ՀՀ վճռաբեկ դատարանի վարչական պալատը ուժի մեջ է թողել «Յուքոմ» ՓԲԸ հայցն ընդդեմ ՀՀ մրցակցության պաշտպանության հանձնաժողովի գործով ՀՀ վերաքննիչ վարչական դատարանի որոշումը
28/06/2024
2024 թվականի ապրիլի 25-ին ՀՀ վճռաբեկ դատարանի վարչական պալատը ուժի մեջ է թողել թիվ ՎԴ/0693/05/21 վարչական գործով ըստ հայցի «Յուքոմ» փակ բաժնետիրական ընկերության ընդդեմ Հայաստանի Հանրապետության մրցակցության պաշտպանության հանձնաժողովի գործով ՀՀ վերաքննիչ վարչական դատարանի որոշումը:
Մասնավորապես, Վերաքննիչ վարչական դատարանը վճռել է «Թիմ» ՓԲ ընկերության կողմից «Վեոն Արմենիա» ընկերության բաժնետոմսերի ձեռքբերմանն ուղղված գործողությունները որպես չբացահայտված տեղեկատվության օգտագործմամբ և ֆիդուցիար պարտավորությունների խախտման դրսևորմամբ անբարեխիղճ մրցակցություն որակելուն ՀՀ մրցակցության պաշտպանության հանձնաժողովին պարտավորեցնելու մասին հայցը բավարարել։
Գործը քննվել է դռնփակ՝ հաշվի առնելով առևտրային գաղտնիք հանդիսացող տեղեկատվության պաշտպանության անհրաժեշտությունը, հետևաբար «Յուքոմ» ՓԲ ընկերության՝ հավելյալ պարզաբանումներ տրամադրելու հնարավորությունը սահմանափակ է:

Административная палата Кассационного суда Республики Армения оставила в силе решение Апелляционного административного суда Республики Армения
28/06/2024
25 апреля 2024 года Административная палата Кассационного суда Республики Армения оставила в силе решение Апелляционного административного суда Республики Армения по иску Закрытого акционерного общества «Юком» против Комиссии по защите конкуренции Республики Армения по административному делу № ՎԴ/0693/05/21.
В частности, Административный апелляционный суд постановил удовлетворить иск о возложении на Комиссию по защите конкуренции РА обязательства по квалификации действий ЗАО «Тим», направленных на приобретение акций компании «Вeон Армения», как недобросовестную конкуренцию с использованием нераскрытой информации и проявлением нарушения фидуциарных обязательств.
Дело рассматривалось в закрытом режиме, учитывая необходимость защиты информации, являющейся коммерческой тайной, поэтому возможность ЗАО «ЮКОМ» по предоставлению дополнительных разъяснений ограничена.