստացել նաև չեմպիոնի մարզիչները:
«Շատ կարևոր է այս կարգի անվանի մրցաշարերի ժամանակ ունենալ ուղիղ եթեր և գերարագ ինտերնետին հասանելություն: Ի սկզբանե ինտերնետը հասանելի էինք դարձրել միայն տեխնիկական անձնակազմի համար, այնուհետև՝ մրցավարների, սակայն որակն ու արագությունն այնքան բարձր էին և անխափան, որ հասանելություն տվեցիք և՛ մարզիկներին, և՛ հյուրերին, ու ամեն ինչ հրաշալի աշխատում էր: Շնորհակալ ենք «Յուքոմ» ընկերությանը նման բարձր որակի աջակցության համար: Նորից համագործակցելու մեծ հույսեր ունենք», - նշել է Հայաստանի ըմբշամարտի ֆեդերացիայի գլխավոր քարտուղար Արայիկ Բաղդադյանը:

При технической поддержке Ucom состоялся 25-ый розыгрыш Кубка по вольной борьбе имени Степана Саргсяна
20/06/2023
На днях при технической поддержке компании Ucom в ереванском спорткомплексе «Мика» был проведен 25-ый розыгрыш Кубка имени Степана Саргсяна, чемпиона Европы, трехкратного обладателя Кубка мира, вице-чемпиона Олимпийских игр, заслуженного мастера спорта СССР, борца вольного стиля.
В состязаниях приняли участие 125 борцов из 14 стран, в том числе из Канады, Франции, Германии, Украины, Таджикистана, Казахстана, Бахрейна и т.д. От Армении выступили все известные борцы. В общей сложности армянские борцы завоевали 3 золотые и по одной серебряной и бронзовой медали. Соревнования были подготовительными к предстоящему в Сербии чемпионату мира, который является рейтинговым для Олимпийских игр.
«Мы с готовностью поддержали проведение соревнований, предоставив доступ к самому быстрому интернету в Армении, а также возможность проследить за этими международными состязаниями в прямом эфире из множества стран», - отметил генеральный директор компании Ucom Ральф Йирикян.
Призовой фонд турнира составил 80 000 долларов США, которые были распределены между 40 борцами, завоевавшими призовые места в 10 весовых категориях. Денежное вознаграждение получили и тренеры чемпиона.
«Очень важно организовать прямую трансляцию и высокоскоростной доступ в интернет во время таких престижных турниров. Изначально мы сделали интернет доступным только техническому персоналу, потом судьям, но качество и скорость были настолько высокими и бесперебойными, что мы еще предоставили доступ к нему и спортсменам, и гостям, и все отлично сработало. Спасибо Ucom за такую качественную поддержку. У нас большие надежды на дальнейшее сотрудничество», - сказал генеральный секретарь Федерации борьбы Армении Араик Багдадян.