ՀՀ վճռաբեկ դատարանի վարչական պալատը ուժի մեջ է թողել «Յուքոմ» ՓԲԸ հայցն ընդդեմ ՀՀ մրցակցության պաշտպանության հանձնաժողովի գործով ՀՀ վերաքննիչ վարչական դատարանի որոշումը
28/06/2024
2024 թվականի ապրիլի 25-ին ՀՀ վճռաբեկ դատարանի վարչական պալատը ուժի մեջ է թողել թիվ ՎԴ/0693/05/21 վարչական գործով ըստ հայցի «Յուքոմ» փակ բաժնետիրական ընկերության ընդդեմ Հայաստանի Հանրապետության մրցակցության պաշտպանության հանձնաժողովի գործով ՀՀ վերաքննիչ վարչական դատարանի որոշումը:
Մասնավորապես, Վերաքննիչ վարչական դատարանը վճռել է «Թիմ» ՓԲ ընկերության կողմից «Վեոն Արմենիա» ընկերության բաժնետոմսերի ձեռքբերմանն ուղղված գործողությունները որպես չբացահայտված տեղեկատվության օգտագործմամբ և ֆիդուցիար պարտավորությունների խախտման դրսևորմամբ անբարեխիղճ մրցակցություն որակելուն ՀՀ մրցակցության պաշտպանության հանձնաժողովին պարտավորեցնելու մասին հայցը բավարարել։
Գործը քննվել է դռնփակ՝ հաշվի առնելով առևտրային գաղտնիք հանդիսացող տեղեկատվության պաշտպանության անհրաժեշտությունը, հետևաբար «Յուքոմ» ՓԲ ընկերության՝ հավելյալ պարզաբանումներ տրամադրելու հնարավորությունը սահմանափակ է:

The Administrative Chamber of the Court of Cassation of the Republic of Armenia upheld the decision of the Administrative Court of Appeal of the Republic of Armenia
28/06/2024
On April 25, 2024, the Administrative Chamber of the Court of Cassation of the Republic of Armenia upheld the decision of the Administrative Court of Appeal of the Republic of Armenia on the claim of “UCOM” Closed Joint-Stock Company against the Competition Protection Commission of the Republic of Armenia under the administrative case No. ՎԴ/0693/05/21.
In particular, the Administrative Court of Appeal ruled to satisfy the claim to oblige the Competition Protection Commission of the Republic of Armenia to qualify the actions of "Team" CJSC aimed at acquiring shares of "Veon Armenia" Company as unfair competition through the use of undisclosed information and a manifestation of a breach of fiduciary obligations.
The case was heard in closed session, taking into account the need to protect information constituting a commercial secret, therefore, the ability of UCOM CJSC to provide additional clarifications is restricted.