Ucom ընկերության և «Արևորդի» ՀԿ-ի հերթական արևային կայանը տեղադրվել է Ճակատեն բնակավայրում
Այս անգամ Ucom-ի և «Արևորդի» ՀԿ-ի համագործակցության թիրախում Սյունիքի մարզի Կապան համայնքի Ճակատեն բնակավայրն է։ 9.28 կվտ/ժ դրվածքային հզորությամբ արևային կայանը տեղադրվել է Ճակատեն բնակավայրի վարչական շենքի տանիքին՝ խրախուսելու սահմանամերձ գոտիներում բնապահպանական և տնտեսական առումներով կայուն ապրելակերպը։
Արևային կայանի արտադրած էներգիան բավարար կլինի ապահովելու վարչական շենքի և բնակավայրի արտաքին՝ ճանապարհային լուսավորության ծախսերը՝ հնարավորություն տալով էապես կրճատել համայնքային ծախսերը։ Սահմանամերձ նման բնակավայրերում կան բազմաթիվ համայնքային խնդիրներ, որոնց համար միշտ չէ, որ բավարար միջոցներ են հատկացվում: Այս ծրագրով Ucom-ն ու «Արևորդի» ՀԿ-ն սատարում են այդ խնդիրների լուծմանը։
«Մենք շարունակում ենք մարզերում կայուն էներգիան հասանելի դարձնելու մեր առաքելությունը, և անչափ ուրախ ենք ընդլայնել մեր գործունեությունը Սյունիքի մարզում: Սահմանամերձ գոտիներն էլ ավելի խոցելի կարգավիճակում են, և մենք վստահ ենք, որ այս համագործակցությունը զգալիորեն կբարելավի Ճակատենի բնակիչների կյանքը՝ կօգնի գումար խնայել և բարելավել բնակավայրի կենսապայմանները», - նշել է Ucom ընկերության գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը։
«Այս ծրագիրը մեզ համար ոչ միայն հնարավորություն է՝ աջակցելու սահմանամերձ բնակավայրերին, այլև կարևոր քայլ է վերականգնվող էներգիայի և կայուն ապրելակերպի տարածման գործում: Արևային էներգիայի օգտագործումը նման բնակավայրերում մեծ նշանակություն ունի ինչպես բնապահպանական, այնպես էլ տնտեսական առումներով: Մենք համոզված ենք, որ այս համագործակցությունը կնպաստի կայուն զարգացման նոր չափանիշների ստեղծմանը՝ նպաստելով համայնքների ինքնաբավությանը և կենսապայմանների բարելավմանը», - ասել է Արևորդի ՀԿ-ի տնօրեն Սոնա Քալանթարյանը:
«Ucom ընկերության և «Արևորդի» հասարակական կազմակերպության կողմից իրականացված այս նախաձեռնությունը բավականին էֆֆեկտիվ է: Ճակատեն սահմանամերձ բնակավայրում տեղադրվել է 10 կիլովատանոց արևային ֆոտովոլտային կայան, որը կծառայի Ճակատեն գյուղի բնակիչներին։ Գեներացված էներգիայի արդյունքում խնայված միջոցները կուղղվեն Ճակատեն գյուղի և այլ բնակավայրերի ծրագրերի իրականացմանը: Շնորհակալություն նախաձեռնությունը իրականացնողներին, և հույս ունենք, որ այն շարունակական կլինի», - նշեց Կապան համայնքի ղեկավարի տեղակալ Մարատ Հարությունյանը:
Արևային կայանների տեղադրման ծրագիրը ռազմավարական նշանակություն ունի: Արևային կայանների կիրառումը՝ որպես այլընտրանքային կայուն էներգիայի աղբյուր, այդքան էլ տարածված չէ սահմանամերձ բնակավայրերում, և ծրագիրը կլինի օրինակելի՝ հետագայում բնակավայրում տնտեսվարողների և բնակիչների արևային էներգիայի օգտագործմանն անցնելու համար:

Ucom and SunChild NGO have installed a following solar power plant in Chakaten settlement
This time, Ucom and SunChild NGO introduced their cooperative project in Chakaten settlement of Kapan community, Syunik region. A solar plant with an installed capacity of 9.28 kWh has been installed on the roof of the Chakaten local municipality building, aimed at promoting environmentally and economically sustainable living in border areas.
The energy generated by the solar panels will be enough to cover the electricity needs of the local municipality building, as well as the settlement’s outdoor lighting, significantly reducing community expenses. Border communities like Chakaten face many challenges, often without sufficient funds to address them. Through this program, Ucom and SunChild NGO are working to help solve these issues.
"We continue our mission of making sustainable energy accessible in Armenia's regions, and we are pleased to extend our cooperation to the Syunik region. Borderline areas are particularly vulnerable, and we are confident that this partnership will greatly benefit Chakaten’s residents by helping them save money, which can be redirected towards improving the community’s living conditions," mentioned Ralph Yirikian, General Director of Ucom.
"This program not only provides support to border communities, but it also represents a significant step in promoting renewable energy and sustainable lifestyles. Using solar energy in such settlements is crucial from both environmental and economic perspectives. We are certain that this partnership will help establish new standards for sustainable development by fostering the self-sufficiency of communities, which, in turn, will improve living conditions," said Sona Kalantaryan, Director of SunChild NGO.
"The initiative implemented by Ucom and SunChild NGO is highly impactful. A 10 kW solar photovoltaic plant has been installed in the border village of Chakaten, which will directly benefit its residents. The funds saved from the generated energy will be directed towards new projects for Chakaten and surrounding areas. We are grateful to Ucom and SunChild NGO for this project, and we hope such initiatives will be continuous," said Marat Harutyunyan, Deputy Head of the Kapan Community.
The decision to install solar panels holds strategic significance. Solar energy as an alternative power source is not yet widespread in border areas, and this project serves as a model for farmers and residents to consider transitioning to solar power in the future.